Політична реклама з телеекранів та бігбордів закликає українців взяти на себе відповідальність за майбутнє країни. Голосуй за гідних або балатуйся сам! Теперішня виборча кампанія відрізняється від попередньої відсутністю позапартійних кандидатів. П’ять років тому чималу частку з числа обраних депутатів становили ті, хто прийшли так би мовити «за списком». Іншими словами, дехто і не сподівався потрапити до лав народних обранців. Відсутність прямої відповідальності перед виборцями в багатьох (не у всіх) випадках позначилася на активності депутатів. Ковельська міська рада шостого скликання не стала винятком із правила. Чим далі від попередніх і чим ближче до наступних виборів, тим рідше на сесіях міської ради можна було побачити всіх депутатів, не говорячи вже про засідання постійних комісій. Складається враження, що депутати, які вже встигли вирішити особисті справи і не будуть виставляти свої кандидатури цього року, відійшли від справ – участь у пленарних засіданнях ради та в засіданнях постійних комісій міської ради для них позбавлена сенсу. Ситуацію з відвідуванням ми попросили прокоментувати секретаря Ковельської міської ради Михайла Гетьмана.

- За період з листопада 2010 року по вересень 2015 року відбулося 88 пленарних засідань ради. Найвищий процент їх відвідування – у Володимира Велимчаниці, Василя Дудки, Олени Євсюк, Геннадія Кіндера, Юрія Конащука, Віктора Пацалая, Ігоря Прокопіва, а найнижчий – у Олександра Чабана, Ігора Чайки, Юрія Семенюка, Тетяни Селівончик, Михайла Любчука, Сергія Кошарука.

Дуже часто депутати відсутні з об’єктивних причин (відрядження, зміна місця роботи, хвороба та ін.). Проте нерідко місця в депутатському корпусі порожні з невідомих причин. Трапляється так, що депутат запевняє про присутність на сесії ще напередодні ввечері, а наступного дня на сесію не приходить. Теж саме стосується засідань постійних комісій, відсутність на яких призводить до необдуманих публічних виступів. Неодноразово саме необізнаність депутата в тому чи іншому питанні спричиняла до конфлікту між виборцями та їх обранцями, причому безпідставного. Доволі часто так ставалося під час промов депутата Сергія Кошарука. Наголошую, що кожний з обранців має право бути присутнім на всіх засіданнях всіх постійних комісій.

Останнім часом особливо важко було скликати постійну комісію міської ради з питань регулювання земельних відносин, містобудування, і це при тому, що найбільше внесених до порядку денного сесії питань стосуються саме земельних ділянок. Прикро було чути, як свою відсутність на засіданні член комісії Олександр Чабан пояснював зайнятістю на виробництві та тим, що не бачить у цьому сенсу, адже, не буде висувати свою кандидатуру на цьогорічних виборах. Деякі депутати відверто ігнорували засідання комісії. В’ячеслав Шава демонстративно вставав і виходив у відповідь на те, що не вирішується питання, яке торкається його приватних інтересів, або ж через те, що потрібно було дочекатися депутата, який попередив про своє запізнення, - у результаті на засіданні комісії був відсутній кворум для прийняття рекомендацій та висновків. Нагадую читачам, що на відміну від інших Ковельська міська рада шостого скликання надає земельні ділянки учасникам антитерористичної операції. Не так давно саме член згаданої вище постійної комісії В’ячеслав Шава виступив з пропозицією не включати до порядку денного сесії всі земельні питання. На щастя для громадян, в тому числі учасників антитерористичної операції, ця пропозиція не знайшла підтримки серед депутатів – відповідні рішення були прийняті. На останку хочу висловити надію, що обранці, які ввійдуть до складу Ковельської міської ради сьомого скликання будуть відповідальними та плануватимуть свій час так, щоб його вистачало не тільки на використання своїх прав та повноважень, але й на виконання депутатських обов’язків.


Мабуть, варто розтлумачити, чому так важлива присутність депутатів у згаданих заходах. На сесіях міської ради більшістю голосів приймаються важливі (іноді – доленосні) для територіальної громади рішення, наприклад, про міський бюджет, та його виконання, звернення до Веховної Ради України, Кабміну тощо з питань життєдіяльності міста та ін.

Попередній розгляд проектів даних рішень відбувається на засіданнях постійних комісій міської ради, які є правомочними, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії. Там же більшістю голосів від загального складу комісії приймаються висновки і рекомендації щодо розглянутих питань, що враховується при прийнятті рішень на сесіях міської ради. Отож, присутність депутата на засіданнях постійної комісії, до складу якої він входить, впливає на якість роботи ради в розрізі прийняття виважених рішень щодо питань, які в більшості випадків стосуються майнових інтересів громадян, розгляд звернень яких відповідно до законодавства відбувається в обмеженому часовому проміжку (30 днів).

Уявіть, що депутат не з’являється на засідання постійної комісії, де відбувається попередній, ретельний, розгляд того чи іншого проекту рішення. Чим він буде керуватися в ході голосування на сесії міської ради? Думкою інших? Власними інтересами? Важко передбачити.

Зазначимо, що окрім морального (відповідальність перед виборцями), існує і законодавчий аспект. Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» наділяє обранця «всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів». Цей же закон говорить, що депутат зобов’язаний «брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить» та передбачає, що пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань
ради або засідань постійних комісій за певних обставин може стати підставою для відкликання депутата місцевої ради.

Тож перед тим, як голосувати за когось або ж балатуватися самому, зважте ступінь зайнятості та готовність відстоювати інтереси виборців, беручи участь у пленарних засіданнях ради та засіданнях її постійних комісій та інших її органах.

Інформація про відвідування депутатами Ковельської міської ради шостого скликання пленарних засідань міської ради


Інформація про відвідування депутатами Ковельської міської ради шостого скликання засідань постійних комісій міської ради листопад 2010 – вересень 2015

36. Гетьман Михайло Олександрович (секретар ради) – згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та відповідно до Регламенту Ковельської міської ради шостого скликання до складу постійних комісій не входить.