Учора в Ковелі кілька десятків підприємців, що ведуть торгівлю на Привокзальному ринку, спровокували конфліктну ситуацію, не давши змоги працювати новому торговельному закладу. Другий день поспіль покупці та відвідувачі Привокзального ринку стають свідками дивної картини: вхід у магазин з промисловими товарами під назвою магазин-склад «Ярмарок», що розмістився у колишньому м’ясному павільйоні, забарикадований шинами та різним господарським непотребом, а поруч «чергують» продавці та власники торгових павільйонів з ринку, котрі не пускають до магазину покупців. Власниця закладу Ольга Задорожна, яка вже багато років на законних підставах веде підприємницьку діяльність в Україні, шокована такою поведінкою «колег по цеху». А причина цьому – прагнення останніх «вижити» небажаного конкурента.

Справа у тому, пояснює Ольга Задорожна, що ціни у магазині є нижчими, ніж на ринку: «Я уже давно працюю в сфері торгівлі і обрала правильний маркетинговий хід: товар на літній сезон я закуповую у виробників великим гуртом взимку, коли він є значно дешевшим. Я маю де його зберігати. В сезон я товар продаю, зробивши невелику націнку і маючи великий обсяг продажу, є оборот коштів. Саме тому мої ціни є нижчими. Я працюю, в першу чергу, на простих людей, на пересічного покупця. Я купую товар як за кордоном, так і в нас в Україні, уклавши угоди з виробниками одягу, посуду, дитячих іграшок. Ніхто не заважає іншим підприємцям робити те ж саме».

Окрім свого невдоволення низькими цінами в магазині, пікетувальники вимагали показати усі документи на право здійснювати торгівельну діяльність. Як з’ясувалось, усе в порядку: договір оренди приміщення, свідоцтво підприємця з КВЕДом на здійснення саме цього виду підприємницької діяльності, витяг з державного реєстру.

Зі слів Ольги Задорожної, підприємцями з Привокзального ринку було висунуто вимогу зачинити заклад чи то, цитуючи невдоволених: «Ви тут ніхто, забирайтеся звідси! Ви одна, а нас багато. Ми все одно працювати вам не дамо». Ольга Задорожна – не місцева, проте наймані працівники, котрі планували отримати робочі місця, працюючи продавчинями у магазині, ковельчанки. Вони другий день поспіль вчасно приходять на роботу, «працюють» весь робочий день, розраховуючи отримати заробітну платню. Та чи отримають? Якщо з легкої руки таких же як вони ковельчан у магазині немає покупців.

Ольга Задорожна, уродженка міста Кривий Ріг, розповідає, що вона та декілька її подруг уже давно займаються підприємницькою діяльністю, відкривши в різних містах України магазини з назвою «Ярмарок». Та в жодному подібної ситуації не було. Для прикладу, магазин «Ярмарок» є в місті Луцьку. Його власниця – ковельчанка. Проте, вона запевняє, що лучани такого «теплого» прийому їй не влаштовували. Заклад успішно працює, витримуючи конкуренцію з-поміж інших подібних торговельних закладів обласного центру.

Спілкуючись з Ольгою та її колегою-ковельчанкою, з’ясовуємо, що історія з вимогою «вижити» конкурентів з міста, бере свій початок з часу переговорів з власником приміщення щодо оренди магазину. Підприємці, дізнавшись про те, що він має намір здати в оренду приміщення вимагали від нього не підписувати договір. Натомість власник запропонував підприємцям з Привокзального ринку впродовж тижня (до 1 липня) знайти іншого – місцевого, орендаря. Адже йому також треба працювати та заробляти гроші. Термін усної домовленості минув і власник, не бажаючи втрачати кошти, уклав угоду з Ольгою Задорожною.

Варто згадати, що про конфлікт знає директор Ковельського госпрозрахункового ринку Петро Сорока, проте у ситуацію не втручається.

Розуміючи, що ситуація може вийти з-під контролю, Ольга Задорожна звернулася до правоохоронців, написавши кілька заяв про незаконне перешкоджання підприємницькій діяльності та погрози завдати шкоди здоров’ю та майну збоку підприємців з Привокзального ринку.

Магазин-склад «Ярмарок» - це сімейний магазин, у якому кожен може купити щось для себе: жіночий, чоловічий та дитячий одяг і взуття, дитячі іграшки, канцтовари, побутова хімія, текстиль, білизна. Асортимент товарів досить-таки великий. А ціни, переважно, мали б приємно вразити покупців. Адже вони нижчі тих, за якими пропонують купувати на ринку. Є товари й за такими ж цінами чи вищими. Це і є здорова конкуренція між суб’єктами господарської діяльності, чиє завдання – завоювати ринок у боротьбі за споживача. І кожен отримує вигоду по-своєму: один за рахунок високої ціни, інший – за рахунок асортименту, обсягу продажів та обороту коштів. Завдяки конкуренції виграє покупець, отримуючи кращі умови та вигідну пропозицію.

Так працює ринкова економіка у всьому світі, зокрема у Європі, до якої ми так прагнемо. Скрізь - тільки, як виявляється, не у Ковелі.

Як «виживати» конкурентів з міста місцеві уже мають досвід. Пригадується ситуація чотирирічної давнини, коли у 2012 році у Ковелі стався конфлікт між місцевими підприємцями та харківськими товаровиробниками, які розгорнули в місті виставку-продаж. Місцеві підприємці вимагали у міської влади закрити ярмарок, мотивуючи це тим, що харківські товаровиробники складають їм конкуренцію. Тоді для вирішення конфлікту навіть було скликано позачергову сесію міської ради та створено тимчасову комісію з вивчення доцільності роботи ярмарку. У результаті «Харківський ярмарок» згорнув свою роботу і покинув місто. Програли тоді лише пересічні ковельчани, втративши можливість купити товари хорошої якості і за доступними цінами.

Будь-які вимоги припинити торгівельну діяльність є безпідставними. Тут має місце недобросовісна конкуренція, порушення законів, загальноприйнятих правил і норм ведення підприємницької діяльності.

Коментар юриста:

В контексті ситуації, що склалася навколо магазину «Ярмарок», доцільно нагадати як громадянам так і самим підприємця про певні принципи господарювання та певну відповідальність як за нечесну господарську діяльність так і за зловживання в цій сфері.

Так, зокрема, в Україні передбачена кримінальна відповідальність, встановлена статтею 206 Кримінального кодексу України за протидію законній господарській діяльності.

Коментованою статтею встановлено, що протидія законній господарській діяльності, тобто протиправна вимога припинити займатися господарською діяльністю чи обмежити її, укласти угоду або не виконувати укладену угоду, виконання (невиконання) якої може заподіяти матеріальної шкоди або обмежити законні права чи інтереси того, хто займається господарською діяльністю, поєднана з погрозою насильства над потерпілим або близькими йому особами, пошкодження чи знищення їхнього майна за відсутності ознак вимагання, - караються штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частина друга вказаної статті передбачає, що ті самі дії, вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, або поєднані з насильством, що не є небезпечним для життя і здоров'я, або з пошкодженням чи знищенням майна, - караються штрафом від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.

Частина третя вказаної статті передбачає, що протидія законній господарській діяльності, вчинена організованою групою, або службовою особою з використанням службового становища, або поєднана з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я, або така, що заподіяла велику шкоду чи спричинила інші тяжкі наслідки, - караються штрафом від десяти тисяч до двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

Примітка. Матеріальна шкода вважається великою, якщо вона у п'ятсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Статтею 19 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено, що нечесна підприємницька практика забороняється, оскільки включає в себе вчинення дій, що кваліфікуються законодавством як прояв недобросовісної конкуренції, та будь-яку діяльність (дії або бездіяльність), що вводить споживача в оману або є агресивною.

Крім того, в Україні діє Закон «Про захист від недобросовісної конкуренції».

Суб'єкти господарювання, їх працівники несуть відповідальність за нечесну підприємницьку практику згідно із законодавством. Зазначені положення законів регулюють та встановлюють відповідальність і обмеження щодо діяльності осіб, пов’язаної із застосуванням певного впливу на підприємницьку діяльність інших осіб.