Калина

Це було тоді, коли на Русь нападали орди татарські.

Одного разу в українському селі було весілля. Зібралося дуже багато вродливих дівчат. І саме в розпалі гуляння на село налетіли татари. Завойовники почали ловити красунь, щоб продати в рабство. Дівчата, аби не потрапити в неволю, повтікали на болото. Татари погналися за ними і потрапили в трясовину. Там, де сконали вороги, з’явилися гнилі купини, а на тому місці, де загинули українські дівчата, виросло дуже багато кущів калини. І з того часу дівочу красу порівнюють з калиною.

Материнка

Жили на світі хлопчик і дівчинка. Життя в них було веселим, бо зігрівала його любов і ласка доброї, ніжної матері. Та несподівано мати занедужала і злягла. Більше вона не підвелася, померла. Засипали неньку землею, і зосталися діти сиротами. Кожен день вони ходили до могили, плакали і благали матір встати. Одного разу побачити діти на могилі ніжну запашну квітку. Вони повірили, що то з’явилася до них мати в образі квітки і назвали її материнкою.

Нарцис

В одному селі жив дуже вродливий парубок. Він любив ходити на берег річки і, схиливши голову, дивитися у воду на свою вроду. Одного разу повз хлопця йшов злий чаклун. Йому стало заздрісно, що парубок гарний. Чаклун, розсердився і сказав хлопцеві:

- Віднині ти завжди дивитимешся у воду, - і перетворив його на нарцис.
У цієї гарної квітки голівка схилена і ніколи не підводиться. Ніби сидить красень-хлопець і дивиться у воду.