Міхал Вашинський - уродженець Ковеля, який відкрив світу Софі Лорен та Одрі Хепберн

Міхал Вашинський – Моше Вакс – зірка міжвоєнного кіно та один із найвідоміших режисерів, монтажерів та сценаристів свого часу. Його думку поважали на найвідоміших кіностудіях світу. У Голлівуді його знали під прізвиськом Принц. Саме з його легкої руки були відкриті актриси Софі Лорен та Одрі Хепберн.
Продюсер Джеймс Мейсон, Софі Лорен та Михайло Вашинський

Він походив із Ковеля на Волині з єврейської родини Вакс. Батько Петро був ковалем, а мати Цецилія продавала птицю. В дитинстві у Моше помітили артистичні здібності. В 1918 році Моше був відрахований з Ковельської єшиви - єврейського вищого релігійного навчального закладу - за погану поведінку. За легендою, юнак задав вчителю питання про існування диявола, - пише Gazeta.ua.
Михайло Вашинський із Одрі Хепберн, 1962

У 1919 році хлопець переїжджає до Києва, де стає учнем акторської школи польської актриси Софії Висоцької. Через три роки, він з'являється у Варшаві. За порадою польського актора та режисера Віктора Бєганського, змінює своє ім'я та прізвище на Міхал Вашинський. Вперше в титрах фільму Віктора Бєганського "Заздрість" глядачі бачать нове ім'я актора.
Михайло Вашинський з акторкою Ельжбетою Кринською, 1939

1919 році хлопець переїжджає до Києва, де стає учнем акторської школи польської актриси Софії Висоцької. Через три роки, він з'являється у Варшаві. За порадою польського актора та режисера Віктора Бєганського, змінює своє ім'я та прізвище на Міхал Вашинський. Вперше в титрах фільму Віктора Бєганського "Заздрість" глядачі бачать нове ім'я актора.
Михайло Вашинський відвідує Ковель в 1937 році

Стає помічником режисера. У 1937 році Вашинський сам дебютує як режисер фільму "Діббук" - на єврейську релігійну тематику. Навіть сьогодні картина вважається однією із найвідоміших мовою їдиш. Після прем'єри, Вашинський приїхав на Волинь і в 1937 році відвідав Ковель. Це була справжня подія для краю.
Михайло Вашинський. Фото 1929-1939 рр.

Під час візиту до Львова у 1939-му Вашинський був арештований і засланий в Сибір. З початком радянсько-німецької війни, він виходить на волю. Як капрал польського війська, а потім як керівник кіностудії при армії, побував в Іраку, Ірані та Італії.
Анна Маньяні та Михайло Вашинський

З польською армією генерала Андерса він перемістився аж до Італії, де знімав на кіноплівку бої під Монте-Кассіно 1944 року. Після закінчення війни залишається у Італії та одружується на місцевій графині Марії Долорес Тарантіні. Незабаром графиня вмирає, залишаючи Вашинському свої палаци, колекцію антикваріату та позолочений Cadillac.
Михайло Вашинський та американський кінорежисер Орсон Веллс

Завдяки дружині він увійшов в коло римської знаті і грав роль посередника між Голлівудом і римським лейблом Cinecitta. 1951 року у Риму на зйомках фільму "Камо грядеши", Вашинський помічає статистку Софію Шиколоне. Рекомендує її на роль. Так світ дізнається про неї як про Софі Лорен. Так само він відкрив актрису Одрі Хепберн - обрав її на головну роль у легендарних "Римських канікулах" Вільяма Вайлера.
Ава Гарднер та Михайло Вашинський, 1954

В Римі Вашинський тривалий час працював асистентом і радником американського кінорежисера Орсона Веллса, зокрема, під час зйомок "Отелло". Реалізовуючи свої проекти, Вашинський тісно контактував з генералом Франко, Папою Римським та королевою Єлизаветою ІІ.
Михайло Вашинський, 1963

Він поставив найбільше польських повнометражних художніх фільмів в міжвоєнний період в Польщі. Найвідоміші його роботи: "Буде краще" (1936), "Болек і Льолек" (1936), "Знахар" (1937), "Діббук" (1937), "Жінки над прірвою" (1938), "Волоцюги" (1939). У фільмі "Волоцюги" головні персонажі виконали популярну дотепер пісню "Тільки ві Львові".

Помер відомий ковельчанин 20 лютого 1965 року в Іспанії, похований у Римі.

#ІсторіяКовеля

Додати коментар

Ваше ім’я:
Текст:

Читайте також

Оприлюднили унікальні фото Ковеля 1944 року

Оприлюднили унікальні фото Ковеля 1944 року
Світлини часів Другої світової війни, зроблені в Ковелі, відшукали в колекції Нідерландського інституту студій з історії війни, Голокосту та геноциду.