Збереження наших "розумів", або чому потрібно боротись з відтоком інтелектуального потенціалу з України

Останнім часом в Україні питання інтелектуального потенціалу нації, особливо його втрати, привертають до себе особливу увагу. Частіше за все даний аспект пов'язаний з міграційними процесами (це переміщення людей через кордони певних територій, метою якого частіш за все є зміна місця проживання).

Якщо продивитись мережу Інтернет, то з легкістю можна знайти оголошення щодо працевлаштування та навчання в Польщі. Високий рівень навчальних закладів, чудові умови проживання, можливість залишитись в РП для подальшого працевлаштування, все це і є основним фактором втрати наших «розумів». Крім того, перспективи високого заробітку все більше приваблюють українців виїхати до сусідньої держави в пошуках кращого життя.

У зв’язку з виїздом громадян на навчання чи працевлаштування до Республіки Польща або інших країн, в Україні уже активізувалися проблеми, пов’язані з деструктивними тенденціями інтелектуального розвитку та їх впливом на індикатори економічної безпеки. За умов обмежених ресурсів саме інтелектуальний потенціал країни є невичерпним джерелом інновацій, стимулом для розвитку та формування конкурентних переваг.

Внаслідок трудової міграції держава втрачає інтелектуальні ресурси. Еміграція учених і висококваліфікованих фахівців, т.зв. «відтік мізків», – серйозна загроза для інтелектуальної безпеки країни, котра визначається рівнем розвитку наукового потенціалу та інтелектуальних ресурсів, тобто станом підготовки працездатних носіїв наукового інтелекту, кількістю спеціалістів і учених, людей з вищою освітою.

За своїми наслідками криза в процесі формування і розвитку інтелектуальних ресурсів потенційно більш небезпечна, аніж економічна. Водночас на її подолання може знадобитись декілька десятиліть чи навіть століть. В умовах глобалізації наростає важливість наукового потенціалу, наявності передових технологій для розвитку і підвищення конкурентоспроможності країни на світовій арені, тож проблема забезпечення інтелектуальної безпеки стає дедалі актуальнішою.

На даний час держава переживає не найкращі часи своєї історії, однак ми спостерігаємо розвиток новітніх технологій в Україні. Створення нових платформ, вдосконалення машинобудування, комп’ютерної інженерії та інших технічних ресурсів починає виводити державу з технологічної кризи. Саме в цей час Батьківщина потребує досвідчених та кваліфікованих професіоналів в новітніх галузях, адже інтелектуальний потенціал є рушійною силою та дасть змогу українським технологіям вийти на світову арену і конкурувати з провідними країнами світу. Тому, в сучасних реаліях інтелектуальний потенціал відіграє важливу роль в розвитку України. Потрібно зацікавити кваліфіковане населення залишатися на Батьківщині і працювати для її розвитку. Для цього державою активно вивчається і розробляється стратегія припинення «відтоку мізків» та вирішується питання щодо вже наявних наслідків цього процесу.

Також, слід пам’ятати, що Україна знаходиться в умовах війни з Росією, а тому розвиток інноваційних технологій, присутність досвідчених працівників, збереження інтелектуального ресурсу – це ще один з невидимих фронтів протистояння проти агресора, що наближає нас до перемоги. Нам слід задуматись про те, чи варто полишати рідних і близьких людей та їхати до Польщі чи в іншу країну, або ж залишитись на Батьківщині де працювати пліч о пліч з іншими інтелектуалами заради розвитку нашої держави.

#Україна #інтелектуальний_потенціал #працевлаштування_за_кордоном #робота_польща #навчання_польща #війна_з_РФ

Коментарі

Читайте також