1. Головна
  2. Колонка автора
  3. Одноразова оплачувана відпустка батьку при народженні дитини

Одноразова оплачувана відпустка батьку при народженні дитини

9 травня 2021 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною”. Відповідним Законом доповнено КзпП та Закон № 504 новим видом відпустки – одноразова оплачувана відпустка при народженні.

Відповідно до Закону одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) надається не пізніше трьох місяців з дня народження дитини таким працівникам:

1. чоловіку, дружина якого народила дитину;
2. батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
3. бабі або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).
Відпустка при народженні дитини надається лише одному з перерахованих осіб.
Не пізніше трьох місяців з дня народження дитини працівнику необхідно звернутися із письмовою заявою до роботодавця, в якій вказати бажану тривалість відпустки. Також особа, яка отримала відпустку при народженні дитини, зобов’язана надати роботодавцю копії документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтва про народження дитини протягом 30 календарних днів з дня виходу в таку відпустку.

Якщо працівник не має бажання піти в таку відпустку, то й зобов’язати його взяти цю відпустку роботодавець не може.

У Законі визначено, що дана відпустка надається тривалістю до 14 календарних днів. Це значить, що за бажанням працівник може взяти її й на менший період. Брати саме 14 днів необов’язково.

Оплачувана відпустка при народженні дитини є соціальною відпусткою, тому вона не переноситься на інший період після спливу трьох місяців з дня народження дитини, не компенсується у разі звільнення, також не продовжується на святкові та неробочі дні.

Що стосується надання батькові відпустки до 3 років, то таке право поряд із матір’ю він також отримав.
За бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.

Щодо додаткової відпустки «на дітей», то тепер таке право належить одному з батьків, які мають двох чи більше дітей віком до 15 років або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів .

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

#LegalAid #БПД
Редакція «КовельPost» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.

Коментарі

Читайте також

Ринок землі в Україні: що зміниться з 1 липня 2021 року?

Ринок землі в Україні: що зміниться з 1 липня 2021 року?
З 1 липня 2021 року набуває чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» № 552-ІХ від 31.03.2020 року.

Чи можна вирощувати мак на власному городі

Чи можна вирощувати мак на власному городі
Маки завжди були oкрасою присадибних ділянок українців. Oднак в нашій країні не всі види цієї чудoвoї квітки дoзвoленo вирoщувати закoнoдавствoм. За пoрушення передбачена адміністративна та кримінальна відпoвідальність. Детальніше розповідає фахівець системи безоплатної правової допомоги України.