За Законом про Держбюджет на 2022 рік, з 1 січня розмір мінімальної зарплати становить 6500 грн, а з 1 жовтня 2022 року — 6700 грн. Відповідно мінімальний страховий внесок ЄСВ за кожен місяць ІІ кварталу становить 6500 х 22% = 1430 грн. Тож за ІІ квартал 2022 року мінімальна сума ЄСВ до сплати за себе у ФОП, незалежно від системи оподаткування і групи, становить 1430 х 3 = 4290 грн.
Не забудь сплатити єдиний соціальний внесок за II квартал 2022 року
Максимальна база для нарахування ЄСВ з 1 січня 2022 року – 97500 грн, отже, максимальний розмір місячного страхового внеску за місяць ІІ кварталу становить: 97500 х 22% = 21450 грн. За ІІ квартал 2022 року максимальний розмір ЄСВ до сплати за себе становить для підприємців 21450 х 3 = 64350 грн.

Слід нагадати, що всі ФОПи мають можливість не сплачувати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців.

До якого числа сплачується ЄСВ за IІ квартал?

Останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за II квартал є 19 липня.

Чи буде штраф, якщо не сплатити ЄСВ у зазначені строки?

Якщо ви не сплатите вчасно ЄСВ ніяких наслідків не буде. Згідно з законодавством (Законом №540 та Законом №591) передбачається, що за несвоєчасну сплату ЄСВ штрафи і пеня не застосовуються до останнього дня дії місяця карантину включно, який діє до 31 серпня 2022 року. Відповідно до цієї дати не буде фінансових штрафів і пені.

Також Законом №2120 передбачено, що у період дії воєнного стану штрафів за несплату ЄСВ, як фінансових, так й адміністративних не буде.

Варто нагадати, що несплата ЄСВ — це відсутність страхового стажу за цей період! А ще — відсутність додаткових коштів до бюджету, Тому платити ЄСВ за відсутності поточного підприємницького доходу чи ні, кожен ФОП визначає самостійно.

Хто може не платити ЄСВ? Які наслідки?

1. Будь-який ФОП під час воєнного стану — стаж не рахується.

2. ФОП-пенсіонер будь-коли — стаж не рахується.

3. Особа з інвалідністю, яка є ФОПом будь-коли — стаж не рахується.

4. ФОП, який паралельно працює на повну ставку — стаж рахується.

Коли ФОП є паралельно найманим працівником, йому нараховується страховий стаж завдяки тому, що ЄСВ за його платить роботодавець.

Крім того, був проєкт Закону 7311, згідно якого якого ті ФОПи, які не платять ЄСВ під час війни — все одно мали мати страховий та пенсійний стаж, але цей Закон не прийняли, тому ця норма не діє, тому ФОПи, які не платять під час війни не отримують ні пенсійний, ні страховий стаж.

Насправді хоч ЄСВ дозволено не платити на рівні Закону, і за це не буде ні штрафу, ні пені, є певні супутні нюанси, які виникають при несплаті ЄСВ. По суті, ви втрачаєте соціальну підтримку держави. Наприклад, якщо ви втратите роботу і захочете стати в Центр зайнятості, відсутність сплати ЄСВ буде підставою для того, щоб вам не виплачувати втрачений заробіток. Крім того, якщо ви жінка і плануєте іти в декретну відпустку і ви є ФОПом вам обов’язково потрібно платити ЄСВ, навіть якщо є звільнення від сплати, оскільки несплата ЄСВ є підставою для невиплати декретної відпустки. Також, досить часто державні допомоги прив’язують до ЄСВ, наприклад, ковідна тисяча, або допомога в 6500 грн. виплачувалися тільки для тих, хто оплатив ЄСВ. Тому, несплата ЄСВ є підставою, що у вас можуть забрати якісь соціальні пільги.

Реквізити для оплати ЄСВ

Дізнатися реквізити бюджетних рахунків можна також у вашому Електронному кабінеті платника податків у вкладці «Стан розрахунків з бюджетом». Клікаємо на піктограму 💳 розділу «Реквізити». В результаті отримаємо необхідний нам рахунок, наприклад:
Не забудь сплатити єдиний соціальний внесок за II квартал 2022 року