Усі соціологічні дослідження стверджують, що питання припинення війни є головним для українців. Конфлікт на Сході триває вже довше, ніж Перша світова війна. За цей час 11 тисяч громадян вбито та 30 тисяч осіб поранено, 2 мільйони полишили свої домівки, тікаючи від війни. Це страшні факти, але політики намагаються уникати теми війни, оскільки не можуть запропонувати дієвих механізмів повернення миру в Україну.

На цьому тлі виділяється лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко, яка ініціювала масштабне обговорення з військовими та експертами у рамках форуму «Нова стратегія миру та безпеки», що відбувся 30 листопада у Києві.

Мінський формат переговорів зупинив гарячу фазу конфлікту. Але враховуючи, що збройне протистояння триває вже більш як чотири роки, усвідомлюємо, що він не може повністю припинити війну. Потрібно шукати інші шляхи, які не скасовують «мінських домовленостей», а йдуть паралельним шляхом. Юлія Тимошенко запропонувала такий формат – це «Будапешт плюс», який підкріплений міжнародними гарантіями безпеки України.

Після президентських виборів Юлія Тимошенко, використовуючи можливості Будапештського меморандуму, налаштована провести переговори з керівниками країн, що гарантували безпеку Україні – США, Великобританії, Китаю, Франції, Німеччини, Росії та Верховного комісару ЄС з питань безпеки. Саме у такому форматі можна зупинити війну та відновити мир в Україні. Але це мир не шляхом капітуляції, а переможний мир.

Наразі Тимошенко – єдиний далекоглядний політик, що не боїться складної теми відновлення миру та пропонує реальний покроковий план завершення війни на українських умовах. Вона вже сьогодні починає формувати воєнний кабінет, спеціальну комісію з вивчення глобальних проблем та комітету з питань розвідки.

Сергій Биков,
голова аналітичного центру ІНПОЛІТ