З 5 березня 2022 року всі фізичні особи та ФОПи будуть змушені працювати з податковою та іншими органами не з допомогою файлових ключів ЕЦП, а з токенами.
Файловим ЕЦП кінець?
У Постанові КМУ від 03.03.2020 № 193 зазначено, що до 5 березня 2022 року ми можемо працювати ще без токенів, а вже після тільки з ними. І це достатньо довга історія ще з 2017 року і все ніяк ми на ці токени не перейдемо, що підтверджується постійним відтермінуванням їх впровадження, як і у випадку відтермінування РРО. Відповідно, виникає запитання: що таке токени та де їх брати?

Токен це пристрій, який виглядає як звичайна флешка, на який записується ключ електронно цифрового підпису, але записується безпосередньо всередині цього пристрою і використовувати його можна також лише з цього пристрою під’єднавши до вашого комп’ютера. Проте насправді це апаратно-програмний засіб зберігання КЕП (кваліфікованого електронного підпису). Тобто, файловий ЕЦП можна скинути комусь на комп’ютер, телефон, електронною поштою та будь-яким засобом електронної комунікації. Тут же ми маємо одну флешку, з допомогою якої можна підписувати файли, користуватися державними сервісами та відправити її можна, хіба що, простою поштою.

Вартість одного такого засобу від 500 грн і вище. А тепер для розуміння: один захищений носій може зберігати лише один секретний ключ. Таким чином, підпис директора, бухгалтера, печатки повинні зберігатися на окремих носіях. А це суттєві додаткові витрати для бізнесу.

Придбати токен можна, наприклад, в інтернеті. Записати ключі вийде не скрізь! Можна записати у податковій, акредитованому центрі сертифікації ключів «Україна», інших АЦСК, проте не можна це зробити від ПриватБанку. Тобто, більшість підприємців, які зараз користуються ключами Привату ними користуватися не зможуть, що є великою проблемою. Є хоча б SmartID — хмарний підпис ПриватБанку, який і надалі можна буде використовувати, проте необхідно мати рахунок підприємця цього ж банку. Можна буде користуватися хмарними ключами, проте в Електронному кабінеті платника ще не реалізували можливість ними підписувати.

А як же наші майже 2 000 000 підприємців та 2 500 000 держслужбовців одночасно куплять ці токени та згенерують на них ключі? Відповідь лише одна — абсолютно ніяк! Адже в Україні немає такої кількості пристроїв. Жодна компанія чи навіть всі компанії разом цього зробити не зможуть. І вийде так, що 5 березня робота зупиниться. Тобто в той час, коли потрібно максимально спрощувати ведення бізнесу для підняття економіки - навпаки вигадуються якісь нові перешкоди…

Ще одне питання стосовно реєстраторів, які працюють на файлових ключах. І далеко не кожен підприємець знає що таке токен і користується ним! Тому РРО всі зупиняться, оскільки не можна буде використовувати них на телефоні чи планшеті, тому що не буде можливості під’єднати цей токен.

Тут потрібно єдине рішення, яке б все задовольнити, і таке рішення є — відтермінувати знову, інакше просто зупиниться все — робота підприємців, закладів, та робота всього, що зараз працює за допомогою файлових ключів. Неможливо всім одночасно перейти на використання токенів, або необхідний поступовий перехід, щоб не зупиняти всіх одночасно у роботі. На розгляді Ради є 3 законопроєкти №6085, №6086, №6097, при ухваленні яких мільйонам підприємців не прийдеться обов’язково купувати токени.

Підприємцям потрібно залишити право вибору: хто хоче використовує електронний підпис, а хто хоче - токени. Але не змушувати. Це і передбачається у відповідних законопроєктах.