Стоматологи рекомендують чистити зуби не менше трьох хвилин. Це правило відоме багатьом. А що з приводу рук? Скільки потрібно часу приділяти миттю рук, щоб на них не залишалося бактерій? Журналісти видання The Daily Mail провели експеримент, в ході якого визначили оптимальний час і «техніку» миття рук, що дозволяють максимально очищати їх від шкідливих бактерій. Не виключено, що після прочитання цього матеріалу ваше уявлення про «правильне» миття рук кардинально зміниться.

Матеріал підготовлений редакцією anews.com.

Для того щоб визначити рівень чистоти рук після миття, будемо використовувати спеціальний лосьйон Glo Germ, що симулює забруднення, і ультрафіолетову лампу.

Діє лосьйон просто - покриває руки прозорою, невидимою при денному світлі оболонкою. Однак якщо до рук піднести ультрафіолетову лампу, гелева плівка проявиться у вигляді білого нальоту, що представляє собою імітацію «бруду», що скупчується на шкірі рук протягом дня.

Після нанесення гелю на шкіру рука під УФ-лампою виглядає так.

У ході експерименту журналісти мили руки різними способами протягом різного часу. Після кожного підходу результат фіксувався (чим біліша рука - тим більше на ній бруду). Розберемося докладніше з кожним варіантом.

Сполоснути без мила і струсити краплі

Багато людей час від часу вдаються до цього способу. Коли під рукою не виявляється мила, рушника або ми просто поспішаємо.

У 2013 році вчені з Мічиганського університету (США) провели дослідження за участю 3500 добровольців і з'ясували, що чверть з них постійно миють руки таким чином після відвідування громадського туалету - тобто, просто споліскують без мила і струшують воду. При цьому найчастіше, як вдалося з'ясувати вченим, руки без мила у громадських вбиральнях миють чоловіки.

Такий спосіб миття рук вкрай неефективний. Подивіться, як виглядає покрита гелем рука після трьох секунд полоскання під струменем води. Порівняйте з першим знімком. Змінилося, погодьтеся, небагато.

«Таке миття не дає зовсім ніякого толку. Тому робити це потрібно більш ретельно, особливо після відвідування громадського туалету», - говорить експерт з гігієни з Університету в Селфорді Ліза Екерлі.

Шість секунд без мила

За даними Національної служби охорони здоров'я Великобританії, люди в середньому витрачають на миття рук близько шести секунд. Однак цього, на думку експертів, недостатньо. Особливо, якщо в процесі миття не використовувати мило.

На знімку нижче - рука після шести секунд миття без мила.

Збільшення тривалості миття на 3 секунди лише трохи зменшило забруднення. При цьому білих плям усе ще багато. У тому числі - на бічній стороні пальців і в області кутикули.

Шість секунд з милом

За словами експерта в області гігієни та громадського здоров'я Вела Кертіса, мило не тільки допомагає краще очищати шкіру, але й змушує людей приділяти миттю більше часу.

«Коли ви миєте руки з милом, процес затягується. Все елементарно - на те, щоб змити мило, потрібен час», - пояснює експерт.

Плюс до всього, додає доктор Кертіс, під час миття з милом забруднені ділянки піддаються більшому тертю, що сприяє кращому очищенню.

Руку на цьому знімку мили ті ж шість секунд тільки з милом. Різниця помітна, проте на шкірі все ще видно багато білих плям, особливо в районі нігтів і кутикули.

«Нігті і кутикули - найбільш проблемні області. Їх найскладніше відмивати, - говорить доктор Ліза Екерлі, - особливо складно з ними доводиться людям зі шкідливими звичками - які гризуть або постійно обкушують кутикули і нігті».

15 секунд з милом

Експерти з гігієни запевняють - щоб максимально ретельно помити руки з милом, потрібно витратити не менше 15 секунд. У дослідженні вчених з Мічиганського університету, які згадувалося вище, говориться, що лише 5% людей витрачають на процес миття рук стільки часу. Решта - набагато менше.

Після 15-секундного експериментального миття брудні ділянки залишилися лише в невеликій кількості в районі кутикул і нігтів великих пальців.

30 секунд з милом

Пам'ятаючи, що досконалості немає межі, автори експерименту вирішили збільшити рекомендоване фахівцями час в два рази. І не даремно - за 30 секунд вдалося змити майже весь бруд. Придивіться.

Чудово, чи не так? Правда, на це було потрібно в п'ять разів більше часу, ніж багато людей витрачають зазвичай.

Як зробити миття рук більш ефективним

Завжди ретельно намилюйте руки. Змиваючи мило, ви витратите більше часу на сам процес, що дозволить більш ефективно очистити шкіру.

Під час миття слід приділяти підвищену увагу долоням (обов'язково із зусиллям терти долоньки одна з одною), пальцях (по можливості мити кожен палець окремо) і кінчиків пальців (їх слід мити різкими рухами, впершись в долоню).

Після миття рук в громадських місцях (насамперед, у вбиральнях) слід обов'язково сушити руки, а не просто струшувати воду.

«Сушка - дуже важлива, адже навіть якщо ви недостатньо добре помиєте якусь ділянку, обдув повітрям дозволить поліпшити ситуацію», - радить доктор Ліза Екерлі.