Цього року Ковель відзначатиме 500-річчя з часу отримання Магдебурзького права

Цього року Ковель відзначатиме 500-річчя з часу отримання Магдебурзького права. Першим безсумнівним документом є привілей місту Ковелю на Магдебургію у 1518 році, підписаний польським королем Сигізмундом I Старим 24 грудня. Цей документ і право бути містом надбав для свого села князь Василь Михайлович Сангушко.

Його слід вважати актом, що засвідчив появу нового волостного центру – Ковеля на відміну від Кошера (сьогодні село Старі Кошари). До цього саме Кошер був центром для усіх навколишніх сіл волості. Не виключено, що в той самий час існував як сільське поселення і Ковель. Однак, у відомих на сьогодні історичних відомостях воно не фігурує.

У Ковельському історичному музеї зберігається копія документа про надання Ковелю Магдебурзького права (Брест, 24 грудня 1518 року) із книги "Архів Князів Сангушків у Славуті", виданій у Львові в 1890 році. Тут також є дані про розподіл острівної землі між Ковелем і Каменем-Каширським, за яку йшла тривала боротьба. У 1519 році 16 січня князем Василем Четвертинським від імені короля Сигізмунда ця земля була поділена між князями Василем Михайловичем Ковельським та Андрієм Михайловичем Каширським.

У книзі Ковельського магістрату зберігаються документи:

– Грамота короля Сигізмунда III, що відновлює місту Ковель Магдебурзьке право, встановлює відносини магістрату до старости і визначає міські прибутки (1611 р.);

– Підтвердження попередньої грамоти королем Яном-Казимиром (1650 р.);

– Грамота короля Владислава IV, що підтверджує місту Ковель всі права і привілеї, пожалувані його попередниками (1635 р.);

– Грамота короля Михайла, що підтверджує всі попередні і встановлює у Ковелі дві нові ярмарки (1670 р.);

– Грамота короля Яна III, що підтверджує всі попередні, забороняє судити ковельських міщан у гродських судах і помножує статті міського прибутку (1681 р.).

У Волинському краєзнавчому музеї зберігається оригінал документа «Привілей місту Ковелю», виданий королем Яном Собеським у 1689 році. Він писаний старопольською мовою на пергаменті, з підписом польського короля Яна Собеського і скріплений двома королівськими печатками. Цим документом Ян Собеський підтверджує надане місту Ковелю в 1518 році право на самоуправління з бургомістром і радою, ярмарки, об’єднання ремісників у цехи.

Отож, із зміною королів Речі Посполитої ковельські старости і бургомістри, а також міщани, домагалися для розвитку міста нових привілеїв, разом з тим добиваючись підтвердження попередніх.

На сьогодні першим достовірним документом про волинське місто Ковель є привілей на Магдебургію 1518 року.


Мирослава Мороз,
головний зберігач фондів
Ковельського історичного музею

#ІсторіяКовеля

«Мандруюча книга» з центру міста Ковеля помандрує до міської гімназії

«Мандруюча книга» з центру міста Ковеля помандрує до міської гімназії
Конструкцію у вигляді підкови буде перенесено на територію закладу, який був ініціатором її встановлення та хоче зберегти втілення європейської ідеї у Ковелі.

Ковель 1914-1918: панорами міста. РЕТРО ФОТО

Ковель 1914-1918: панорами міста. РЕТРО ФОТО
Світлини з колекції Австрійського державного архіву досі були маловідомі на Волині. Їх знімали за лаштунками військових дій.

Уродженець Ковеля, актор фільму «В бій ідуть лише «старики» - Володимир Талашко, відзначає сьогодні день народження

Уродженець Ковеля, актор фільму «В бій ідуть лише «старики» - Володимир Талашко, відзначає сьогодні день народження
Через свої проукраїнські погляди він потрапив до «чорного» списку у Росії. Займається волонтерством та благодійністю, допомагає українським бійцям на Сході.

Авторизуватися

Вперше на KovelPost? Приєднуйтесь

Читайте нас також: