1. Головна
  2. Колонка автора
  3. Відповідальність за спалювання сухої рослинності

Відповідальність за спалювання сухої рослинності

Одними з найнебезпечніших явищ, які загрожують екологічній безпеці країни та завдають шкоди екосистемам, є пожежі. З кожним роком лісові пожежі спричиняють загибель сотні тисяч гектарів лісових насаджень, а також викид в атмосферу десятків тисяч тон продуктів згоряння. Внаслідок спалення сухої трави та опалого листя відбувається збіднення ґрунту, загибель рослин, диких тварин.

А тому на даний час важливого значення набуває забезпечення пожежної безпеки країни.

13 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу».
Положеннями вище зазначеного Закону передбачено внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими значно збільшуються розміри штрафів за порушення вимог пожежної безпеки в лісах та за самовільне випалювання рослинності або її залишків.

Так, відповідно до ст. 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення,


1. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від дев’яноста до двохсот сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот сімдесяти до дев’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, у першому випадку розмір штрафу збільшився з 85 – 255 гривень до 1 530 – 4 590 гривень, а у другому – з 255 – 850 гривень до 4 590 – 15 300 гривень.

2. Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягне за собою накладення штрафу на громадян від двохсот сімдесяти до дев’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від шістсот тридцяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, у першому випадку розмір штрафу збільшився з 255 – 850 гривень до 4 590 – 15 300 гривень, а у другому – з 595 – 1 020 гривень до 10 710 – 30 600 гривень.

Відповідно до ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

1. Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, у першому випадку розмір штрафу збільшився з 170 – 340 гривень до 3 060 – 6 120 гривень, а у другому – з 850 – 1 190гривень до 15 300 – 21 420 гривень.

2. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот шістдесяти до семисот двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від однієї тисячі двохсот шістдесяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Таким чином, у першому випадку розмір штрафу збільшився з 340 – 680 гривень до 6 120 – 12 240 гривень, а у другому – з 1 190 – 1 700гривень до 21 420 – 30 600 гривень.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу внесено зміни до Кримінального кодексу України, якими збільшено розмір штрафів.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 241 Кримінального кодексу України, забруднення або інша зміна природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля, караються штрафом від однієї тисячі восьмисот до трьох тисяч шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк або без такого. Тоді як раніше розмір штрафу становив від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 1 ст. 245 Кримінального кодексу України, знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом караються штрафом від п’яти тисяч чотирьохсот до дев’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Тоді як раніше розмір штрафу становив від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо Ви стали свідком незаконного спалювання сухої трави звертайтесь в поліцію за номером «102».
За безкоштовними юридичними консультаціями звертайтеся за адресою: м. Ковель, вул. Степана Бандери,5, тел. 5-30-63 Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

#ПравоваДопомога #ПравоЗТобою #БПД #LegalAid

Коментарі

Читайте також

Безоплатна вторинна правова допомога - ветеранам та учасникам бойових дій

Безоплатна вторинна правова допомога - ветеранам  та учасникам бойових дій
Ветерани та учасники бойових дій – у трійці категорій громадян, які найчастіше звертаються за безоплатною вторинною правовою допомогою. До ТОП-5 правових питань, з якими військовослужбовці звертаються до центрів та бюро правової допомоги, входить трудове право.

Бюро Правової Допомоги - 4 роки

Бюро Правової Допомоги - 4 роки
Чотири роки тому, з 1 вересня 2016 року, по всій Україні, у кожному районному центрі, з’явилися понад 400 бюро правової допомоги, які функціонують як відокремлені структурні підрозділи місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги