1. Головна
  2. Новини
  3. 15 вересня - День працівників лісу

15 вересня - День працівників лісу

Якщо розмалювати ландшафтну карту Ковельщини за природними ознаками, то на ній переважатимуть жовті та зелені кольори. Жовтий – це поля, засіяні житами й пшеницями, в пору дозрівання, а зелене, куди не кинь оком, – ліси, ліси і луки.

Ліс – неоціненне багатство. Це легені наші. Він годує грибами, ягодами, лікує цілющими травами, а ще дає матеріали на будівництво житла. Відпочинок у лісі та оздоровлення неперевершені.

Сьогодні ми насичені інформацією про розкрадання масового багатства, несанкціоновані та надмірні вирубки, порушення екологічного природного балансу.

З нагоди свята - Дня працівників лісу, спілкуємося з директором СЛАТ "Тур" Олександром Смалем.

– Олександре Петровичу, в кількох словах розкажіть, як працює Ваше лісове підприємство?

– В умовах всеукраїнської економічної кризи всім нелегко. Виживаємо. Були місяці вкрай важкі. Сьогодні вийшли на позитивний баланс господарювання.

– А що гальмує ритмічну роботу?

– Неврегульований ринок збуту продукції.

– Географія поставок ваших виробів широка?

– Італія, Німеччина, Литва, Польща, Ірландія, Волинь, і, звичайно, Ковельщина.

– А який основний вид продукції відправляєте замовникам?

– Європалєтна дошка, точені вироби, тирсобрикети, дрова та інше.

– Я так розумію: дрова тільки в нас, а європалєти – за кордон.

– Чому? Дрова ми поставляли до Польщі на їхні теплостанції. Круглий точений ліс замовляють ірландські фірми для огорожі. Такий окультурений "стовпчик" у них слугує щонайменше 30 років.

– У вік використання газу та енергії Сонця, хто є найбільшим замовником дров?

– Значні обсяги замовлень на дрова (приблизно 40 %) маємо від "Ковельтепла", "Ковельсільмашу" Ковельського хлібокомбінату, шкіл району та інших підприємств і організацій.

– У минулому році я брав на пробу до свого твердопаливного котла тирсобрикети. Чудово! О 23.00 год. завантажив відро у котел, а батареї були теплі до 8.00 год. ранку. Виробляєте цю продукцію в достатній кількості?

– Влітку попит незначний, тому запускаємо виробництво у вересні.

– Нагальне питання, яке цікавить людей, – це баланс вирубки і відновлення лісу. Баланс позитивний?

– Звичайно. У нас за цим суворий контроль. За вісім місяців цього року посадили майже 180 гектарів лісу. Санітарно-оздоровчі заходи провели на площі 828 гектарів. А ліквідної деревини заготовили всього 32 тисячі кубічних метрів.

– З виробничої діяльності хто має дивіденди?

– Держава від податків отримує в загальному 10 мільйонів гривень, ОТГ і сільські ради – один відсоток від лісової площі, єдиний соціальний внесок 2,9 млн. грн.
Працівники лісового господарства отримують зарплатню в середньому 7-8 тисяч гривень. Те, що залишається, спрямовуємо на внутрішні потреби: реконструкцію котельні, облаштування сушарок, оплату енергоносіїв тощо.


– Ліс – не тільки сосна, вільха і дуб, а й неповторна фауна – лось, кізка, кабан. Як з цим?

– Для любителів полювання функціонує мисливське господарство. Водночас воно опікується тваринним світом, підгодовує братів наших менших. Якщо кабан дає собі раду в харчах, то кізки потребують допомоги. Корм вирощуємо на вільних землях самі – сіємо пшеницю, овес, топінамбур. Заготовляємо віники з кропиви (теж для корму). Ця дільниця у нас збиткова, але ми розуміємо, що збереження фауни є завданням пріоритетним і відповідальним.

– Індивідуальні замовлення приймаєте?

– Аякже. Можемо виготовити двері, ліжка, дошку-вагонку, плінтуси, рейки, стругану просту дошку і багато чого іншого.
Нещодавно отримали замовлення від харків'ян на виготовлення дерев'яних бочок-купель для купання на 5-6 осіб. Такий собі банний оздоровчий чан-ванна.

– Така забава вельми вартівна?

– Це як для кого. 20 тисяч гривень за один виріб для заможних людей цілком прийнятна сума.

– Реформи не лякають? Окремі спроби таких змін в минулому колектив переживав.

– Реформи "згори" ніколи не були ефективними. Працівники лісу знають свої проблеми і в збиток собі працювати не будуть. Ми ж у постійному пошуку ефективного господарювання.

– Справді, за усім стоїть людина, її розум, її любов до дорученої справи. Напередодні професійного свята назвіть кращих?

– Це надважке завдання. На підприємстві працює майже 200 трудівників. Кожен намагається працювати добре. Серед кращих – Федір Проступчук, лісничий Підрізького лісництва; Станіслав Гуловський, лісничий Голобського лісництва; Віктор Воробей, головний лісничий; Володимир Антонюк, начальник мисливської дільниці; Віктор Гурін, єгер та багато інших.
Я щиросердечно дякую за плідну і корисну працю всім членам колективу. Вони заслуговують на це.


– А що б Ви побажали з нагоди свята?

– Міцного здоров'я, безхмарного мирного неба та любові до лісу, родини і України.

– Що ж, і Вам, Олександре Петровичу, – благословення Господнього на всі Ваші плани і звершення. Хай щастить!

Розмову вів Анатолій СЕМЕНЮК.

Фото Ольги Стеблевець.


Джерело - Вісті Ковельщини

#Лісівники

Коментарі

Читайте також