Тетяна Володимирівна Яцечко-Блаженко, викладач Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, під час вивчення історії села Лисин Рівненської області своєї бабусі Марії Шатковської, відшукала багато інформації про ікону, на якій зображено Ісуса Христа і тридцять трьох хрестителів. Один зі списків ікони зберігається в Музеї Волинської ікони «Христос Боремельський».У хатах Боремля й околиць досі можна зустріти паперові гравюри цієї ікони, надруковані в Почаївській лаврі, – розповідає дослідниця. – Із цього чудотворного образу створювали списки для волинських парафіяльних церков. Їх можна і сьогодні побачити у храмах Луцького та Горохівського благочинь, на Козацьких могилах у Пляшевій, у Дубні, Кременці, на Тернопіллі, у самому Боремлі.

Зиґмунт Щенсний Фелінський

Лисинський костел в книзі Леона Попека «Святині Волині»

Тетяна Володимирівна Яцечко-Блаженко під час пошуку інформації про унікальну ікону в польських довідниках вичитала, що спочатку ікона перебувала в Італії на віллі князів Д’Есте.

– Після Італійської кампанії (1796–1797 роки, – ред.) французьких військ полотно потрапило в руки Наполеона І Бонапарта. Він подарував її за бойові заслуги відомому польському генералу, лейтенанту Імператорської армії Вінценту Шептицькому. На початку ХІХ століття генерал одружився із княгинею Констанцією Чацькою, яка проживала разом із батьками у своєму родинному помісті в Боремлі. Шептицький подарував для боремельського костелу дорогоцінний портрет Ісуса, – розповідає науковець, як полотно перекочувало на Волинь із Середземномор’я.

Вінцент Шептицький

Так як розпочалося Велике польське повстання 1831 року проти влади Російської імперії, то в Боремлі святиня довго не затрималася. До повстання примкнули родина Чацьких і Шептицьких, за що пізніше вельможі були покарані. Маєток у Чацьких був конфіскований, а костел знищений.
Домініку Завадському вдалося врятувати ікону і залишити в селі Лисин. Ксьондз відвів святині окрему кімнату у своєму житлі, оберігав її, бо знав чудодійну силу.

З появою ікони в селі розпочинаються випадки зцілення від хвороб місцевих жителів, – розказує Тетяна Володимирівна Яцечко-Блаженко.
Завадський ікону відкривав лише під час молитви за хворого. Кожен день пробощ прокидався о 4-й годині і молився, о 6-й сповідав прихожан, а об 11-й розпочинав служіння в костелі. Після служби влаштовував сніданок для прибулих здалеку прочан.

Пауліна Фелінська

– Варшавський архієпископ, святий римо-католицької церкви, виходець із Волині Зиґмунт Щенсний Фелінський писав, як ікона в Лисині зцілила важкохвору доньку його родички, відомої польської письменниці Єви Фелінської. Після кількох відвідин костелу і молитов Завадського дівчинка стала здоровою. Після цього родина Фелінських була частими гостями в костелі, – наводить цікавий епізод дослідниця.
Село Лисин славилося, чутки про нього ширилися навколишніми селами та містами. Під час недільної служби, як казали очевидці, берег Стиру був заставлений кіньми і возами. Це свідчить про велику кількість прихожан костелу.

Домінік Завадський був ініціатором будівництва православного храму в селі, бо хвилювався, щоб його діяльність не зганьбила російською владою так само, як покатоличення населення. У 1849 році в Лисині з’явилась православна церква, названа іменем святого Івана Богослова. Частину коштів для церкви виділив ксьондз разом із католицькою громадою. Це зробили для того, щоб зберегти костел від конфіскації в майбутньому, на користь православних. Один зі списків образу «Несення хреста» поповнив фонди Волинського краєзнавчого музею в 1988 році.

Ікона Христос Боремельський в Музеї волинської ікони

Реставрацією полотна займалася викладач Волинської православної богословської академії Лариса Обухович, яказняла пізні записи ХІХ століття і відкрила оригінальний живопис 1776 року. Сама Лариса Обухович є уродженкою Боремля, і саме їй в руки потрапив цей чудотворний образ.