Концентратори - хаби, що в перекладі з англійської означає центр діяльності, являють собою сполучні мережеві пристрої, основним завданням яких є об'єднання пристроїв мережі в сегменти і служать центральним компонентом зіркоподібної топології.


Концентратор працює на фізичному рівні моделі взаємодії відкритих систем OSI і являє собою багатопортовий повторювач, який реалізує не тільки функцію повторення, але й концентрує в одному центральному пристрої функції об'єднання комп'ютерів у мережу. Отримавши кадр даних на один зі своїх портів, концентратор пересилає його через всі свої інші порти, що створює широкомовну передачу.

З окремих фізичних відрізків кабелю концентратори утворюють загальне середовище передачі даних, яке називаються логічним сегментом або доменом колізій. При спробі одночасної передачі даних будь-яких двох комп'ютерів цього сегмента, які належать навіть різним фізичним сегментам, виникає блокування передавального середовища. Незалежно від складності структури розміщення концентраторів, наприклад шляхом ієрархічного з'єднання, всі комп'ютери, підключені до них, утворюють єдиний логічний сегмент, в якому будь-яка пара взаємодіючих комп'ютерів повністю блокує можливість обміну даними для інших комп'ютерів.

Важливим фактором успішного функціонування мережі на основі концентратора є дотримання кількох правил, пов'язаних з етапом планування розташування. Відстань не повинна перевищувати 100 метрів від концентратора до будь-якого з підключених до мережі комп'ютерів або периферійних пристроїв. Концентратор можна закріпити на стіні за допомогою доданих в комплект скоб або поставити на стіл. Установка на стіні дозволяє спростити підключення кабелів, якщо вони вже прокладені в приміщенні. При плануванні мережі є можливість каскадування.

Сумарна пропускна здатність вхідних каналів в концентраторі значно вища пропускної здатності вихідного каналу, тому головним завданням є концентрація даних. При цьому, коли число блоків даних, що надходить на входи концентратора, перевищує його можливості, концентратор ліквідує частину цих блоків.

Концентратор здійснює електричну розв'язку відрізків кабелю до кожного вузла, тому коротке замикання на одному з відрізків не виведе з ладу всю мережу, а світлодіодні індикатори концентратора дозволяють контролювати стан мережі і легко виявляти неполадки.

Основною відмінністю концентратора від комутатора в тому, що він не аналізує вміст пакетів або їх заголовки, а передає їх методом простого копіювання. Основним завданням концентратора є підключення нових пристроїв до мережі і реалізація її топології.

Розрізняють активні і пасивні концентратори. Активні можуть виконувати функції відновлення та ретрансляції сигналів. Пасивні концентратори виконують тільки передачу сигналу між портами.

Використовується концентратор в різних технологіях, але найбільш часто саме в ATM, xDSL, Token Ring і Ethernet для об'єднання декількох пристроїв в загальний сегмент. Пристрої підключаються за допомогою витої пари, оптоволокна або коаксіального кабелю.

Сьогодні концентратори не випускають, на зміну побудови елементів мереж прийшли мережеві комутатори, які виділяють кожний підключений пристрій в окремий сегмент.

Перевагою в перші роки використання концентраторів була низька вартість. З часом, здешевлення електронних мікропроцесорних компонентів знищило дану перевагу, оскільки вартість обчислювальної частини комутаторів і маршрутизаторів являють дуже малу частину витрат, основними з яких є вартість роз'ємів, трансформаторів, корпусу і блоку живлення, які є спільними для даних пристроїв. Концентратор передає і отримує дані окремо, тому передача даних відбувається значно повільніше ніж в комутаторах.

Основним недоліком концентраторів є зниження пропускної здатності всієї мережі зі збільшенням кількості вузлів. Вузли на фізичному рівні не ізольовані один від одного, тому швидкість передачі даних всієї мережі буде дорівнює швидкості найгіршого вузла. Якщо в мережі існує вузол зі швидкістю 10 Мбіт/с, то незважаючи на існування вузлів зі швидкістю 100 Мбіт/с, всі вузли будуть працювати на швидкості саме 10 Мбіт/с.

Також, через передачу пакетів інформації в усі свої порти, в мережі збільшується ймовірність виникнення колізій, що може призвести до зниження швидкості передачі і часу доставки пакетів. Саме тому замість концентраторів зараз використовують комутатори, які передають пакети тільки до того порту, до якого підключений комп'ютер одержувач.

Найголовнішим недоліком, пов'язаним з безпекою мережі, є широкомовна передача мережевого трафіку, що загрожує можливістю передачі інформації стороннім особам.

Виробники концентраторів реалізують різні допоміжні функцій, з яких найбільш часто зустрічаються наступні:

- підтримка резервних зв'язків між концентраторами при відмові основних;

- захист переданих по мережі даних від несанкціонованого доступу;

- об'єднання сегментів з різними фізичними середовищами, такими як коаксиал, кручена пари і оптоволокно в єдиний логічний сегмент;

- автосегментація портів - автоматичне відключення порту за його некоректну поведінку, наприклад, пошкодження кабелю, інтенсивної генерації пакетів помилкової довжини;

- підтримка засобів управління мережами - протоколу SNMP, баз керуючої інформації MIB.

У більшості моделей існує окремий порт UpLink, який призначений для каскадного з'єднання комутаторів або концентраторів, у яких немає автовизначення обтиску кабелю.

Даний порт можна переводити з нормального режиму (Normal - MDI-X) в режим каскадування (Uplink - MDI) за допомогою спеціального перемикача з двома положеннями - Normal і Uplink. Для з'єднання цього порту з комп'ютером, мостом або маршрутизатором слід встановити перемикач в положення Normal.

Порт Uplink призначений для з'єднання зі звичайним портом наступного хаба, оскільки для каскадування концентраторів потрібен перехресний кабель. А порт Uplink вже зроблений кросом, що дозволяє підключати звичайний кабель.