Про якість та безпечність води, яку споживають ковельчани, - розповідають фахівці «Ковельводоканалу»

Вода не всюди однакова. Яку ж пити безпечніше, а яка взагалі може стати смертельно небезпечна?

Фільтрована
Така вода врятована від зловісних шкідливих речовин, та все одно фільтр безсилий у боротьбі з мікробами. До того ж, потрібно завжди вчасно заміняти фільтр, адже якщо продовжити користування довше зазначеного часу – усі шлаки, що були колись очищені, потраплять до вашого організму, осідатимуть, шкодитимуть. Деякі з них організм навіть не в змозі буде вивести і вони залишаться назавжди.

У чому полягає шкода води з фільтра?
Багато виробників фільтрів обіцяють захист від тих речей, які навпаки життєво важливі для нашого організму. Чи можуть фільтри для води приносити більше шкоди, ніж користі? У цих пристроїв часто немає ніяких специфічних переваг, зате вони здатні затримувати розчинні матеріали, корисні для організму.
Існує кілька видів фільтрів, серед яких найбільш поширеними є мембранні системи, іонообмінні та фільтри, які очищають воду за допомогою активованого вугілля. Останні добре відомі як фільтри-глечики.

У мембранних системах і іонообмінних фільтрах очищення відбувається на молекулярному рівні, через неї проходять тільки такі дрібні молекули, які не перевищують розміром молекули води. А великі молекули важких металів фільтр вловлює повністю. На жаль, разом з важкими металами в фільтрі залишаються і корисні мінерали. Лікарі стверджують, що повністю очищена вода по-своєму теж шкідлива.

Справа в тому, що недолік мінералів порушує в організмі процес обміну речовин, а це призводить до різних захворювань кісток, порушень в серцево-судинній системі. Щоб цього не відбувалося, останні покоління фільтрів мають в ході очищення систему штучної мінералізації води. Але вона, на думку лікарів, здатна тільки шкоду нанести, оскільки штучні мінерали дуже погано засвоюються організмом.

Страшний сон будь-якого лікаря – вугільні фільтри, в яких довго не міняли картриджі. Коли картриджі нові, воду вони очищають ідеально. Їх основа – деревне вугілля, яке відмінно поглинає хімічні речовини і гази.

Але з часом, у міру очищення води, в фільтрах накопичуються бактерії, які починають утворювати цілі колонії. У підсумку – зворотний ефект: замість того, щоб чистити воду, фільтр тільки забруднює її. Така вода цілком може стати джерелом інфекційних захворювань. Лікарі наполегливо рекомендують міняти фільтри навіть раніше визначеного терміну використання, щоб не наражати свою сім’ю на небезпеку. В такому випадку виникає питання: чи є тоді користь від фільтра чи може більше шкода?

Бутильована
До такої води потрібно підходити з особливою обережністю. Усю ту інформацію на етикетці пишуть не просто так. Потрібно бути впевненим, що вона очищена промисловими фільтрами і не має домішок.

Також свій вплив має пластик, у якому розлита вода. Після 18 місяців пластикова пляшка виділятиме в воду токсини, небезпечні для здоров’я, тож не варто їх зберігати. Цей процес можна пришвидшити у десятки разів, якщо налити у пляшку щось гаряче, що призведе до неминучого шкідливого впливу.

Тим паче, на жодній пляшці ви не знайдете дати її виготовлення (на етикетці зазначена дата розливу). Тому безпечніше купувати воду у скляній тарі, що є недешевим варіантом.

Однак, працівниками Ковельського УВКГ неодноразово фіксувалися випадки, коли в підготовлені бутлі з маркуванням невідомі особи набирали воду прямісінько з водорозбірних колонок, розміщених на водопровідних мережах міста. Тобто люди купують ту ж саму воду, що тече вдома з-під крана, тільки за значно вищою ціною. Тож, обережно віднесіться до споживання води із пластикових пляшок.

Вода з автоматів: шкода чи користь? 
Цю воду рекламують як таку, що проходить до 9 ступенів очищення. Водночас вона дуже дешева в порівнянні зі скажімо мінеральною. Виникає перше питання: чи можливо якісно очистити воду та ще й наситити її корисними мінералами за таку ціну? Хто перевіряє ці автомати і контролює якість води, яку місцеві мешканці купують 20-літровими баклажками?

На відміну від мінеральної води, цю беруть не безпосередньо з артезіанських свердловин (бо ціна включатиме видобування, обслуговування, перевезення, зберігання), а зазвичай ту ж саму воду з-під крану, від якої Ви відмовляєтеся вдома. Ми не знаємо достеменно, яку очистку проходить ця вода і хто контролює налаштування систем зворотнього осмосу чи заміну фільтрів.

Мінеральна
Містить підвищену кількість мінеральних чи органічних речовин. Природну мінеральну воду видобувають із землі або добувають із екологічно чистих свердловин, але при цьому її потрібно одразу розлити у пляшки та герметично закрити. Така вода вважається найкориснішою, тому що зберігає цінні біологічно активні речовини та має мінеральний і сольовий склад. Вода, що добувається з глибоких підземних джерел, не містить консервантів і здатна до самоочищення. Тож сюди відноситься вода джерельна і кринична.
Мінеральні води можуть бути виявлені і на поверхні, вони також характеризуються високим вмістом біологічно активних компонентів.

Мінеральні води за рівнем мінералізації поділяють на столові, лікувально-столові та лікувальні. Експерти ринку мінеральних вод стверджують, що пити газовану мінеральну воду безпечніше, аніж негазовану.
Мінусом, звичайно, є вартість мінеральної води.

Артезіанська
Має ті ж властивості, що і мінеральна тільки інший якісний склад, а зважаючи на глибину залягання є більша впевненість у тому, що вода природно чиста. Для водопостачання міста Ковеля використовується вода з артезіанських свердловин глибиною 90 - 100 метрів. Це невелика глибина у порівнянні з тими свердловинами, які буряться на глибину 300-400 метрів. Проте глибина свердловини залежить від глибини залягання міжпластових підземних вод.

Єдиним недоліком, який має вода, що добувається з артезіанських свердловин Ковельського УВКГ, є підвищений вміст заліза. Проте вся вода проходить очищення на станції знезалізнення і вміст заліза доводиться до нормативних значень.

Упродовж тривалого часу у людей закріпився стереотип шкідливості води з водопроводу через використання рідкого хлору у процесі водопідготовки. Проте, у 2014 році Ковельське УВКГ відмовилося від шкідливого хлору, який використовувався в якості знезаражувача питної води, та перейшло на використання гіпохлориту натрію. Гіпохлорит натрію є має сильні знезаражуючі та окисні властивості у дуже малих концентраціях.

Але, незважаючи на свою високу хімічну активність, безпеку гіпохлориту натрію для людини документально підтверджено дослідженнями токсикологічних центрів Північної Америки і Європи, які показують, що речовина в робочих концентраціях не несе будь-яких серйозних наслідків для здоров'я після ненавмисного проковтування або потрапляння на шкіру. Також підтверджено, що гіпохлорит натрію не є мутагенним, канцерогенним та тератогенним з'єднанням, а також шкірним алергеном. Міжнародне агентство з вивчення раку прийшло до висновку, що питна вода, яка пройшла обробку NaOCl, не містить людських канцерогенів. Крім того, в кінцевому результаті гіпохлорит натрію не доходить до споживача, оскільки в процесі знезараження він реагує з наявними у воді іонами заліза та розчиненими газами (напр. вуглекислий газ) і розпадається на звичайну сіль, воду та кисень.

Зважаючи на інформацію, викладену в даній статті, Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» наполегливо рекомендує своїм споживачам не шукати шляхи додаткових витрат з сімейного бюджету та купувати різного роду фільтри чи вже нібито «додатково очищену» воду, маючи при цьому чисту смачну та корисну воду у себе вдома.

#Ковельводоканал

Коментарі

Читайте також

«Ковельводоканал» повідомляє споживачів про намір встановити лічильники холодної води в багатоповерхівках

«Ковельводоканал» повідомляє споживачів про намір встановити лічильники холодної води в багатоповерхівках
Про це оператор зовнішніх інженерних мереж - управління водопровідно-каналізаційного господарства, інформує мешканців багатоквартирних житлових будинків.

«Ковельводоканал» з нового року проводитиме нарахування за показниками загальнобудинкових лічильників

«Ковельводоканал» з нового року проводитиме нарахування за показниками загальнобудинкових лічильників
Це стосується споживачів, які мешкають у багатоповерхових житлових будинках на вулицях Володимира Кияна, Грушевського, Мічуріна, Сагайдачного, Театральній, Ветеранів та бульварі Лесі Українки.