Слово «стрітення» означає «зустріч», а друге значення цього слова – «радість». Свято Стрітення Господнього було встановлено на честь зустрічі немовляти Христа з праведним старцем Симеоном та пророчицею Анною. За старозавітним звичаєм, на 40-й день після народження Ісуса батьки принесли свого первістка в Єрусалимський храм, щоб присвятити його Богу. Там його, згідно з Євангелієм, зустрів 360-літній старець Симеон, якому було провіщено, що він не помре, поки не побачить Спасителя, який з’явився на світ.

Узявши на руки Ісуса, Симеон Богоприємець заявив, що цей малюк стане Спасителем роду людського. Таким чином, Стрітення, або Принесення в храм, вважається знаковою зустріччю Старого та Нового Завіту і знайомством людства з новим Месією.

Стрітення символізує зустріч Старого і Нового Завітів. У народному побуті Стрітення здавна сприймається як зустріч зими з весною.

У стародавніх слов’ян 15 лютого також називали Громницею – вважалося, що це єдиний зимовий день, коли може статися грім. За традиціями, цього дня розпалювали біля доріг величезні багаття. Згодом цей ритуал перетворився на звичай виготовлення на Стрітення громової свічки або «громниці».

Освячені на Стрітення свічки запалювали і ставили під образами під час грози, щоб уберегти людей від грому й вогню. Також громовицю запалювали, коли виникали труднощі під час пологів, коли в селі траплялася пожежа або катаклізм, у разі нападів епілепсії у людини або для того, щоб забезпечити тому, хто при смерті, безболісний перехід в інший світ.

Громову свічку зберігали за іконами. Яка б не траплялася в сім’ї подія – радісна чи сумна – запрошувався священик, який служив молебень і запалював її. Втім свічка не згоряла до кінця, її періодично відновлювали – нарощували і користувалися цим вогнем лише в найбільш важливих випадках.

Наші предки помічали: якщо на Стрітення з даху вода капає, то зима ще довго буде триматися. Якщо у цей день буде сонце, чекай суворих морозів. Снігопад віщує дощову весну, ясний захід – припинення сильних морозів. Ясна і тиха погода обіцяє хороший врожай.

Заборони на Стрітення Господнє схожі з іншими на інші великі християнські свята. Так, у цей день не можна пропускати урочистого богослужіння в церкві, а якщо не вдається відстояти його повністю, слід зайти і хоча б поставити свічку та помолитися. Не можна виконувати важку фізичну роботу, крім тієї, що робиться безкоштовно для блага інших людей. Також не слід вирушати в далеку дорогу – вона може закінчитися неочікувано і погано. До того ж погода цього дня часто нестійка, тому подорожувати ризиковано.

За матеріалами Львівської газети