Підйом захворюваності на грип і гострі респіраторні вірусні інфекції в Україні традиційно починається у другій половині листопада-на початку грудня. Яка ж щодо цього ситуація в нашому місті та що робити, аби вберегтися від цієї недуги, розповіла лікар-інфекціоніст Зоряна Кубах.

— Зоряно Юріївно, як зменшити ризик захворювання на грип, коли постійно перебуваєш у великому колективі, їздиш громадським транспортом та не хочеш купувати дорогі ліки «для профілактики»?
— Люди, котрі обмежують контакти, звичайно, зменшують ймовірність підхопити вірус. Ризик зменшує і дотримання особистої гігієни.

Запобігти поширенню вірусів допоможуть прості профілактичні заходи. Тож аби не захворіти, уникайте близького контакту з хворими, в період епідемій та спалахів гострих респіраторних вірусних інфекцій використовуйте антисептики після перебування у місцях великого скупчення людей, якомога частіше мийте руки гарячою водою з милом, намагайтеся не торкатися обличчя, особливо зони очей, носа та рота, адже саме через ці органи віруси потрапляють в організм.

Не варто забувати і про полоскання носа та ротової порожнини. Це можна робити як звичайною водою, так і з використанням різних настоїв. Ефективно використовувати фізрозчин для зволоження слизової оболонки носа (таким чином навіть якщо вірус і потрапив на слизову, то методом очищення, його просто змиваємо).

Також важливо якомога частіше провітрювати приміщення й дотримуватися здорового харчування, в раціоні обов’язково має бути достатньо продуктів, багатих на вітамін С (смородина, шипшина).

Але, як показує практика, вакцинація є найнадійнішим і найефективнішим методом для захисту організму від вірусів грипу (захищає від ускладнень та летальних випадків).


— Як відрізнити грип від ГРВІ?
— Ці захворювання самі по собі різні, однак за причиною виникнення однакові. В організм потрапляє вірус, який поступово поширюється у клітинах людини. Лікування грипу, застуди та вірусу може сильно відрізнятися. Тому потрібно вчасно розпізнати, що за хвороба вас атакувала.

Найхарактерніша відмінність – це різне протікання хвороб. Грип починається раптово і супроводжується різким стрибком температури (різке підвищення температури більше 380С без інших супутніх симптомів уже може свідчити про появу грипу).

З’являється виражена інтоксикація організму, яка має такі симптоми: біль у м’язах, головний біль, озноб, ломота у всьому тілі, кашель. При будь-якій іншій вірусній інфекції переважають такі симптоми, як нежить, біль у горлі, і тільки потім з’являється температура, кашель з перших днів.

Грип доповнює почервоніння очей, біль в очах, світлобоязнь, а також слабкість, гарячка, можливі блювота, у дітей – діарея.

Нежить і закладеність носа при застуді з’являється в перші години захворювання, при грипі – може проявитися не раніше, ніж через дві доби від початку хвороби.


— Яким групам населення слід бути особливо обачними? Чи потрібно, так би мовити, для «підстраховки» звертатися до лікаря навіть при легкому нездужанні?
— Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику. А це – діти до 5 років (особливо до двох років), вагітні, ті, кому за 65 років, особи з надмірною вагою, хворі на діабет, хронічні серцево-судинні захворювання та хвороби легенів, інваліди. Зрештою, усі хто працює або проводить багато часу в багатолюдних місцях.

До лікаря слід звертатися при перших же симптомах. При легкому перебігу хвороби люди прагнуть обійтися «своїми силами», але й у такому випадку не завадить лікарська консультація. Хоча насправді більшість таких випадків не потребує втручання лікарів у сам процес лікування або першої допомоги. А забезпечити хворому умови для швидшого одужання слід неодмінно. Потрібно надати йому можливість відпочивати, провітрювати кімнату, робити вологе прибирання і нагадувати, що слід багато пити гарячих напоїв.


— Яку небезпеку несе грип для організму?
— Неправильно вилікуваний грип небезпечний серйозними ускладненнями такими, як пневмонія, енцефаліт, отити, гайморити, ураження сечовивідних шляхів тощо.
Найстрашніше ускладнення від грипу, яке виникає у перші дні хвороби, — це вірусна пневмонія, коли легені через запалення не виконують свої функції, і цей стан є дуже небезпечним для життя людини. Не менш серйозним наслідком є запалення мозку.

У багатьох, а особливо у дітей, в носоглотці «мешкає» пневмокок. Він є найчастішим ускладненням грипу, а точніше бактеріальної пневмонії, яка розвивається пізніше.

Є дослідження, котрі свідчать про те, що ризик розвитку міокарда в перші дні грипу зростає в шість разів у порівнянні з іншими вірусами, що уражають дихальні шляхи.
Однією із причин смерті в цьому випадку стає інфаркт або інші проблеми із серцем. В декілька разів зростає ризик виникнення інсульту.


— Як Ви сказали раніше, вакцинація – найефективніша профілактика грипу. Коли й з якого віку рекомендується вакцинуватися від грипу? Які для цього є протипоказання?
— Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні-жовтні). Якщо такої можливості не було, вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Вакцинація показана лише за рекомендацією лікаря та проводиться тільки в лікувальному закладі.

На сьогодні існує три вакцини від грипу, які зареєстровані в Україні: «Джісі Флю» (Південна Корея), «Ваксігрип Тетра» (Франція), «Інфлувак» (Нідерланди).

Починати вакцинувати дітей можна з 6 місяців («Ваксігрип Тетра» — з 3 років).
На Волинь вже надійшла перша партія вакцин «Ваксігрип Тетра» (містить 2 штами вірусу А та 2 штами вірусу В) та «Джісі Флю», що містить три штами – 2 вірусу А і один — В.

Усі процедури завершені, і препарати можна придбати в аптеках. Зокрема, у Ковелі в центральній районні аптеці № 12 та «Фітоцентр» по вул. Володимирській є в наявності вакцина «Ваксігрип Тетра». Ціна дози — 297 – 320 гривень. Найближчим часом очікуємо надходження й вакцини «Джісі Флю».

Основними протипоказаннями є чутливість до таких компонентів, як курячий білок, неоміцин та формальдегід, а також при діагнозі синдрома Гієна-Барре. Крім цього, вакцину слід відкласти в разі гострого захворювання.Тож не варто боятися вакцинації людям, які, наприклад, хворі на цукровий діабет чи астму, або ж вагітним жінкам, адже їм навпаки, в першу чергу, це необхідно.

На сьогодні в Україні вакциновано близько 8 тисяч осіб, а це лише 0,5 відсотка населення. Тож аби не хворіти і бути здоровою нацією, нам потрібно змінювати свої стереотипи.


— У народі побутує думка, що вакцина проти грипу – це шкідливо для організму, бо вакцинуватися потрібно щороку. Мовляв, один сезон жили на вакцині, другий… В результаті імунітет «розслабляється» та все менше і менше здатний відповідати на вірусну атаку. Це справді так?
— Це хибна думка. Оскільки вакцина сама по собі є стимулятором імунітету і не пригнічує його. Звикання до вакцини не існує в цьому розумінні. Дія вакцини полягає в наданні інформації клітинам імунітету про структуру віруса, який ймовірно потрапить до організму і таким чином підготує імунну систему до цієї зустрічі заздалегідь. Інакше кажучи, вакцина не збільшує вимоги до імунної системи, а лише інформує її (на основі цієї інформації виробляються захисні антитіла до певного вірусу).

Щороку вакцина від грипу має інший склад, вона розробляється в залежності від того, які штами вірусу будуть циркулювати в конкретному регіоні. Отож, якщо хтось планує їхати, скажімо, в США, то зареєстровані у нас вакцини не підійдуть: в такому разі потрібно дізнатися про «американські» штами грипу і за два тижні до вильоту вакцинуватися розробленою там вакциною.

До слова, у 2017 році в США померло 80 тисяч осіб від захворювання, викликаного штамом «Сінгапур», який, можливо, цьогоріч «атакуватиме» й українців (згідно з опублікованим прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, вірусами, які ймовірно будуть циркулювати в Україні у новому епідсезоні, є А/Michigan 45/2015 (H1N1) pdm09; A/Singapore/NFIMN-16-0019/2016 (H3N2); B/Colorado/06/2017.


— Чи зараз багато людей звертається з високою температурою та іншими ознаками грипу та ГРВІ?
– Захворюваність на грип та ГРВІ в Україні знаходиться на неепідемічному рівні, що притаманно для початку епідемічного сезону. Відсутнє лабораторне підтвердження циркуляції вірусу грипу.

У Ковельському районі за період з 26 жовтня по 1 листопада ц. р. зареєстровано 514 осіб з діагнозом ГРВІ (з них – 391 дитина).Розмовляла Вікторія Зінчук


Джерело - Вісті Ковельщини