Громадська рада при Ковельській міській раді в авральному порядку (сьогодні на завтра) зібралась для розгляду двох питань порядку денного.

14 вересня у соцмережах з'явилось повідомлення, що вже 15-го вересня відбудуться збори Громадської ради.

Чим обумовлена така поспішність?

Першим у порядку денному визначено питання, яке розглядалось міською радою ще 28-го липня (kovelrada.gov.ua, facebook.com), коли депутати міської ради звернулись до Волинської обласної ради з проханням підтримати проект Слабенка щодо збереження Вузлової лікарні (текст - kovelrada.gov.ua).
Питання дуже важливе, але чи його розгляд є причиною терміновості?

Другим питанням анонсовано "Звернення Громадської ради при Ковельській міській раді до лідера партії ВО "Батьківщина" Ю.В.Тимошенко щодо маніпуляцій Ковельського міського голови, очільника обласної партійної організації ВО "Батьківщина" Олега Олексійовича Кіндера з питань мораторію по тарифах".

Ось це вже більш схоже на дійсний привід, зважаючі на політичні негаразди "Батьківщини" в обласній раді та останні публікації про закиди з боку ковельського УКРОПу на адресу міського голови (наприклад тут - facebook.com).

Очільник ковельського УКРОПу Ігор Пініс у співавторстві з лідером ковельського осередку Радикальної Партії Ляшка Олександром Місяцем підготували проект рішення "Про встановлення мораторію (заборони) на введення з 01 липня 2016 року в дію підвищення цін і тарифів для населення міста Ковеля на житлово-комунальні послуги" (текст - kovelrada.gov.ua).

Даний проект рішення депутати навіть не внесли до порядку денного сесії, натомість прийняли альтернативне рішення 25.08.2016 № 13/67 "Про встановлення мораторію (заборони) на введення з 01 жовтня 2016 року в дію підвищення цін і тарифів для населення міста Ковеля на житлово-комунальні послуги" за авторством голови фракції "Батьківщина" Василя Дудки (текст - kovelrada.gov.ua)

Мабуть, на думку УКРОПу (а тепер і Громадської ради) у цьому і полягає суть "маніпуляції" від Кіндера та місцевої "Батьківщини":

Давайте спробуємо розібратись, хто чим маніпулює.

Проектом Пініса-Місяця передбачалось встановлення мораторію на підвищення тарифів на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення.

Такими послугами користуються переважно мешканці багатоповерхівок. А як же приватний сектор?

Мешканці садибної забудови (а їх майже половина від загальної чисельності) - не ковельчани? Про них не треба піклуватись? 

Тобто, за проектом Пініса-Місяця частина ковельчан зможе розраховувати на максимальну підтримку від місцевої влади, при чому усі мешканці багатоповерхівок - як ті, хто реально потребує такої допомоги, так і більш-менш заможні. А інші, хто потребують соціального захисту, але мешкають не у багатоповерхівці, а у приватному секторі, де основне навантаження комунальних послуг припадає на плату за газопостачання - не отримає нічого. 

Якось не справедливо, не знаходите?

Обгрунтовуючи необхідність прийняття мораторію саме в такій редакції автори казали, що аналогічні рішення приймали депутати Києва, Дніпра, Житомира, Львова та ін. 

Насправді це не відповідає дійсності.

В такому вигляді мораторій виносили на розгляд Луцької міської та Ковельської районної рад, але не прийняли. Проте ухвалили звернення про необхідність його прийняття на державному рівні (як у Ковелі).
Доречі, в Луцьку "місцевий" мораторій не підтримали навіть УКРОПівці (vgolos.com.ua).

При цьому у Луцьку (як і у Києві) розглядалось встановлення мораторію на підвищення тарифів строком лише до 1-го жовтня. 

Дніпро (де міський голова - Б.Філатов від УКРОПу) рішення про впровадження мораторію прийняв, але воно і досі не опубліковано, тобто в дію не вступило.
 
Зверніть увагу, Філатов закликає підписати колективний позов проти НКРЕКП. Як відомо, такий позов подала лідерка Батьківщини Ю.Тимошенко.

Згадка про Дніпровський мораторій на офіційному сайті лише в порядку денному сесії, а в розділі прийнятих документів - пропуск.

Житомир не впроваджував мораторій, а звернувся до Верховної ради та Кабміну з вимогою його запровадити.

Львів також не впроваджував мораторію по тарифах - місцеві обранці визнали їх підвищення таким, що порушує норми Конституції та знову ж таки звернулись до центральної влади. 

Інші міські та обласні ради теж ухвалювали звернення до Верховної ради, Кабміну, Президента та НКРЕ про неприпустимість підвищення тарифів без відповідного коригування соціальних стандартів - зарплат, пенсій тощо. 

По суті, єдине місто в Україні, де впровадили мораторій на підняття тарифів - Київ. Порівнювати фінансові можливості Ковеля і столиці України немає ніякого сенсу, при цьому Київрада виявилась значно обережнішою: установили мораторій лише на три місяці - до початку опалювального сезону - головним чином на гарячу воду (витрати на нагрівання на порядок менші, ніж на опалення домівок узимку). А що таке лишитись без опалення зимою через відсутність обігових коштів на авансову проплату за газ для котелень - думаю усі розуміють. 

Ось вам і маніпуляція.

Усі міста та ради приймали ЗВЕРНЕННЯ про мораторій на підняття тарифів, по суті підтримуючи позицію Ю.Тимошенко в її позовах до Кабміну та НКРЕ.

Тимошенко звертає увагу на необгрунтовано завищені тарифи на комунальні послуги та апелює з вимогою щодо їх зниження на ДЕРЖАВНОМУ рівні. 

Насамперед мова йде про завищені тарифи на газ (різниця вартості імпортного та вітчизняного) та електроенергію. Інші тарифи певною мірою є похідними від вартості газу, електроенергії та безумовно впливають на їх формування.  

Нагадую, в проекті рішення Пініса-Місяця тарифи на газ та електроенергію не переглядаються взагалі (не маніпуляція?). 

А що такого міг сказав Кіндер, щоб його можна було запідозрити у маніпуляціях - не зрозуміло.

Ось тут, наприклад, чітко видно про що йде мова.

З іншого боку, а чому б не спробувати знизити тарифи на місцевому рівні (за власний кошт, зрозуміло)?

В такому випадку слід ставити питання про компенсацію різниці у тарифах для комунальних підприємств - вносити відповідні зміни до міського бюджету. А цього ніхто не пропонує. 

Інший можливий варіант - ті кошти, які необхідно буде "вимити" з міського бюджету на компенсацію різниці тарифів відразу спрямувати до соціальних служб для адресної допомоги тим, хто таку допомогу потребує. Це якщо ми насправді піклуємось про верстви найменш захищених ковельчан. Цього також ніхто не пропонує.

А навіщо? Мета - не комуналка чи соцзахист, а політичні дивіденди.

Це зайвий раз підтверджує, що для місцевих популістів головне поговорити про проблему, а не шукати шляхи для її вирішення.

І ще одне. Про роль Громадської ради у відносинах між місцевими УКРОПом та Батьківщиною.

Громадська рада створювалась як аполітичний орган, який мав би діяти в інтересах громади міста Ковеля, співпрацювати з міською владою та при цьому контролювати її, маючи реальні важені впливу для цього.

Маючи шанс стати впливовою інституцією, піднятись на рівень формування суспільно-політичного життя міста, Громадська рада поволі нівелює свій статус до рівня "всьопропало" та перетворюється у інструмент зведення особистих рахунків та політичних "розборок".

Зверніть увагу, Громадська рада не приймала ніяких рішень чи звернень про необхідність запровадження мораторію на тарифи (інтереси громади), а лише вирішила поскаржитись на Кіндера партійному керівництву (політичні інтереси).

При цьому, ще 22 червня 2016 року Громадська рада збиралась звертатись до Верховної Ради України на предмет завищених тарифів і навіть створили оргкомітет по проведенню "Віче", яке мало відбутись 10 липня.

Потім - до 10 липня не встигаємо, спробуємо до 20-го - вирішити на зборах 4-го липня

На початку вересня здається дійшли до соломонового рішення - перекласти організацію на міську раду

І ось нарешті - вирішення усіх питань за одним разом - Громадська рада вирішила звернутись до лідера партії ВО "Батьківщина" щодо маніпуляцій Ковельського міського голови з питань мораторію по тарифах.

Ось така "співпраця".

п.с. Текст звернення ніхто не бачив, навіть ті, хто голосував.

Але це не важливо, головне - звернулись.