З 5 по 16 серпня у Сваловичах триватиме Всеукраїнський пленер художників. Захід організовано Волинським обласним відділенням Українського фонду культури (голова фонду Геннадій Сарапін).

Цьогоріч участь у пленері беруть художники з різних куточків України. Є майстри пензля з Ковеля, Житомира, Вараша, Києва, Івано-Франківська.

Організатор мистецького заходу Геннадій Сарапін зазначив, що село Сваловичі Любешівського району вражає своєю незайманою природою, глибиною віків та самобутністю. «Однією з причин, чого ми обираємо саме цей поліський куточок, є те, що ми хочемо якнайдовше зберегти цей населений пункт. Щоб художники через власне бачення візуалізували цей край світу на полотні», - розповів Геннадій Сарапін.

Сваловичі - це живий музей архітектури, який незабаром може зникнути з карти Волині як населений пункт. Наприкінці 70-х у Сваловичах закрили початкову школу. Із трьохсот хат уціліли зо три десятки. Тут мешкають переважно літні селяни.

Під час Другої світової війни село повністю спалили нацисти, запідозривши тут перебування партизанів. Але воно відродилося у такому ж автентично-дерев’яному стилі, до якого звикли ще прадіди селян.

У 2017 році в селі розпочалися зйомки художньої стрічки "Пофарбоване пташеня". Спільне її виробництво здійснюють Україна і Чехія. Разом із зірками Голлівуда акторами фільму стали й жителі Сваловичів.

Джерела:

Волинське обласне відділення Українського фонду культури

Сторінка Генадія Сарапіна у Фейсбук

Газета "Волинь-Нова"