Щороку, до 1 травня громадяни, які отримали у попередньому році доходи від осіб, які не є податковими агентами, повинні надати декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податки.
Доходи, отримані від приватних осіб, необхідно задекларувати
Особа, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку в контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.

Наприклад, до доходів, які необхідно задекларувати належать винагороди, що виплачуються особам, які працюють за наймом у приватних осіб нянями, гувернантками, будівельниками, водіями, в тому числі від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу власного майна, продажу власної сільгосппродукції фізичним особам, тощо.

При цьому, податкові агенти відповідно до ПКУ відповідальні за нарахування та сплату ПДФО до бюджету. Податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб може виступати юридична особа, фізична особа – підприємець або інша самозайнята особа, зареєстрована в установленому порядку.
Для тих громадян, які не мають можливості подати декларацію вчасно - в умовах запровадження воєнного стану в Україні подовжено граничні строки для подання податкової звітності платниками податку на 90 календарних днів після завершення стану війни.

Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік можна подати в електронній формі через Електронний кабінет платника податків, який передбачає часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна. Також потрібно володіти електронним цифровим підписом.

Переходимо у пункт «Введення звітності», вибираємо 2021 рік та натискаємо «Створити».
Доходи, отримані від приватних осіб, необхідно задекларувати
Вибираємо «F0100212 Податкова декларацiя про майновий стан i доходи (для громадянина або особи, яка заявляє право на податкову знижку, або особи, яка провадить незалежну професiйну дiяльнiсть / члени ФГ або припинено незалежну - професiйну дiяльность / втрачено статус члена ФГ або закiнчено термiн дiї договору про добровiльну участь протягом звiтного року)»:
Доходи, отримані від приватних осіб, необхідно задекларувати
У наступному вікні перевіряємо інформацію та підтверджуємо дію натиснувши «Створити»:
Доходи, отримані від приватних осіб, необхідно задекларувати
У вас відобразиться «Податкова декларація про майновий стан і доходи».
Доходи, отримані від приватних осіб, необхідно задекларувати
Більшість необхідних полів будуть заповнені автоматично, однак деяку персональну інформацію (податкова адреса), яка не буде заповнена, рекомендується вказати самостійно.

Далі переходимо у рядок 10 «Загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу, в тому числі (рядок 10.1 + рядок 10.2 + рядок 10.3 + рядок 10.4 + рядок 10.5 + рядок 10.6 + рядок 10.7 + рядок 10.8 + рядок 10.9 + рядок 10.10):». У цьому рядку заповнюємо стовпець 3, 6 та 7. У 3 стовпці вказуємо загальну суму річних отриманих коштів, які підлягають оподаткуванню. У стовпці 6 — 18% податку на доходи, а у стовпці 7 — 1.5 % військовий збір.
Доходи, отримані від приватних осіб, необхідно задекларувати
Аналогічно заповнюємо рядок 10.10.

Після введеної загальної суми та суми податків, автоматично заповняться рядок 12 - «Загальна сума річного доходу (рядок 10 + рядок 11)», 13 - «Загальна сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб (графа 6 рядка 10)», 18.1 - «Сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року (додатне значення (рядок 13 - рядок 14 - рядок 15 - рядок 16 - рядок 17))» та 19.1 - «Сума податкових зобов'язань з військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року (графа 7 рядка 10)».

Заповнення декларації завершено. Натискаємо «Перевірити» у верхньому меню та «Зберегти». Тепер залишилося лише підписати документ та відправити. Протягом доби вам має прийти квитанція №2 про підтвердження або відхилення декларації.

Сплатити суму податкових зобов’язань, зазначену у поданій декларації про майновий стан і доходи, необхідно платникам до 1 серпня. Зазначені доходи оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка. Сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, потрібно за наступними кодами платежів:

«11010500» – «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування»;

«11011001» – «військовий збір, що сплачується за результатами декларування».

Запрошуємо громадян виконати свій громадянській обов’язок!