Чудотворна ікона від Наполеона

Тетяна Володимирівна Яцечко-Блаженко, викладач Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, під час вивчення історії села Лисин Рівненської області своєї бабусі Марії Шатковської, відшукала багато інформації про ікону, на якій зображено Ісуса Христа і тридцять трьох хрестителів. Один зі списків ікони зберігається в Музеї Волинської ікони «Христос Боремельський».У хатах Боремля й околиць досі можна зустріти паперові гравюри цієї ікони, надруковані в Почаївській лаврі, – розповідає дослідниця. – Із цього чудотворного образу створювали списки для волинських парафіяльних церков. Їх можна і сьогодні побачити у храмах Луцького та Горохівського благочинь, на Козацьких могилах у Пляшевій, у Дубні, Кременці, на Тернопіллі, у самому Боремлі.

Зиґмунт Щенсний Фелінський

Лисинський костел в книзі Леона Попека «Святині Волині»

Тетяна Володимирівна Яцечко-Блаженко під час пошуку інформації про унікальну ікону в польських довідниках вичитала, що спочатку ікона перебувала в Італії на віллі князів Д’Есте.

– Після Італійської кампанії (1796–1797 роки, – ред.) французьких військ полотно потрапило в руки Наполеона І Бонапарта. Він подарував її за бойові заслуги відомому польському генералу, лейтенанту Імператорської армії Вінценту Шептицькому. На початку ХІХ століття генерал одружився із княгинею Констанцією Чацькою, яка проживала разом із батьками у своєму родинному помісті в Боремлі. Шептицький подарував для боремельського костелу дорогоцінний портрет Ісуса, – розповідає науковець, як полотно перекочувало на Волинь із Середземномор’я.

Вінцент Шептицький

Так як розпочалося Велике польське повстання 1831 року проти влади Російської імперії, то в Боремлі святиня довго не затрималася. До повстання примкнули родина Чацьких і Шептицьких, за що пізніше вельможі були покарані. Маєток у Чацьких був конфіскований, а костел знищений.
Домініку Завадському вдалося врятувати ікону і залишити в селі Лисин. Ксьондз відвів святині окрему кімнату у своєму житлі, оберігав її, бо знав чудодійну силу.

З появою ікони в селі розпочинаються випадки зцілення від хвороб місцевих жителів, – розказує Тетяна Володимирівна Яцечко-Блаженко.
Завадський ікону відкривав лише під час молитви за хворого. Кожен день пробощ прокидався о 4-й годині і молився, о 6-й сповідав прихожан, а об 11-й розпочинав служіння в костелі. Після служби влаштовував сніданок для прибулих здалеку прочан.

Пауліна Фелінська

– Варшавський архієпископ, святий римо-католицької церкви, виходець із Волині Зиґмунт Щенсний Фелінський писав, як ікона в Лисині зцілила важкохвору доньку його родички, відомої польської письменниці Єви Фелінської. Після кількох відвідин костелу і молитов Завадського дівчинка стала здоровою. Після цього родина Фелінських була частими гостями в костелі, – наводить цікавий епізод дослідниця.
Село Лисин славилося, чутки про нього ширилися навколишніми селами та містами. Під час недільної служби, як казали очевидці, берег Стиру був заставлений кіньми і возами. Це свідчить про велику кількість прихожан костелу.

Домінік Завадський був ініціатором будівництва православного храму в селі, бо хвилювався, щоб його діяльність не зганьбила російською владою так само, як покатоличення населення. У 1849 році в Лисині з’явилась православна церква, названа іменем святого Івана Богослова. Частину коштів для церкви виділив ксьондз разом із католицькою громадою. Це зробили для того, щоб зберегти костел від конфіскації в майбутньому, на користь православних. Один зі списків образу «Несення хреста» поповнив фонди Волинського краєзнавчого музею в 1988 році.

Ікона Христос Боремельський в Музеї волинської ікони

Реставрацією полотна займалася викладач Волинської православної богословської академії Лариса Обухович, яказняла пізні записи ХІХ століття і відкрила оригінальний живопис 1776 року. Сама Лариса Обухович є уродженкою Боремля, і саме їй в руки потрапив цей чудотворний образ.
Залишати коментар дозволено лише зареєстрованим користувачам. Процедура займе зовсім небагато часу, і ви зможете швидко добавити відгук.

Авторизуватися

Вперше на KovelPost? Приєднуйтесь

KovelX - безкоштовні оголошення

Photo KovelX
Photo KovelX
Договірна
Photo KovelX
Договірна
Photo KovelX
Photo KovelX
25 грн.
Photo KovelX
45 грн.
Photo KovelX
Договірна
Photo KovelX
Договірна
Photo KovelX
130 грн.
Photo KovelX
250 грн.
Photo KovelX
200 грн.
Photo KovelX
250 грн.
Photo KovelX
200 грн.
Photo KovelX
1 400 грн.
Photo KovelX
1 500 грн.

Читайте нас також: