Переломи, вивихи, захворювання хребта, лікування дисплазії у дітей, видовження кінцівок – це далеко неповний перелік захворювань, з якими доводиться щоденно боротися одному з ведучих травматологів регіону Андрію Войтюку із Ковеля. Він лікар вищої кваліфікаційної категорії, за спиною в якого досвід батька, Володимира Васильовича, (фото якого стоїть в кабінеті сина) - одного з кращих ортопедів Волині, помножений на власний талант, дарма, що побутує думка, нібито на дітях природа відпочиває.

На прийом до лікаря звертаються не лише мешканці Ковельського та Турійського районів, а й зі Старої Вижівки, Ратного, Каменя-Каширського, бо високий професіоналізм - чи не найпереконливіша візитівка лікаря. «Він творить чудеса», - не раз доводиться чути від пацієнтів ортопеда-травматолога.

З Андрієм Володимировичем ми зустрілися після операційного дня в Турійській ЦРЛ: одному з пацієнтів він оперував ключицю, іншому - гомілку, третьому – стегно. Але, незважаючи на втому, напружений характер роботи, наступного ранку вже приймав пацієнтів у Ковелі, у його щільному графіку ледве знайшлася можливість поспілкуватися.

– Мій батько, якого на жаль, вже немає в живих, з десяти років брав мене із собою на роботу в травматологічне відділення Ковельської ЦРЛ, яким завідував, - розповідає Андрій Войтюк, - навіть на деякі операції. Згодом він же стояв у мене за спиною під час моїх перших операцій. Батько завжди казав: «Медицина - це кров, бруд, біль. Але якщо ти вибереш іншу спеціалізацію, не травматологію, то втратиш, бо ніхто не передасть тобі свого досвіду так, як батько». Згодом життя переконало в правдивості його слів. Лікарем-педіатром була й моя мама, Неля Іванівна, у якої також багато чому навчився.

Золотий медаліст однієї зі шкіл Ковеля Андрій Войтюк здобув базові знання в Тернопільській державній медичній академії. Отримавши від батька солідний досвід та навчаючись в одного із кращих німецьких спеціалістів - професора медицини Беренца, пройшов якісну та ефективну школу УЗД-діагностики в Польщі. Усе це допомогло йому стати сучасним хорошим фахівцем та розставити пріоритети у лікуванні захворювань хребта і суглобів, захворюваність на які в Україні досить висока.

Першим місцем роботи Андрія Володимировича стала Ковельська ЦРЛ, у 2006 році очолив травмпункт в цій же лікарні. Через кілька років став лікарем-травматологом залізничної лікарні. Після її реорганізації працює в Турійській ЦРЛ та здійснює приватний прийом у Ковелі.

Високий рівень захворюваності ортопед-травматолог пояснює тим, що українці багато і важко трудяться, не відпочивають, погано харчуються, не дотримуються правил безпеки на виробництві, що призводить до травматизму, - а все це суттєво змінює якість суглобів.

– Щоб вони були молодими та гнучкими, варто подбати про збалансовану їжу, виключити з раціону оцет, кетчуп, майонез, - радить Андрій Володимирович. – Шкідливі для суглобів також газовані напої, цукор, покупне морозиво, мариновані овочі (їх краще солити), копченості. Чай, каву та шоколад потрібно вживати в помірних дозах.

- А які продукти, навпаки, корисні?

– Їжте побільше сирих овочів та фруктів. Приносять суглобам користь червоне м’ясо, яйця, молочні продукти, сир, особливо твердий. Але не тільки харчування впливає на їх якість, дуже важливо щодня займатися звичайною фізичною зарядкою. Надмірна довіра до Інтернету, небажання в разі потреби відвідати лікаря, безконтрольне придбання медикаментів в аптеці призводять до того, що людина втрачає час на лікування і звертається до медиків, коли недуга прогресує.

– Тому у сучасній медицині дуже багато залежить від сімейного лікаря, - переконаний Андрій Войтюк. - Він має швидше орієнтуватися в ситуації і в разі потреби скеровувати хворого до профільного спеціаліста. Щодо немовлят, то тут вже мами повинні добре знати, що годувати дитину ліпше збалансованими сумішами, не пеленати немовлят вузько, одягати їх у вільний одяг, класти на животик, не ставити рано в ходунки, на руках носити обличчям до себе. Мамі, котра годує дитинку грудним молоком, потрібно вживати більше їжі, що містить кальцію, який передається немовляті. На жаль, ми, ортопеди-травматологи, часто стикаємося з елементарною неграмотністю та старими традиціями, що руйнують здоров’я маленьких українців.


Наталія Легка для газети "Вісник плюс К"

Волинська область

На фото автора: Андрій Войтюк