31 січня соціологічна група «Рейтинг»* оприлюднила результати опитування громадської думки «Моніторинг електоральних настроїв українців». Крім «замірів» рейтингів потенційних учасників президентської виборчої кампанії, соціологи також зафіксували кілька важливих параметрів, що дають уявлення про те, в якому стані суспільство увійшло в «електоральний» 2019-й.

Український раціоналізм вибору такий, що виборець часто голосує не за того, хто йому симпатичний, а віддає перевагу тому, хто пройде або переможе. Цей показник вказує, що Тимошенко має потенціал зростання підтримки. Соціологи зафіксували збільшення кількості тих, хто вірить у її перемогу на президентських виборах. Якщо у серпні таких було 16%, у червні – 12%, то згідно з проведеним опитуванням, 23% респондентів вірять в її перемогу. Влада явно відстає за цим показником.

Всі соціологічні опитування, і останні дані «Рейтингу» не виняток, свідчать про високий (близько 80%) рівень недовіри до влади. Високий також запит на зміни. Майже 70% опитаних вважають, що країна потребує радикальних змінах, тобто потребує нового курсу. Лише 12% переконані, що краще лишити все без змін.

Запит на зміни корелюється з оцінками найбільш «проблемних» місць нинішньої влади. Кількість тих, хто вважає, що чиновникам не вистачає чесності – практично не змінилася (50% у 2015-му, 49% – на початок 2019-го). А ось думка, що влада все більше «віддаляється/втрачає зв’язок із народом», посилилися. «Нелюдським» називали можновладців 25% у 2015-му і 32% – у січні 2019-го. Результати опитування цікаві і тим, що поряд із традиційною проблематикою від потенційного переможця чекають розв’язання низки питань.

Напередодні виборів актуалізувались деякі «відкладені» претензії, чому не проведені реформи, зокрема виборчого законодавства, скасування депутатської недоторканності, ухвалення закону про імпічмент президента. Тривалий час вони «перебували в тіні» інших – освітньої, медичної, пенсійної реформ. Соцопитування «Рейтингу» виявило, що громадяни пам’ятають про обіцянки провести ці перетворення. Особливо про депутатську недоторканність (72% вважають, що з моменту попередніх президентських і парламентських виборів взагалі нічого не було зроблено в цій сфері). Чи варто говорити, що ініціативи Тимошенко співпадають із запитами суспільства?

*У матеріалі наведено інформацію про результати соціологічного дослідження, проведеного соціологічною групою «Рейтинг». У ході дослідження було опитано 6 000 громадян України, віком від 18 років і старше, методом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження не більше 1,3%. Терміни проведення дослідження: 16 – 24 січня 2019 року по всій території України, за винятком тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей та АР Крим.

Андрій Золотарьов,
політтехнолог, голова аналітичного центру Третій сектор.