1. Головна
  2. Новини
  3. Державний архів оприлюднює документи КДБ. У списках засуджених є ковельчани

Державний архів оприлюднює документи КДБ. У списках засуджених є ковельчани

Усього в Державному архіві Волинської області (ДАВО) нараховується 4879 фондів, у яких зберігаються понад 1,2 млн одиниць документів. Серед цих фондів є й такі, які довгий час були засекречені, й доступ до них раніше був майже неможливим. Одним із таких був фонд 4666 «Комітет державної безпеки (КДБ) при Раді Міністрів УРСР у Волинській області, м. Луцьк Волинської області». Про це повідомляють на сайті Волинський монітор.

Ще в 1992 р. були зроблені описи цього фонду: опис № 1 фільтраційних справ постійного зберігання на громадян Волині, вивезених на примусові роботи до Німеччини та інших країн у роки Другої світової війни, та опис № 2 архівних кримінальних справ несудових органів за 1939–1953 рр.

Наприкінці травня Державний архів Волинської області опублікував на своєму сайті першу сотню архівних кримінальних справ несудових органів із фонду № 4666 за 1939–1953 рр. 10 червня у відкритому доступі з’явилися чергових 50 справ. Ця кількість постійно зростає, адже додаються все нові справи.

Роботи з оцифрування документів у ДАВО ведуться вже тривалий час. Справи оцифровуються цілковито, без жодних купюр, включно з титульною сторінкою і завершальним аркушем.

Оцифровані й опубліковані 159 справ відносяться до періоду 1944–1950 рр. Серед них – багато справ вояків УПА та пов’язаних із ними сімей. Велику частину справ становлять також справи поляків. Основні звинувачення, які їм висували, – антирадянська агітація та агітація проти тимчасового польського національного комітету, участь, зокрема збройна, в польських націоналістичних організаціях. Невелика кількість справ – як поляків, так і українців – стосується звинувачень у колабораціонізмі під час Другої світової війни. Є також справи і представників інших національностей, які потрапили в лабети «найгуманнішої» влади.

Понад чотири тисячі справ – це близько п’яти тисяч людських доль. Безсумнівно, дуже велика частина матеріалів цих справ і досі невідома сім’ям людей, які постраждали від рук тоталітарного радянського режиму. І тепер вони стали доступними.

Серед мешканців Ковеля, чиї справи стали доступними широкому загалу, - Ліпинський Ян Сігізмундович; Пуліковський Ян Феліксович; Пуліковська Яніна Янівна; Літинський Адольф Едвардович; Родзік Андрій Матвійович; Підгурський Теофіл Адамович та інші.

Переглянути справи засуджених можна за посиланням:
https://volyn.archives.gov.ua/elekt_archives/elekt_spravi/sprav.php

#ІсторіяКовеля

Коментарі

Читайте також