На жаль, Революція Гідності в Україні так нічому й не навчила громадян...

Чи існує в нас майбутнє? Чи ми далі продовжуватимемо плямити імідж країни? Чи зрозуміємо, нарешті, що ми всі єдиний ланцюжок, міцність якого залежить від незламності кожного з нас? Чи зрозуміємо, що нам необхідно будувати нову успішну державу, а не продовжувати сприяти її занепаду? Чи перестанемо ми боятися, щоб спільними справами крок за кроком рухатися до успіху?

Таких запитань є безліч, і найбільш актуальніша на даний час для вирішення є тема корупції, яка за роки незалежності наскрізь пронизала всі сфери суспільного життя. Найбільш вражаюча її активність, на жаль, спостерігається саме в навчальних закладах...

Поділимо на етапи методи корупції:

- Вступ до вузу. Дана проблема повинна була бути вирішена шляхом введення системи ЗНО, але згодом вона втратила свою ефективність. Хоча спочатку показала досить хороші результати та втримала розповсюдження корупційних процесів.

- Навчальний процес. Масштабною проблемою корупції на даному етапі складають байдужість і вигідність цього явища для студентства, яке зіткнулося з неякісним викладанням, суб'єктивним оцінюванням та незацікавленістю у здобутті знань. Це найбільш неконтрольований етап процвітання корупції та корупційних схем.

- Завершення навчального процесу. У даний етап входять післядипломна підготовка, здобуття наукових ступенів та вчених звань.

Більш детально опишу своє бачення підтримки життєдіяльності корупції зі сторони студентів та викладачів.

Існує певний відсоток студентів, для яких отримання екзаменаційної оцінки за хабар - це найпростіший та найшвидший спосіб вирішення проблем з навчанням. Саме такий спосіб розв'язування труднощів у навчанні і спричиняє перенасичення ринку кадрів низько кваліфікованими спеціалістами. Таке навчання немає ніякої цінності, оскільки спеціалісти, що отримали диплом про освіту як правило за рівнем знань мають незначну перевагу, а інколи її зовсім немає перед тими хто без диплома.

Неодноразово чув такі слова: "Студенти самі привчають до хабарів". В деякій, зовсім маленькій мірі, це так, але...

Провчившись в загальному 18 років у навчальних закладах (школа, ліцей, університет), а також маючи майже рік стажу викладача, у мене сформувалася чітка думка щодо викладацької діяльності та її відповідальність перед долею держави.

Буду писати доволі відверто і завжди відстоюватиму свою позицію. Адже просто промовчати - це прирівнюється до зради нашим друзям, які відстоювали і відстоюють кращу долю України. Зараз настав час, коли ми маємо докорінно змінити зовсім недосконалі та неефективні методи у навчанні.

Неодноразово всі бачать дуже низький рівень культури у наших громадян, і це не лише молоді люди, але й дорослі. Щодо останніх, на жаль, розмова дуже коротка... У них вже сформовані свої погляди, характер та інші якості. І як трапляється у більшості випадків, після дорікань ним, щодо розбитої пляшки надворі, викинутого сміття посеред вулиці, вживання алкоголю у парках і багатьох інших ситуаціях, все закінчується проявом агресії всіма можливими способами. І після дуже багатьох таких ситуацій, просто розумієш, що зв'язуватися з ними — це марна трата свого часу і нервів...

Зовсім інша справа робота зі студентами. Адже вони, ніби пластилін, з якого можна зліпити майже будь-яку фігурку. І сам процес створення даної фігурки, в більшій мірі, залежить саме від викладачів.

Недавно почув від педагога приблизно таку фразу: "Студенти вже дорослі і сформовані особистості і ми вже не впливаємо на їх розвиток".

Після цих слів, можна щось говорити про майбутнє держави? З такими викладачами, які зовсім не зацікавлені в майбутньому розвитку своїх учнів, Нової держави, на жаль, не побудуємо...

Не побудуємо також з викладачами, які не поважають учнів, ставлячи їм двійки. Адже ця оцінка, не учневі, а перш за все — собі! Це називається заохочення до навчання? Коли у студента формується ненависть не лише до викладача, але й в загальному до навчального закладу!

Викладач має бути зразком для студентів, виховувати в них всі найкращі якості і показувати гарний приклад для наслідування.

За всі мої роки навчання, лише декількох викладачів можна дійсно вважати справжніми професіоналами своєї справи. Інші - лише витрачали як наш, так і свій час. Адже, щоб створити бажання студентів до навчання, необхідно досконало знати свій предмет і вміти цікаво його розповісти, заохотити до його вивчення. А досконале знання - це означає любов до справи якою займаєшся, і саме ця любов повинна перейти і до вихованців.

Чому деякі студенти пересилюють себе йдучи на урок історії, коли з іншої сторони, із задоволенням подивляться історичну передачу по телевізорі. А різниці і полягає саме у викладанні!

Розмови на тему хабарництва взагалі поза межами розуміння. Отримуючи від студентів матеріальні засоби за відповідно зданий залік або екзамен це не лише порушення закону, але й брудна пляма, як викладачеві, навчальному закладі, так і державі. Цими ж діями дані "викладачі" формують у студентів навички до майбутніх хабарів і сліпе розуміння того, що все можна вирішити за гроші. А що робити тим, у кого їх немає? Хто не має змоги поступити до навчального закладу, бо всі місця "куплені"? І чомусь про це всі знають і дуже мало щось робить...

Рано чи пізно, викладач, який отримує хабарі, вже не в змозі відмовитися від цієї справи. Тому необхідно позбавляти посад даних осіб раз і назавжди.

Декілька разів чув розмови про збір коштів зі студентів для здачі іспиту. А де совість? А де честь? Потрібно чітко розуміти, що цими діями лише збільшуєте відсоток корупції у державі. Якщо викладач не зміг донести базові знання з предмету це означає лише одне - не місце йому серед педагогічного складу.

Мені зовсім не все одно майбутнє держави, майбутнє нашої молоді, бо саме від молодого та розумного підростаючого покоління залежить наша старість. Бути викладачем – велика відповідальність перед долею всієї держави, і це потрібно зрозуміти зараз, щоб почати процес розвитку підвищення рівня життя.

Як я бачу шляхи подолання даної ситуації:

- Підвищення якості навчання, а також цінності освіти. Це насамперед, відобразиться не лише на корупційну складову в освіті, але і значно підвищить якість спеціалістів.

- Необхідно збільшити відповідальність за корупційну діяльність, натомість покращити якість соціального захисту викладачів.

- Потрібно постійно вдосконалювати критерії оцінювання, формувати стимули для викладачів відмовлятися від корупційних практик, заохочувати студентів до здобуття реальних знань під час навчального процесу.

Викорінення корупції у навчальних закладах можливо лише за активної співпраці державних органів і широких верств громадськості, яка має включати в себе по­стійний моніторинг освітнього процесу профільними організаціями і спонукання студентів та викладачів до активнішої позиції у боротьбі з проявами корупції.

В мить, коли будете брати участь у корупційних схемах, пригадайте наших друзів Небесної сотні. Вони життя віддали за краще майбутнє, і ми не маємо права їх зрадити, ми не маємо права далі продовжувати безлад в державі створюючи можливості для розвитку корупції. Подумайте про наше підростаюче покоління, про їхнє майбутнє, яке зараз лежить на наших плечах. І не потрібно звинувачувати нікого, почніть з себе, і цього буде достатньо для спільної справи — формування Квітучої України.