1. Головна
  2. Колонка автора
  3. Юридичні поради власникам прав інтелектуальної власності

Юридичні поради власникам прав інтелектуальної власності

Інтелектуальна власність — це результат інтелектуальної творчої діяльності однієї людини або кількох осіб. Ця особлива сфера прав дозволяє отримати колосальні прибутки за короткий термін, причому часто з мінімальними або і практично відсутніми інвестиціями. Авторське право часто підпадає під недобросовісне зазіхання з боку фізичних або юридичних осіб у всьому світі. Як захистити право інтелектуальної власності інформує фахівець Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксана Романюк.

До інтелектуальної власності належать особисті немайнові і майнові права авторів та їх правонаступників, пов'язані зі створенням і використанням творів науки, літератури та мистецтва, здобутки науково-технічної діяльності, комерційні позначення, суміжні права виконавців, виробників фонограм та відеограм, а також організацій мовлення. Такі права захищаються Законом України «Про захист авторського права й суміжних прав», Цивільним Кодексом України, міжнародними договорами та іншими законодавчими і нормативними актами.

За захистом прав інтелектуальної власності слід звертатися до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Антимонопольного комітету України, Державної фіскальної служби України, правоохоронних органів. Захист таких прав може здійснюватися у претензійному, судовому та адміністративному порядках.

При порушенні будь-якою авторського права і (або) суміжних прав - суб’єкти таких прав мають право:

• вимагати визнання та поновлення своїх прав, у тому числі забороняти дії, що порушують їх авторські право і (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушенню;

• звертатися до суду з позовом про поновлення порушених прав та (або) припинення дій, що порушують авторське право та (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;

• подавати позови до суду про відшкодування моральної та матеріальної шкоди.

• вимагати, в тому числі у судовому порядку, публікації в засобах масової інформації даних про допущені порушення авторського права і (або) суміжних прав та судові рішення щодо цих порушень;

• вимагати прийняття інших передбачених законодавством заходів, пов’язаних із захистом авторського права та суміжних прав.

За порушення авторських і суміжних прав на винних очікує кримінальна відповідальність, згідно Кримінального кодексу України. Якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі передбачено накладення штрафів від двохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, якщо вони вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або завдали матеріальної шкоди у великому розмірі караються штрафом від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.

Такі ж протиправні дії вчинені службовою особою з використанням службового становища або організованою групою, або якщо вони завдали матеріальної шкоди в особливо великому розмірі караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
До відома: Матеріальна шкода вважається завданою в значному розмірі, якщо її розмір у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у великому розмірі - якщо її розмір у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а завданою в особливо великому розмірі - якщо її розмір у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

#БПД #LegalAid
Редакція «КовельPost» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.

Коментарі

Читайте також

Онлайн-конкурс дитячих малюнків «Країна моїх прав»

Онлайн-конкурс дитячих малюнків «Країна моїх прав»
З 14 квітня по 14 травня 2021 року проходить онлайн-конкурс дитячих малюнків «Країна моїх прав». До участі запрошуються діти віком до 18 років. Організатор конкурсу — Координаційний центр з надання правової допомоги.

Відновне правосуддя для неповнолітніх: як це працює

Відновне правосуддя для неповнолітніх: як це працює
Участь неповнолітнього у відновному правосудді – це шанс не стати засудженим в юному віці, виправити ситуацію з нанесеною шкодою для потерпілої сторони, зробити висновки та більше не вчиняти кримінальних проступків і правопорушень.

Що робити, якщо урожай пішов під воду: поради волинянам від юристів

Що робити, якщо урожай пішов під воду: поради волинянам від юристів
На Волині лишаються у воді 16 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь. Щоб отримати компенсацію за втрачений врожай чи майно, волинянам потрібно задокументувати і довести, що шкоду завдало стихійне лихо.