Обговоримо, чи можна ФОПові використовувати особисту карту фізичної особи для розрахунків чи потрібно створювати окрему бізнес карту для підприємців?

Оскільки це запитання досить популярне та важливе серед людей, які вперше зареєстрували або хочуть зареєструвати ФОП, розберемо всі аспекти отримання коштів за послуги чи товар.

Якщо не зважати на юридичні аспекти, будь-яка особа підприємець, на перший погляд, може не приділити увагу питанню різниці в отриманні коштів, оскільки з будь-якого рахунку можна сплатити податок та відобразити це у звіті. Однак, ця ситуація має у собі деякі приховані нюанси.

Найважливішим аргументом є те, що Нацбанк України забороняє використовувати особисті картки для підприємницької діяльності. І ця заборона закріплена у Постанові Правління національного банку України № 492 від 12.11.2003, зокрема, пункт 14:

14. За поточними рахунками, що відкриваються банками клієнтам-резидентам у національній валюті, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

Забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб - резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов'язані із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

На практиці, звичайно, цю інструкцію можна ігнорувати, тому що немає прямої відповідальності за порушення цього пункту. Але, не потрібно забувати, що є правила фінансового моніторингу.

Існують безліч ситуацій, де підприємців блокував фінансовий моніторинг, основним мотивом якого було невиконання даної Постанови, а саме, використання особистої картки для введення підприємницької діяльності. В результаті чого банк блокував рахунки клієнта.

Станом на зараз, фінансовий моніторинг діє досить активно. Тому, якщо використовувати особисті картки для підприємницької діяльності, ймовірно, вас заблокують на підставі фінансового моніторингу.

Розглянемо податковий аргумент цього питання. Справа у тому, що на податковій перевірці перевіряється в основному підприємницький рахунок під кодом 2600, який є основою податкової перевірки ФОП. Якщо у вас цього рахунку немає, і ви заявите податковій, що отримуєте кошти на особистий рахунок, то логічно, що податкова запросить у вас виписку з особистого рахунку. Є ризик, що податкова буде це трактувати як бізнес операції, і буде змушувати вас оплачувати податки 18% на дохід та 1.5% військовий збір, оскільки це особиста картка, а не підприємницька і до неї не застосовується пільгова система оподаткування підприємця. Крім того, можуть трактувати це як обов’язок подавати 1ДФ у разі розрахунків з іншими особами.

Також варто зауважити, що після відкриття підприємницького рахунку 2600, банк автоматично, без вашого відома, повідомляє у податкову про те, що такий рахунок відкритий. Про ваші особисті рахунки податкова не знає до того моменту, поки ви самі про них не заявите.

Звичайно, штрафи з 1ДФ та податком на дохід та військовий збір можна оскаржувати у суді та обґрунтовувати ці ситуації, але не факт що вам щось вдасться, а часу витратите немало.

Зверніть увагу на те, що не завжди доцільно робити виплати іншим особам з особистої карти. Коли ви, як ФОП платите іншим ФОП або просто фізичним особам, ви маєте здавати звіт 1ДФ щокварталу. Якщо ви не хочете здавати цей звіт, то вам необхідно особисті кошти з карти підприємця скинути на особистий рахунок, і вже з нього платити. Так ви оминете оплату з 1ДФ. Цим методом можна заплатити будь-що: податки, операції з контрагентами тощо. Але це не завжди доцільно робити, якщо у вас, наприклад, є наймані працівники, то очевидно, що ним краще виплачувати гроші саме з бізнес рахунку, тому що і так звіт 1ДФ, ЄСВ додаток 4 ви все одно будете подавати, тому краще працівникам платити з бізнес рахунку, а всі інші виплати здійснювати з особистого рахунку.

Сподіваюся інформація була вам корисна і ви отримали відповідь на запитання, чи потрібно відкривати рахунок для свого ФОПа.