1. Головна
  2. Колонка автора
  3. Заборгованість фізичної особи за кредитом в іноземній валюті

Заборгованість фізичної особи за кредитом в іноземній валюті

1. Щодо яких кредитів в іноземній валюті в Кодексі передбачено процедуру реструктуризації?
Із прийняттям Кодексу України з процедур банкрутства фізичні особи, боржники мають можливість врегулювати іпотечні кредити. Тепер у боржників, які брали іпотечні кредити, з’явився механізм реструктуризації заборгованості за кредитом в іноземній валюті, який забезпечений іпотекою квартири або житлового будинку.

2. Який термін визначено Кодексом для запровадження процедури?
Для фізичних осіб запроваджується п’ятирічний особливий режим реструктуризації заборгованості за іпотечними кредитами в іноземній валюті. Заборгованість по таких кредитах, які забезпечені квартирою або житловим будинком, що є єдиним місцем проживання сім’ї боржника, реструктуризується за процедурою неплатоспроможності фізичної особи згідно з планом реструктуризації або з мировою угодою.

3. Як визначається розмір грошових вимог?
Важливо знати, що склад і розмір грошових вимог забезпеченого кредитора за зобов’язаннями, які виникли з кредиту в іноземній валюті, який забезпечений іпотекою квартири або житлового будинку, що є єдиним місцем проживання сім’ї боржника, визначаються в національній валюті за курсом, встановленим Національним банком України на дату відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи. До розміру вимог такого забезпеченого кредитора не включаються штрафні санкції та пеня.

Визнані господарським судом вимоги забезпеченого кредитора погашаються боржником у розмірі ринкової вартості квартири або житлового будинку, що забезпечує вимоги такого кредитора, яка визначається оцінювачем, визначеним кредитором. Залишок заборгованості такого кредитора підлягає прощенню (списанню) в порядку, визначеному цим пунктом.У разі, якщо боржник до відкриття провадження у справі про неплатоспроможність частково погасив кредит, розмір вимог забезпеченого кредитора, які підлягають погашенню, зменшується пропорційно до частини кредиту, погашеної боржником.

4. Чи впливає площа житла на процедуру реструктуризації?

У разі, якщо загальна площа квартири, обтяженої іпотекою, не перевищує 60 квадратних метрів або житлова площа такої квартири не перевищує 13,65 квадратного метра на кожного члена сім’ї боржника, або якщо загальна площа житлового будинку, обтяженого іпотекою, не перевищує 120 квадратних метрів:
на реструктуризоване відповідно до цього пункту зобов’язання боржника встановлюється відсоткова ставка у розмірі українського індексу ставок за дванадцятимісячними депозитами фізичних осіб у гривні, збільшеного на 1 відсоток;
строк погашення вимог забезпеченого кредитора становить 15 років.

У разі, якщо загальна площа квартири, обтяженої іпотекою, перевищує 60 квадратних метрів або житлова площа такої квартири перевищує 13,65 квадратного метра на кожного члена сім’ї боржника, або якщо загальна площа будинку, обтяженого іпотекою, перевищує 120 квадратних метрів:
на реструктуризоване відповідно до цього пункту зобов’язання боржника встановлюється відсоткова ставка у розмірі українського індексу ставок за дванадцятимісячними депозитами фізичних осіб у гривні, збільшеного на 3 відсотки;
строк погашення вимог забезпеченого кредитора становить 10 років.

Боржник та забезпечений кредитор за погодженням можуть встановити в плані реструктуризації або мировій угоді інші умови та порядок погашення вимог забезпеченого кредитора, за умови, що вони є не гіршими для інтересів боржника, ніж ті, що встановлені цим пунктом.

Прощення (списання) залишку заборгованості за кредитним договором в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою, що визначається як різниця між розміром вимог забезпеченого кредитора, визнаних господарським судом у справі про неплатоспроможність боржника, та розміром вимог забезпеченого кредитора, які підлягають погашенню відповідно до цього пункту, здійснюється після повного виконання зобов’язань боржником за реструктуризованим зобов’язанням.

Ольга Семенюк - заступник начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів)


#ЮстиціяВолині

Коментарі

Читайте також

За 5 місяців 2020 року 96 волинян змінили прізвища, ім'я чи по батькові

За 5 місяців 2020 року 96 волинян змінили прізвища, ім'я чи по батькові
Реєстрація зміни імені проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану після сплати заявником державного мита. Під час реєстрації заявникові видається свідоцтво.

653 маленьких громадян Волині отримали свій перший документ за допомогою сервісу «єМалятко»

653 маленьких громадян Волині отримали свій перший документ за допомогою сервісу «єМалятко»
Аби скористатися такими послугами, батькам новонароджених малюків необхідно мати із собою паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податку та медичну довідку про народження дитини з пологового будинку.