1. Головна
  2. Колонка автора
  3. Юстиція Волині інформує: банкрутство фізичної особи як спосіб вирішити проблемну заборгованість

Юстиція Волині інформує: банкрутство фізичної особи як спосіб вирішити проблемну заборгованість

З 21 жовтня 2019 року введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства. Вперше в історії України запроваджено процедуру банкрутства фізичних осіб.

Відповідно до ст. 115 Кодексу провадження у справі про неплатоспроможність боржника - фізичної особи може бути відкрито лише за заявою боржника і лише за наявності наступних умов:

1) розмір прострочених зобов’язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати;
2) боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов’язань упродовж двох місяців;
3) ухвалено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення;
4) існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).

Після порушення процедури банкрутства сума боргу фізичної особи фіксується, нарахування відсотків і штрафів припиняється. А по завершенню процедури - всі борги списуються, навіть якщо майна боржника не вистачило для розрахунків.

Водночас банкрут повинен надати вичерпну інформацію про своє майно і майно членів своєї родини. Подання неправдивої інформації матиме наслідком закриття провадження у справі.

Отже, людина, яка має борги і розуміє, що не в змозі погасити їх відповідно до умов договору, може звернутися до господарського суду за місцем реєстрації з заявою про відкриття справи про визнання її неплатоспроможності (банкрутство). Якщо суд приймає рішення відкрити таке провадження, спочатку буде розпочато процедуру реструктуризації боргів: складання плану погашення заборгованості та узгодження його з боржником і кредитором. Реструктуризований борг можна виплачувати до 10 років, так що сума щомісячних виплат виявиться, швидше за все, невелика.

Якщо боржник погодиться з планом реструктуризації, банкрутом його не визнають. Процедура реструктуризації врегульована ст. 124 Кодексу і пропонує наступні можливості:

- реалізацію майна за принципом системи ProZorro;
- відстрочку, розстрочку або списання боргу;
- зміну термінів та розміру боргу, можливість повернути борг третьою стороною.

Якщо ж боржник не погодиться з планом реструктуризації – суд перейде до наступного етапу: опису майна боржника і його продажу для задоволення вимог кредитора. Цього етапу, як правило, бояться більшість боржників, і найбільше побоюються продажу квартири. Але Кодексом про банкрутство якраз передбачено, що квартиру або будинок відбирати не будуть, якщо це єдине житло боржника та його сім'ї і якщо площа не перевищує нормативну: для квартири – 60 кв. м загальної площі або 13,65 кв. м на кожного члена сім'ї боржника, для будинку – 120 кв. м. Також можна звернутися з клопотанням не вилучати деяке майно, яке необхідно для задоволення насущних потреб боржника або членів його сім'ї.

Однією з найсуттєвіших новел нового Кодексу є спроба врегулювати іпотечні кредити.

Тепер у боржників, які брали іпотечні кредити, з'явиться два шляхи вирішення питання боргів.

Перший: оголошення процедури банкрутства та продаж іпотечного майна на аукціоні.

Другий: реструктуризація валютної іпотеки, процедура якої детально прописана в Прикінцевих положеннях Кодексу.

Механізм реструктуризації передбачає, що всі вимоги забезпеченого кредитора, які виникли з кредиту в іноземній валюті конвертуються у гривню по курсу НБУ на день відкриття справи про неплатоспроможність і погашаються боржником відповідно до плану реструктуризації в розмірі 100 відсотків від ринкової вартості такої квартири або житлового будинку, яка визначається оцінювачем, визначеним кредитором. Ця сума має бути зменшена пропорційно до частини тіла валютного кредиту, який був погашений.

Таким чином, новий Кодекс з процедур банкрутства є прогресивним кроком у розвитку вітчизняної правової системи та вигідний як для боржників, так і для кредиторів. Для боржників – це можливість отримати належний захист та зупинити процес накопичення боргів з тим, щоб відновити свою платоспроможність і через час розрахуватися за всіма зобов’язаннями, а для кредиторів – банкрутство фізичних осіб гарантує повернення позик а отже забезпечує юридичну можливість для позбавлення від безнадійної заборгованості або ж процедури часткового її погашення.

Ольга Семенюк,
заступник начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів)

#ЮстиціяВолині

Коментарі

Читайте також

При Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м.Львів) діє Колегія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації

При Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м.Львів) діє Колегія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації
Якщо Ваші права порушені дією чи бездіяльністю державного реєстратора, передбачено порядок оскарження рішення, дії або бездіяльності державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації до Міністерства юстиції України та його територіальних органів.