Що треба знати про спадкування за заповітом?

Продовжуємо інформувати громадян щодо оформлення спадкових прав. Сьогодні наша замітка стосуватиметься теми спадкування за заповітом.

🔗 Особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті називається заповітом (ст. 1233 ЦК України). Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається. Заповіт має бути оформлений і зареєстрований в чіткій відповідності з нормами законодавства.

🔗Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Також, заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування. Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини. У разі смерті особи, яка була позбавлена права на спадкування, до смерті заповідача, позбавлення її права на спадкування втрачає чинність. Діти (внуки) цієї особи мають право на спадкування на загальних підставах.

🔗Досить часто особи, які мають на руках заповіт, після смерті заповідача не звертаються до нотаріусів і вважають, що вони вже спадщину прийняли і насправді суперечать вимогам законодавства. Адже недостатньо мати заповіт, ще необхідно зробити дії, які свідчили б про прийняття спадщини — подати в установлений законом 6-ти місячний строк з дня смерті заповідача (спадкодавця) до державного чи приватного нотаріуса за місцем відкриття спадщини (останнє місце проживання спадкодавця) заяву про прийняття спадщини, а після спливу цього строку звернутися до того ж нотаріуса за одержанням свідоцтва про права на спадщину за заповітом.

Ольга Семенюк,
заступник начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів)


#ЮстиціяВолині

Коментарі

Читайте також

Що нового у протидії рейдерству? Інформує Юстиція Волині

Що нового у протидії рейдерству? Інформує Юстиція Волині
Змінено визначення деяких термінів, визначено перелік обтяжень речових прав на нерухоме майно, внесено зміни до статті щодо зупинення державної реєстрації прав та ін.

Юстиція Волині інформує про неприйняття спадщини спадкоємцями та наслідки

Юстиція Волині інформує про неприйняття спадщини спадкоємцями та наслідки
Важливо знати: у разі, якщо спадкоємець у не подав заяву про прийняття спадщини та не проживав постійно разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою, він вважається таким, що не прийняв її.