На стіні колишнього залізничного училища у Ковелі знайшли давні «автографи»

На стіні колишнього залізничного училища, що у Ковелі, знайшли давні «автографи», яким до сотні років. На цеглинах видряпані імена, прізвища та дати. Про це у соцмережі Фейсбук написав Сергій Товкач. Будівля розташована на вулиці Залізничній, 17.

"Наскільки непізнаною є історія Ковеля! Мав змогу вкотре у цьому переконатися, здавалось би, у звичайній ситуації. Переглядаючи світлини нашого міста, миті якого зупинені справжнім майстром фотофіксації Alexandr Fomuk, натрапив на будівлю, яка, вочевидь, залишилася однією з небагатьох вцілілих після буремного воєнними лихоліттями XX віку," - пише Сергій Товкач.

"Зовнішній вигляд споруди практично один в один збігся із зображенням на архівному знімку: сучасна «Ковельська лінійна санітарно-епідеміологічна станція на Львівській залізниці» МОЗ України і Ковельське залізничне училище першого десятиріччя минулого століття розміщені в тому ж будинку. Нині – на вулиці Залізнична, 17.

Відомо, що залізнична інфраструктура у Ковелі почала розвиватися наприкінці ХІХ століття, а з перших років ХХ – з початком будівництва залізниці Київ – Ковель тривало спорудження станцій, колій... 10 березня 1902 року на ділянці Київ – Ковель було відкрито рух пасажирських потягів, а 6 жовтня підписано остаточний акт введення залізниці в експлуатацію.

Очевидно, що тогочасний уряд Російської імперії потребував кваліфікованих залізничних кадрів, саме тому в крупному транспортному вузлі – Ковелі відкрили залізничне училище. І невідомий фотограф зафіксував на фронтоні напис: «Училище. 1901».

Наступні десятиліття неабияк змінили політичну карту світу. У вирі Першої світової війни зникли як Російська імперія, так і Австро-Угорська з Німецькою імперії, війська яких топтали ковельську землю. Згодом, по наслідках радянсько-польської війни наше місто на два десятиліття опинилося під владою Другої Речі Посполитої…

Підійшовши до історичної пам'ятки з намаганням віднайти кращий ракурс для зйомки, зненацька почув: «Фотографуєте?» До мене підійшов чоловік, котрий розчищав сніг перед входом і зі словами «Краще зніміть ось це!» провів до стіни будинку. «З іншого боку теж таке є…» - додав на прощання.

Придивився: на жовтуватій цеглі стіни ганку проступили численні написи-автографи! “Slominski.III/IV 1931”, “W.Owczynnikow”, “Rychlinski, 22”, “Pikulski”, “Lassota”, “Wanda Wojcikowna. Rok 1933”…".

Фото & текст - Сергій Товкач © 2019


#ІсторіяКовеля #СергійТовкач

Коментарі

Читайте також

У Ковельському історичному музеї розгорнута тематична експозиція, присвячена 100-річчю Соборності України

У Ковельському історичному музеї розгорнута тематична експозиція, присвячена 100-річчю Соборності України
У ній представлені документи, книги, світлини, які ілюструють події проголошення незалежності УНР, бою під Крутами, діяльності Синьожупанної дивізії і об’єднання УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року в Соборну Україну.

Старі сліди Нового Ковеля: невідомі сторінки історії нашого міста розкриває Сергій Товкач (фото, документи)

Старі сліди Нового Ковеля: невідомі сторінки історії нашого міста розкриває Сергій Товкач (фото, документи)
Про Старий та Новий Ковель, зникле древнє місто Ебрас, існування невідомої лівої притоки Турії. Що вдалося дізнатися з літописів та документів картографів.