Що треба знати про спадкування за заповітом?

Продовжуємо інформувати громадян щодо оформлення спадкових прав. Сьогодні наша замітка стосуватиметься теми спадкування за заповітом.

🔗 Особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті називається заповітом (ст. 1233 ЦК України). Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається. Заповіт має бути оформлений і зареєстрований в чіткій відповідності з нормами законодавства.

🔗Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Також, заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування. Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини. У разі смерті особи, яка була позбавлена права на спадкування, до смерті заповідача, позбавлення її права на спадкування втрачає чинність. Діти (внуки) цієї особи мають право на спадкування на загальних підставах.

🔗Досить часто особи, які мають на руках заповіт, після смерті заповідача не звертаються до нотаріусів і вважають, що вони вже спадщину прийняли і насправді суперечать вимогам законодавства. Адже недостатньо мати заповіт, ще необхідно зробити дії, які свідчили б про прийняття спадщини — подати в установлений законом 6-ти місячний строк з дня смерті заповідача (спадкодавця) до державного чи приватного нотаріуса за місцем відкриття спадщини (останнє місце проживання спадкодавця) заяву про прийняття спадщини, а після спливу цього строку звернутися до того ж нотаріуса за одержанням свідоцтва про права на спадщину за заповітом.

Ольга Семенюк,
заступник начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів)


#ЮстиціяВолині

Коментарі

Читайте також

Юстиція Волині інформує про неприйняття спадщини спадкоємцями та наслідки

Юстиція Волині інформує про неприйняття спадщини спадкоємцями та наслідки
Важливо знати: у разі, якщо спадкоємець у не подав заяву про прийняття спадщини та не проживав постійно разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою, він вважається таким, що не прийняв її.