«Проблема Турії» підіймається на поверхню щоліта.

Про це є багато повідомлень у ЗМІ та дописів у соцмережах. (вересень 2015 - volynpost.com, volynpost.com, 2016 - volynpost.com, volynpost.com, facebook.com, та багато інш.)

Річка замулюється, «цвіте». Причиною цього є чимало факторів, пов’язаних як з природними явищами, так і господарською діяльністю людей. Аби зрозуміти, що очищення водойм не є питанням лише місцевого масштабу, досить зробити просту річ: запитати у Google. І саме формулювання тези не має особливого значення. Пошукова система видасть до десятка тисяч відповідей. Адже вирішити цю екологічну проблему намагаються чи не у кожному місті України, де є водойма. Збереження, відновлення чистоти річок має загальнодержавне значення. І у жодному випадку немає єдиного правильного рішення. Але є те, що об’єднує усіх, хто вирішив боротися із замуленням, заростанням та забрудненням річок, - це надто висока вартість виконання робіт (багатомільйонні проекти) та відсутність позитивного результату або ж тимчасовий ефект.

Питання очищення річки Турії вкотре постало на порядку денному перед громадою після того, як Ковельська міська рада підтримала запит депутата Г.Стасюк «Про передбачення в міському бюджеті коштів на 2017 рік для очищення річки Турії в межах міста Ковеля». (konkurent.in.ua, prokovel.com)

У запиті йдеться про те, що гине водна артерія нашого міста. І необхідно приймати швидкі і радикальні заходи уже в 2017 році. (Зазначу, що проблемами річки переймається не власне депутат Г. Стасюк, а голова Ковельської міської філії Союзу Українок О. Місюра, яка спрямувала свої звернення до Г. Стасюк).


В рамках обговорення виступив також депутат С. Кошарук. Він звернувся до міського голови Олега Кіндера, щоб той активізував роботу підрозділів виконавчого комітету з метою вжити заходів для очищення річки Турія в межах міста.

Доречне звернення, особливо якщо врахувати, що саме Сергій Кошарук був міським головою у 2008-му році і саме під час його каденції очистка водосховища отримала «небачені» результати. Чому ж не порадити колезі - Олегу Кіндеру, таких же «успіхів».

Аби нагадати про події 2008 року, згадаємо принагідно й нещодавній факт, який мав місце у Волинській обласній раді.

Депутат обласної ради А.Грицюк оголосив депутатський запит «з приводу кощунських дій Ковельського міського голови О. Кіндера». Він стосувався виділених Верховною Радою України з держбюджету чималих коштів на проведення очистки Ковельського водосховища. (facebook.com)

На засіданні нікого не збентежило, що у 2008-му році в Ковелі був інший міський голова – а саме Сергій Кошарук. Тепер, коли є офіційна відповідь компетентних органів на проголошений в обласній раді депутатський запит, депутат А.Грицюк сором'язливо мовчить. (Адже С. Кошарук нині є заступником голови Волинської обласної держадміністрації).

Гроші й справді крали - є матеріали слідства, встановлено, хто, коли і скільки.

Та от халепа - прізвища Кіндера там нема! А розпорядником коштів було Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської облдержадміністрації. У 2008 році Волинською транспортною прокуратурою проводилось розслідування у кримінальній справі, за результатами якої гендиректора підприємства, яке виконувало роботи, було визнано винним у зловживанні службовим становищем та незаконному заволодінні значних коштів.

Тоді, у 2008-му, на виконання робіт на об’єкті «Очистка Ковельського водосховища по видаленню мулового осаду (реконструкція ложа) в м. Ковель, було виділено 3,2 млн.грн., (в т.ч. 487,5 тис.грн. з міського бюджету). Зверніть увагу: левова часка коштів була виділена з ДЕРЖАВНОГО бюджету, а нам зараз пропонують усі витрати покласти на МІСЬКИЙ бюджет.

І усе це відбувається на фоні солідарного неголосування з питань наповнення міського бюджету, коли представники «Солідарності» та УКРОПу утримуються або просто не беруть участі в голосуванні. (facebook.com)

Заперечувати той факт, що очищення річки Турії проводити необхідно, ніхто не буде. Питання лише у тому, де взяти кошти?

Гортаючи сторінки інтернет-видань, у яких йдеться про цю проблему, легко відшукати висновки фахівців, які переконані, аби досягти позитивного результату, водоохоронні заходи з очищення річки треба проводити регулярно.

Навіть у запиті пані Стасюк йдеться про те, що «до 1939 року за часів польського панування багатоводна і глибока річка Турія чистилась щорічно. В повоєнні роки річку чистили час від часу». (Шкода, що в запиті не згадано, хто ж фінансував усі ці заходи?)

Зрозуміло, щоб почистити всю річку в межах міста хоча б лише раз потрібні мільйони, а той десятки. Чи під силу це місцевому бюджету? За 25 років незалежності України жодному місту ще не вдалося домогтися стабільного фінансування водоохоронної діяльності з боку держави.

На певні програми кошти звісно ж виділяються. Як це було у згаданому випадку, що мав місце у Ковелі у 2008 році. Про результат використання бюджетних коштів ми уже знаємо.

Вчергове повертаємося до запиту депутата Г. Стасюк, у якому йдеться, що «наразі річна вимагає точного діагнозу своїх недуг і розширеного комплексного «лікування». У запиті відсутні будь-які розрахунки щодо суми витрат, які пропонується внести до основного кошторисного документу міста.

Скільки необхідно передбачити грошей на очистку річки Турія - 100 тисяч, мільйон чи 10 мільйонів гривень?

Точну цифру витрат на роботи з очищення можна дізнатись, розробивши проектно-кошторисну документацію, кошти на виготовлення якої знову ж таки необхідно передбачити у міському бюджеті - це також десятки, якщо не сотні тисяч. І про це - ані слова!

Тож проголошення подібних запитів, без конкретних "рецептів лікувань", або знаючи наперед, що "ліків нема" – це звичайний популізм, де на меті "поговорити" про нагальну проблему, а не зайнятись її вирішенням.