ІТ-сфера сьогодні все більше захоплює ринок праці, адже неможливо без роботи програмістів, спеціалістів з SEO-оптимізації, розробників додатків забезпечити успішне функціонування соціальних мереж, новинних порталів та інших сервісів. Без сумніву, попит на спеціалістів IT сфери величезний. Саме тому, все більше розробників переводять свою діяльність у прозору правову площину, сплачуючи державні податки. Наприклад, ви розробляєте вебсайти, у вас є декілька десятків клієнтів, які щомісячно оплачують вам послуги вебхостингу та підтримку ресурсів. У цьому випадку, буде дуже розумно відкрити ФОП (фізична особа підприємець), вчасно сплачувати податки та бути зразковим громадянином своєї держави. Розберемо, як правильно відкрити ФОП для IT, вибрати групу оподаткування, КВЕД та інші деталі.

Кваліфікований електронний підпис (КЕП)


Для початку необхідно отримати КЕП. Його безкоштовно видають у ІДД ДПС строком дії на два роки. Також дуже просто отримати ключ можна у Приват24. За допомогою ключа ви зможете підписувати та надсилати електронну звітність, авторизуватися в кабінеті платника, працювати з державними онлайн-сервісами тощо.

Вибір системи оподаткування


Якщо працюючи в IT сфері вам достатньо ліміту доходу в 6 млн 984 тис. грн на рік (1164 мінімальних зарплат) — найрозумнішим рішенням буде вибір 3-ї групи спрощеної системи, згідно якої раз на квартал необхідно подавати звітність і платити єдиний податок. Якщо немає доходу — єдиний податок не платите, звітність подаєте, нульову. Можна працювати з платниками ЄП — ФОП і юрособами та не обмежуватися кількістю найманих працівників.

Ставка єдиного податку залежить від доходу:

- для неплатників ПДВ — 5% від суми доходу.

- для платника ПДВ - 3% від суми доходу. Але перейти ви зможете лише після того, як зареєструєтеся на 3 групі 5% без ПДВ або на загальній системі оподаткування. Для цього вам необхідно буде звернутися до Центру обслуговування платників податків за місцем реєстрації.

Дехто вважає, що потрібно працювати на 2-й групі, хоча це не є правильно, оскільки ви не зможете працювати з іноземними замовниками і ТОВ на загальній системі, а виключно надавати послуги тільки населенню та іншим платникам ЄП. Так само не підходить і 1 група – торгівля з лотків на ринках і надання побутових послуг, а 4 група передбачена для сільгоспвиробників.

КВЕДи для IT ФОП


Найпопулярніший КВЕД для ІТ ФОП є 62.01 «Комп’ютерне програмування». Його найчастіше обирають як основний КВЕД. Включає розробку прикладних програм і вебсайтів, баз даних, системне програмування. Підходить для девелоперів, а також вебпрограмістів, розробників баз даних.

Також потрібно обрати додаткові або інші види господарської діяльності згідно з КВЕД:

➡️ 58.21 «Видання комп’ютерних ігор». Підходить для програмістів і дизайнерів, які беруть участь або розробляють комп’ютерні ігри.

➡️ 62.02 «Консультування з питань інформатизації». Планування та проектування систем, які поєднують апаратну частину, програмне забезпечення та комунікаційні технології. Підходить до QA, бізнес-аналітиків з IT сфери.

➡️ 62.09 «Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп’ютерних систем». Зокрема відноситься налаштування комп’ютерів та установка програмного забезпечення. Підходить для системних адміністраторів.

➡️ 63.11 «Оброблення даних, розміщення інформації на вебвузлах і пов’язана з ними діяльність». Послуги хостингу потокові послуги, хмарні технології. Підходить для вебпрограмістів (бек-енд) та системних адміністраторів.

➡️ 63.12 «Вебпортали». Надання послуг з керування сайтами. Підходить для вебпрограмістів (бек-енд) та системних адміністраторів.

➡️ 63.99 «Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.». Послуги з надання інформаційних послуг по телефону, послуги з добору новин тощо. Підходить для IP-телефонії (як суміжний), спеціалістів з CEO (розкрутки сайтів).

➡️ 73.11 «Рекламні агентства». Повний набір рекламних послуг (за допомогою власних можливостей або на договірній основі), у т.ч. консультування, послуги з художнього оформлення реклами, виготовлення рекламних матеріалів, їх купівлю. Підходить для власників вебсайтів, які хочуть заробити на рекламі.

➡️ 73.12 «Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації». Включає в себе розміщення реклами в засобах масової інформації, тобто продаж або перепродаж часу та місця для різних видів реклами в засобах масової інформації. Підходить для власників вебсайтів, які хочуть заробити на рекламі (наприклад, Google Adsense).

➡️ 74.10 «Спеціалізована діяльність із дизайну». Підходить для вебдизайнерів.

Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) обов’язково повинна відповідати виду діяльності, що здійснює суб’єкт господарювання, інакше можливий штраф та переведення на загальну систему оподаткування.

Що вважається доходом?


Дохід, отриманий протягом звітного періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній чи нематеріальній формі, визначеній  п. 292.3 ст. 292 ПКУ вважається доходом ФОП. Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.

Оплата єдиного податку


ФОП 3-ї групи сплачує єдиний податок  з отриманого доходу протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) період. Термін подання податкової декларації – протягом 40 календарних днів після завершення податкового (звітного) періоду.

Оплата єдиного соціального внеску (ЄСВ)


Мінімальний розмір ЄСВ розраховується з мінімальної зарплати. Ставка ЄСВ — 22%. Із січня по листопад діятиме мінімальна заробітна плата у розмірі 6 000,00 грн. в місяць або 1320 грн ЕСВ. А в грудні — 6500 грн., або або 1430 грн ЕСВ.

Сподіваюся інформація була вам корисна і ви отримали відповідь на ваші запитання.