1. Головна
  2. Колонка автора
  3. Виїзд чоловіків за кордон під час воєнного стану

Виїзд чоловіків за кордон під час воєнного стану

Окремо варто нагадати, що структура, що колись мала назву «військкомат» тепер називається територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Усі питання, що стосуються військового обліку та отримання інших підтвердних документів слід вирішувати саме тут.
Виїзд чоловіків за кордон під час воєнного стану
Рішення про те, чи дозволять перетнути кордон, приймається в пункті пропуску прикордонниками, які мають вивчити всі документи особи та з’ясувати усі обставини.

Заборона покидати територію України не є тотальною та існують категорії чоловіків, що можуть виїздити за кордон. Чоловіки віком до 18 років та після 60 років жодних обмежень виїзду за межі країни не мають, це стосується і чоловіків, що належним чином оформили інвалідність та мають документи, що це підтверджують. Дозволено виїзд чоловікові, що знятий з військового обліку на підставі рішення військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку.
Чи можуть виїхати з країни чоловіки зняті з військового обліку?

Якщо чоловік має відмітку від ТЦК та СП «знятий з військового обліку» вона не є підставою для безперешкодного перетину кордону, оскільки така відмітка не підтверджує інвалідності чи непридатність до військової служби у воєнний час за станом здоров’я, тому потрібно звернутися до ТЦК та СП для приведення документів у відповідність сьогоднішнім вимогам.

Якщо чоловік тимчасово непридатний до військової служби?

Дозволено виїзд за межі України за умови наявності документів, що підтверджують його таке право. Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в ст..23 визначає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або, відповідно до висновку військово-лікарської комісії, тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Чи може чоловік, який обмежено придатний до військової служби, перетнути кордон?

Чоловіки віком від 18 до 60 років, які мають запис «непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час» не можуть виїздити за межі України, оскільки такої категорії осіб, не передбачено частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в якій визначено хто не підлягає призову на військову службу.

Якщо чоловік відбув покарання, звільнився з місць позбавлення волі та знятий у зв’язку із цим з військового обліку?

Виїзд не дозволено, оскільки для нього існують тимчасові обмеження щодо виїзду з країни, тому, що Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не передбачає окремої категорії осіб, що зняті з військового обліку у зв’язку із відбуванням покарання за злочин. Таким чоловікам необхідно звернутися до ТЦК та СП в звичайному порядку для визначення придатності чи непридатності до військової служби.

Якщо чоловік, є батьком трьох і більше дітей, в тому числі і від різних шлюбів чи може він виїхати?

Ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. В цій ситуації до уваги беруть не батьківство, а утримання трьох та більше неповнолітніх дітей. Отже, кордон перетнути можна надавши документи, що підтверджують факт такого утримання. Наприклад, це можуть бути:

- свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);

- свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей (трьох і більше) та свідоцтва про народження цих дітей;

- рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком;

- рішення суду про розірвання шлюбу та рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дітей з батьком;

- посвідчення батька багатодітної сім’ї.

Чи може виїхати чоловік, який не проживає однією сім’єю з дітьми?

Може, потрібно надати докази утримання дітей (рішення суду про призначення аліментів на утримання дітей та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, тощо). Також прикордонники вказують, що батько трьох і більше дітей, може перетнути кордон без дітей за наявності свідоцтва про народження цих дітей або надати нотаріально завірені копії свідоцтв.

Як виїхати чоловікові, який є особою з інвалідністю І, ІІ, ІІІ групи?

Особи з інвалідністю, незалежно від групи інвалідності, мають право виїздити з України без обмеження кількості перетинань кордону, за наявності одного з документів, що підтверджують інвалідність:

- довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма № 157-1/о);

- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус;

- пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності;

- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Які особливості виїзду чоловіка, що супроводжує дітей, дружину, батьків?

Такі чоловіки можуть супроводжувати дружину, батьків, як своїх, так і дружини у випадку, якщо вони мають інвалідність І чи ІІ групи та дітей\дитину, які мають інвалідність, а також дітей\дитину, які не мають інвалідності, але тяжкохворих на перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, що встановлені МОЗ.

В таких випадках для перетину кордону необхідні такі документи:

– довідки про отримання державної допомоги на дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту;

– або документа, виданого лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, що встановлені МОЗ;

– документів, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження, тощо);

– або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує таку дитину (якщо супроводжує опікун, піклувальник, прийомні батьки, батьки-вихователі).

Виїзд чоловіків для догляду за хворими батьками, дружиною, дітьми відбувається відповідно до «Правил перетинання державного кордону громадянами України» та тільки у супроводі хворого.

Чи можуть виїхати за кордон чоловіки-військовослужбовці, які потребують лікування внаслідок поранень на війні та особи із складу сил оборони та сил безпеки, що постраждали у зв’язку з військовою агресією рф проти України?

Так, можуть, для цього необхідно мати наступні документи:

- паспорт громадянина України для виїзду за кордон або паспорт громадянина України;

- висновок про необхідність направлення особи на лікування за кордон;

- лист МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном.

Як щодо чоловіків, які постійно проживають за кордоном, чи можуть вони виїхати?

Так, можуть виїжджати за наявності відповідних відміток в паспортному документі, згідно ст. 4 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в’їзду гр. України». Така відмітка проставляється міграційною службою або дипломатичною установою України в паспортному документі, вказується назва країни і дата.

Схожа процедура передбачена для чоловіків, громадян України, віком від 18 до 60 років, що мають право тимчасового проживання у країні ЄС чи прийняті на тимчасовий консульський облік за кордоном.

Чи є підставою для виїзду з України наявність в чоловіка робочої візи країни ЄС?

Візи іноземних країн не підтверджують постійне проживання в цих країнах та не дають право на виїзд військовозобов’язаним громадянам України.

А як щодо чоловіків, які мають подвійне громадянство?

Закон України не допускає подвійне громадянство. Чоловік, котрий має громадянство України та ще одне, іншої країни, вважається громадянином України. Тому, порядок перетину ним кордону має вирішуватися із врахуванням інших підстав.

#БПД #ПравоваДопомога #LegalAid
Редакція «КовельPost» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.

Коментарі

Читайте також

Чи можна отримати земельну ділянку у приватну власність в умовах воєнного стану?

Чи можна отримати земельну ділянку у приватну власність в умовах воєнного стану?
Чимало українців, які покинули тимчасово окуповані території і оселилися у безпечних регіонах України, влаштовуючи своє життя, цікавляться можливістю отримати безоплатно земельну ділянку у приватну власність. Чи можливо це зробити у період воєнного стану?

Несподіванка для власника майна. На яких ресурсах перевірити його арешт

Несподіванка для власника майна. На яких ресурсах перевірити його арешт
Земельні ділянки, будинки, квартири – це нерухоме майно яким власники можуть розпоряджатись на свій розсуд. Однак, буває, що при укладанні угоди купівлі-продажу власника чекають неприємні сюрпризи, наприклад, арешт майна.

За заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо такі дії були вчинені під впливом фізичного або психічного насильства злочинність діяння виключається

За заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо такі дії були вчинені під впливом фізичного або психічного насильства злочинність діяння виключається
В умовах російської військової агресії, чимало громадян України, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях щоденно піддаються примусу до вчинення протиправних дій, тому надзвичайно важливим є розуміння змісту статті 40 Кримінального кодексу України.