1. Головна
  2. Колонка автора
  3. Юстиція Волині продовжує інформувати громадян щодо оформлення спадкових справ: спадкування за законом

Юстиція Волині продовжує інформувати громадян щодо оформлення спадкових справ: спадкування за законом

Право на спадкування за законом виникає у разі: відсутності заповіту, визнання заповіту недійсним, складення заповіту лише щодо частини спадщини, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом.

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦК України.

Слід зазначити, що цивільне законодавство встановлює п’ять черг спадкоємців за законом. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Однак чинне законодавство дає можливість змінити черговість одержання права на спадкування шляхом укладення та нотаріального посвідчення договору між заінтересованими спадкоємцями. Такий договір має бути укладений після відкриття спадщини і не повинен порушувати прав спадкоємця, який не бере в ньому участі, та спадкоємців, які мають право на обов’язкову частку спадщини.

Ольга Семенюк - заступник начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів)

#ЮстиціяВолині

Коментарі

Читайте також

Що нового у протидії рейдерству? Інформує Юстиція Волині

Що нового у протидії рейдерству? Інформує Юстиція Волині
Змінено визначення деяких термінів, визначено перелік обтяжень речових прав на нерухоме майно, внесено зміни до статті щодо зупинення державної реєстрації прав та ін.