Можна стверджувати, що значна частина юнаків грають в Dota і проводять за грою доволі багато часу. Опишу основні причини, чому я перестав грати в дану гру.

Наперед хочу написати, що комп’ютерні ігри не є повним злом! Існують тисячі цікавих ігор, які подарують гравцю безліч позитивних емоцій і час, проведений з ними, у жодному разі не можна рахувати витраченим марно. Я належу до тих людей, які більшість вільного часу проводили за комп’ютером граючи в ігри і в повній мірі відчув на собі їх негативний вплив. Сподіваюся, що дана стаття допоможе усвідомити ігроманам про всі негативні наслідки, адже попереджений - значить озброєний.

Приблизно у 2005 році, коли друг приніс на диску оновлення WarCraft та карту DotA AllStars, почалася моя ігрова історія з грою Dota. З друзями орендували комп’ютери у клубах та могли без перестанку грати цілу ніч. Пригадуючи ігри саме у комп’ютерних клубах розумієш, що це були ідеальні умови для отримання задоволення, всі ігри проходили до завершення, розмови, поради, емоції, все те, що необхідно для гарно проведеного часу.

Під час навчання в університеті було дуже круто грати в глобальній мережі з іншими гравцями. Ми збиралися з друзями, створювали ігри, чекали підключення гравців та грали! Грали годинами і днями. У порівнянні з теперішніми умовами гри, де стало можливе повторне підключення, автоматичний пошук, рейтинги та багато іншого, у ті часи все потрібно було робити вручну, і шансів на те, що гра завершиться до її логічної перемоги чи поразки - було дуже багато. Але це не зупиняло гравців і всі продовжували грати.

Але зараз, я хочу написати, чому я перестав грати в Dota. Це моя суб’єктивна думка, можливо, не така ж як у вас, але варта для уваги. Опишу все по пунктам:

- Час. Найголовнішою причиною перестати грати у Dota - це час! Ви витрачаєте на гру дуже багато часу, оскільки вона затягує, система рейтингу вимагає постійного покращення вашого статусу перед іншими гравцями, постійні оновлення не дають спокою. Ви проживаєте своє життя у грі. Сьогодні практична більшість гравців можуть хвалитися тисячами програних у Dota годин, а це місяці вашого безцінного життя. Є сотні інших, значно корисніших, можливо менш емоційніших, але 100% корисніших справ, які в подальшому вашому житті можуть внести свій вклад. Замість очікуваних коротких сесій і парочки партій, гра Dota затягує на сотні і тисячі годин.

- Здоров’я. Під час гри в Dota, я наголошую саме цю гру, ваше здоров’я підлягає значному стресу. При тривалій роботі за комп’ютером без перерв, можуть з’являтися різні неприємні відчуття - зорове стомлення, зниження зору, спазми, подразнення, почервоніння, виникнення та прогресування короткозорості, ефект сухого ока. Природою наше око більше призначене до того, щоб дивитися вдалину, а навантаження поблизу - це те, що нам нав’язують ігри за ПК. Крім того, гра може тривати дуже довго, що однозначно створює навантаження не лише для очей, але й для м’язів спини, які після довгого спокою і відсутності навантаження не можуть нормалізувати обмін речовин хребта і достатнє кровопостачання, що призводить до стану слабкості і втоми, головного болю, розвитку остеохондрозу. Це не міфи, а реальність! Лікарями постійно фіксуються все більше і більше проблем зі здоров’ям школярів через проведення багато часу у сидячому положенні за комп’ютером.

Емоційне напруження, яке відчуває гравець, зачіпає нервову систему в організмі. Це, в свою чергу, призводить до виникнення ряду фізіологічних реакцій, в тому числі і до зміни серцевої діяльності. Цей процес є несвідомим, але здатний завдати значної шкоди підлітковому серцю, прискорюючи серцеві скорочення і дестабілізуючи пульс.

- Нерви. Існують різні люди, одні гарно співають, інші танцюють, а ще інші - грають у комп’ютерні ігри. Dota - це командна гра, і від ваших союзників залежить перемога. Але є егоїстичні гравці, які і самі не пограють, і іншим не дадуть. Одні будуть зі всіх сил старатися, а інші - однією рукою натискати кнопки миші, а іншою їсти бутерброд. В результаті ми витрачаємо безліч часу вхолосту, не отримуючи задоволення, а навпаки, тільки витрачаємо нерви. Особисто бачив у комп’ютерних клубах бійки через розбіжність у поглядах на ігри, оскільки один хоче лише перемоги будь-якими шляхами, а іншому все одно на результат. Тільки ці люди не розуміють, що команда - це єдиний ланцюг, і вся його цілісність залежить від окремих кілець.

Є ще люди, які стараються, але в них це катастрофічно не виходить! Це фізіологічний фактор, потрібно відразу переставати грати в ігри і шукати свій напрямок у житті, і не заважати іншим. Я зустрічав гравців, які не читають чат - бо вони його не бачать, які не слідкують за картою - бо не в змозі слідкувати за процесом гри і картою паралельно. Зустрічав людей, у яких повністю відсутня логіка розвитку, які неспроможні створювати стратегію для перемоги. І я не хочу образити таких людей, просто ним не потрібно грати в Dota, а займатися іншими справами, де у їхню сторону не будуть лунати образи. Мені дуже сподобалася відповідь одного гравця, який, причиною закінчення гри, назвав те, що не дотягує до рівня професіонала. Людина самоусвідомила, що це не його, тим самим зберегла нерви і собі, і іншим гравцям.

- Онлайн. Існують безліч офлайн ігор для одного гравця, з яких можна вийти в будь-який момент і ніщо не змусить тебе сидіти до знемоги, ти вільний в своїх діях. Ви не зацікавлені в мега успішних результатах, оскільки їх не будуть бачити інші гравці, ви не в змозі підвести товаришів, не отримуєте образ, в будь-який момент можете прийняти телефонний виклик, поставивши гру на паузу і ще багато інших переваг. Але ігри в режимі онлайн - це зовсім інша пісня. Ви не можете натиснути паузу, тому що, як показує практика, 9-ро одного не чекають, ви не можете вийти у будь-який момент із гри, оскільки відразу будете покарані не лише словесно, але й обмеженнями гри. Dota 2 у рейтингу ігор з найбільшою кількістю програних годин. У деяких гравців їх більше тисячі, а це цілі місяці життя. Коли ми граємо в офлайн ігри, ми рано чи пізно досягаємо певної мети, спрацьовує ефект отримання конкретного результату, відчуття виконаної роботи, пройденого сюжету і задоволення від цього. Але не в Dota, оскільки цей процес безкінечний, ви можете програти сотні ігор і відчуття пройденого сюжету так і не отримаєте.

- Розчарування. Рано або пізно однозначно прийде розчарування. Розчарування у тому, що виникли проблеми зі спиною, погіршився зір, час, яким змогли використати з користю - витратили марно у грі. У майбутньому, можливо, вам запропонують гарні пропозиції роботи, але ви відчуєте недостатній рівень знань (наприклад, англійська мова). А чи не краще було замість ігри в Dota вивчати щось корисне?

Можна ще писати про безліч технічних нюансів, ком’юніті, балансу та інших речей, але вони ніщо, в порівнянні з вашим здоров’ям та марно витраченим часом. Коли дорослішаєш, створюєш сім’ю, тоді по справедливості оцінюєш свій дорогоцінний час. І найцікавіше, що усвідомлення цього факту приходить не відразу, а лише через тривалий час, проведений в грі. Бажання доказати комусь і щось відходить на задній план, людина починає більше поважати свою особисту думку про себе, а не інших. Змінюються людські цінності. Але до цього моменту усвідомлення, зазвичай, люди вже віддали шматок свого здоров’я і часу дарма. Тому, добре подумайте, що для вас важливіше.