З кожним днем все важче знайти вебсайти, де б не поширювалася реклама Google Adsense. І це доволі зрозуміло, адже Google постійно спрощує систему та допомагає своїм клієнтам отримувати більші заробітки.

Важливою перевагою Google Adsense є простота встановлення, налаштування та отримання коштів. Використовуючи цей вид реклами можна повністю покрити витрати на оплату домену та хостингу. А для вебсайтів, платежі яких не мають такого критерію як "системність" - не потрібно створювати ФОП. Однак, незважаючи на масове поширення сервісу контекстної реклами Adsense серед власників вебсайтів, залишається доволі багато запитань стосовно оподаткування отриманого заробітку.

Чи потрібно декларувати дохід Google Adsense?


Після отримання грошей, їх обов’язково потрібно оподаткувати. Відповідно до Публічної оферти AdSense користувач системи несе відповідальність за сплату податків, пов’язаних з роботою в системі. Згідно ст. 163 Податкового кодексу України (далі ПКУ), об’єктом оподаткування є загальний річний дохід, який складається з доходів, отриманих в Україні та за межами держави. Дохід, отриманий від системи Google Adsense, є доходом, отриманим через митний кордон України і є іноземним доходом.

Який розмір податків необхідно заплатити?


Відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПКУ діє єдина ставка податку на доходи громадян у розмірі 18%, яка застосовується для оподаткування заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Також, відповідно до пп. 1.3 п. 16¹ підрозділу 10 "Інші перехідні положення" ПКУ, необхідно оплатити ставку військового збору, яка становить 1,5% від об’єкта оподаткування.

Коли необхідно подавати декларацію?


Згідно п. 49.18.4 ПКУ податкові декларації фізичними особами подаються до 1 травня року, що настає за звітним.

Отже, враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що після закінчення календарного року в якому був отриманий дохід, необхідно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи до органу державної фіскальної служби та сплатити податки від отриманої суми заробітку.

Як заповнити податкову декларацію?


Приклади заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи можна переглянути на вебсайті Державної фіскальної служби України за наступним посиланням. Для тих, хто хоче детально розібратися в темі заповнення декларації, можна переглянути Наказ Міністерства фінансів України "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи" від 02.10.2015 №859.

Оскільки дохід виплачується в іноземній валюті, для початку необхідно перевести суму заробітку в національну валюту. Наприклад, ви отримали платіж на суму 100 доларів 1 травня 2020. Необхідно розмір іноземного доходу перерахувати за курсом Національного банку України, встановленого на день виплати банком за чеком від Google Adsense. Нам допоможе Офіційний курс гривні щодо іноземних валют.

Далі множимо 100 доларів на курс 26, 9714 і отримуємо 2 697,14 гривень. Для заповнення декларації необхідно обрахувати 18% та 1,5% від цієї суми та заповнити бланк персональними даними, а саме:

І. Загальні відомості

1. Тип декларації (звітна).

2. Звітний період: (2020).

Інформація про платника податку:

3. Прізвище, ім'я, по батькові платника податку та реєстраційний номер облікової картки.

4. Податкова адреса (місце проживання) платника податку.

5. Найменування контролюючого органу, до якого подається декларація.

6. Резидентський статус платника податку (резидент).

7. Декларація заповнена (самостійно платником податку).

8. Категорія платника (громадянин).


ІІ. Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу

У цьому розділі необхідно заповнити поля: сума доходів, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

10. Загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу, в тому числі.

10.10 Інші доходи, у тому числі.

Для прикладу візьмемо річний дохід 10 000 гривень. Здійснюємо прості арифметичні операції обрахунку 18% та 1,5% і вписуємо результати у відповідні поля.

ІV. Загальна сума річного доходу

12. Загальна сума річного доходу.

V. Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб / військового збору

13. Загальна сума податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб.

18.1. Сума податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року.

19.1. Сума податкових зобов’язань з військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року.

В кінці бланку заповнюємо дату подання декларації, підпис, ініціали та прізвище.

Після заповнення декларації її необхідно передати до органу державної фіскальної служби, працівники якого перевірять правильність заповнення даних та нададуть реквізити для оплати.

До цього часу ми отримали дохід, подали декларацію та оподаткували прибуток. Далі, при необхідності, потрібно оприлюднити цей дохід на вебсайті Єдиного державного реєстру декларацій у розділі 11 "Доходи, у тому числі подарунки". Для цього необхідно заповнити наступні поля Загальної інформації:

Вид доходу: Інше.

Розмір (вартість): 10 000.

Зазначте, який саме: Google AdSense.

Джерело доходу: Інша фізична або юридична особа.

Тип особи: Юридична особа, зареєстрована за кордоном.

Найменування (англійською): Google Ireland Limited.

Найменування (українською): Гугл Айленд Лімітед.

Ідентифікаційний код: [Не відомо].

Місцезнаходження (англійською): Gordon House, Barrow Street, Dublin 4, Ireland.

Місцезнаходження (українською): Гордон Хауз, Берроу Стріт, Дублін 4, Ірландія.

Після заповнення відповідних полів, останньою процедурою є вибір особи, якої стосується отримання заробітку. Також зверніть увагу, необхідно внести інформацію про рахунок, на який було отримано гроші у пункті 12.1 "Банківські та інші фінансові установи, у яких відкрито рахунки суб'єкта декларування або членів його сім'ї суб'єкта декларування".
Також зверніть увагу, щоб переконатися у ваших податкових зборах достатньо авторизуватися на вебсайті Електронний кабінет платника та перейти у розділ "Стан розрахунків з бюджетом".

На цьому всі операції, які необхідно виконати для оподаткування та декларування доходу Google Adsense - виконані. А для тих, хто отримує заробітки, і не виконує свій обов’язок перед державою у напрямку сплати податків, прошу задуматися над тим, що для України зараз дуже тривожний і неспокійний час. Кожен з нас мріє про економічно розвинуту державу, а без відповідального ставлення людей до сплати податків - ця мрія не має майбутнього... Ніхто не побудує в нас Європу, якщо ми самі не побудуємо її в себе. Необхідно, щоб кожен відчув свою власну відповідальність за життя в країні.