Як правильно хреститися в православній церкві

Щоб спокійно провести час в молитві, не привертаючи до себе увагу оточуючих, перед відвідуванням храму обов'язково потрібно навчитися правильно хреститися.

Уміння хреститися показує шанобливе ставлення до своєї віри і православним традиціям. Ось чому істинний християнин не тільки сам здійснює цю дію в суворій відповідності з церковним обрядом, а й завжди показує правильність дій тим, хто про це просить.

Щоб нанести на себе або на будь-яку іншу людину хресне знамення, для початку потрібно правильно скласти пальці своєї правої руки. Разом з'єднують кінчики вказівного, великого і середнього пальців, а мізинець і безіменний притискають кінчиками до долоні. Правильне розташування пальців є основою для здійснення ритуалу освітлення святим хрестом.

Коли пальці будуть складені як треба, потрібно прикласти жестом їх до чола, потім опустити руку до рівня сонячного сплетіння, потім до правого плеча і закінчити прикладанням до лівого плеча. Після того, як права рука буде опущена, можна поклонитися.

Якщо у дитини побожні батьки, зазвичай вони з дитинства водять його в храм і правильно вчать хреститися. Але у багатьох дітей ця дія відбувається за звичкою, вони можуть не розуміти сенсу освітлення себе таким знаменням. Але жест цей невипадковий і має певне значення.

Складені воєдино три пальці руки в православній вірі позначають Святу Трійцю, тобто віру в Бога Отця, Бога Сина і Святого Духа. Два притиснутих пальця до долоні знаменують про подвійну природу Ісуса Христа, про з'єднання божественного і людського початку в Сина Божого. Хреститися прийнято правою рукою, тому що саме за правим плечем стоїть Ангел-Хранитель людини.

Місця прикладання з'єднаних кінчиків трьох пальців теж мають своє значення. Прикладаючи пальці до чола, відбувається освітлення розуму, а до області сонячного сплетіння - внутрішніх почуттів. Для освітлення фізичних сил прикладання роблять по черзі до правого і лівого плеча.

У деяких випадках після освітлення себе святим хрестом прийнято зробити уклін. Кланятися потрібно тільки після того, як буде виголошено «Амінь» і права рука вже опуститься, інакше схиляння ламає нанесений хрест, а це вважається неправильним. Уклін може бути в пояс або земним. При першому варіанті голову схиляють до пояса, а в другому випадку опускаються на коліна і торкаються чолом землі. Схиляння голови є актом смиренності перед Господом Богом і вираженням любові до нього.

Смерть Сина Божого Ісуса Христа після розп'яття на хресті є актом самопожертви заради порятунку людських душ. В хрест вкладена божественна сила для захисту душі. Висвітлюючи себе хресним знаменом, людина захищає себе від спокус диявола, різних нещасть. Таку ж силу має хрест, покладений священнослужителем або батьками.

Зазвичай християнську молитву закінчують словами: «В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа, Амінь». Саме в момент виголошення цієї фрази, неважливо подумки або ж вголос, і висвітлюють себе святим хрестом. Також хрестяться, коли молитву вимовляє священнослужитель.

У православних християн хреститися прийнято не тільки, коли молишся. При вході в храм і виході з нього тричі хрестяться і роблять поясний уклін, а під час посту уклін повинен бути земним. Висвітлюють себе святим хрестом і перед християнськими святинями. Наприклад, перед чудотворною іконою і Біблією в церкві.

Віруюча людина завжди тричі перехреститься, якщо йде повз храм і поклониться в пояс. Навіть якщо цією дорогою він ходить двічі на день на роботу і додому. Цим жестом він публічно заявляє про свою віру й любов до Господа Бога, виявляє повагу православним традиціям.

Віруюча людина також хреститься по пробудженню, перед початком трапези, перед сном. Для того щоб перехреститися, необов'язково вимовляти довгу молитву. Досить буде простих слів подяки Богу за початок ще одного дня в своєму житті, за послану їжу на стіл або за успішно проведений день.

Зазвичай, батьки освітлюють своїх дітей перед їх виходом з дому, а також перед важливими подіями в їх житті, перед відходом до сну. Цим самим вони дають їм захист від нещасть, насилають спокійні сни або удачу в виконанні наміченої справи. Освітлення святим хрестом батьками своїх дітей має особливу силу, так як в нього вкладається крім любові Бога до будь-якої людині ще й батьківська любов.

Нанесений невірно хрест зводить нанівець всю силу молитви. Вважається, що безладне розмахування руками в спробі висвітлити себе хресним знаменням, привертає бісів. Людина як би позбавляє себе захисту перед спокусами диявола.

Багато людей при покритті себе хрестом не доводять руку до живота, а зупиняють її на рівні грудей. Священнослужителі вважають такий хрест перевернутим і тому неправильним. Таке знамення раніше використовували ті, хто противився обрядам православної церкви і вважав за краще свій спосіб звернення до Бога.
Залишати коментар дозволено лише зареєстрованим користувачам. Процедура займе зовсім небагато часу, і ви зможете швидко добавити відгук.

Авторизуватися

Вперше на KovelPost? Приєднуйтесь

Читайте нас також: