З нагоди Дня працівників освіти - розмова з начальником управління освіти Віктором Бичковським

У просторі осінніх свят – Дня знань, Дня працівників освіти хочеться дізнатися: а як почувається сьогодні ковельська освітянська галузь? Про це – розмова з начальником управління освіти міськвиконкому Віктором Бичковським.

– Вікторе Васильовичу, проспівало літо, знову пролунав перший дзвоник. Старт учнівських "перегонів" якими відчуттями і здобутками зустріли?
– Як однозначно відповісти? Перший дзвоник завжди серце хвилює. За парти сіли не просто маленькі діти, а майбутні будівники країни. Це – старт Нової української школи. З іншого боку, радію здобутками. Наша ковельська освіта у своєрідному змаганні міст із населенням до 100 тисяч чоловік піднялась на п'яте почесне місце, а НВК "ЗОШ І-ІІІ ст. № 11-ліцей" – перша в області. Є й інші приємні досягнення, перемоги.
Разом з тим маємо немало нерозв'язаних проблем. Перед нами стоїть найвідповідаль¬ніше завдання – успішно влитися в загальне русло Нової української школи.

– Можливо, я й неправий, але іноді мені здається, що більшість новацій в Україні під "дахом" реформ, про які чуємо щодня, не тільки неефективні, але й руйнують позитивне, напрацьоване роками. То в чому суть Нової школи?
– Українська освіта – в пошуках європейських стандартів і зразків. Нова українська школа – це не тільки новий освітній простір, а, перш за все, новий вчитель, який здатний позбутися стереотипів, готовий сприймати сучасні інновації і діяти за відомим правилом: "Вчити і навчатися самому".

– Наміри вчителя, його завдання, зрозумілі. А що має робити учень у цьому осучасненому комп'ютерному просторі?
– Першокласники повинні досліджувати, експериментувати, вміти спілкуватись, співати та гратися і здобувати у цьому великому просторі, позбавленому застарілих догм, міцні основи знань.

– Матеріал є. Інструменти теж. А "скульпторів", які мають "вирізьбити" особистість майбутнього, вистачає?
– Ми покладаємо надії на тих, хто наполегливо навчається на тренінгах, займається самоосвітою, шукає сучасні форми навчання. Серед таких – Наталія Ягодинець (ЗЗСО № 12), Наталія Троцюк (ЗОШ № 1), Надія Бурим (міська гімназія). Вони та багато інших їх колег досягли належного рівня, який відповідає вчителю-агенту змін у Новій українській школі. Їм дано багато прав: самостійно обирати методи, засоби і стратегію навчання, але разом із тим перед ними – велика відповідальність. Першопрохідцям завжди нелегко.

– Одна справа – навчати окультурену суспільством і батьками дитину, інша – ту, яка важко піддається вихованню.
– На щастя, в Україні, тим більше у Ковелі, дітей, котрі не піддаються впливу навчально-виховного процесу, небагато. Навіть ті, що народилися із ознаками відсталості та хворості, успішно навчаються разом з ровесниками. У нас давно напрацьована система інклюзивної освіти. Перш за все, це – ЗЗСО № 8. В цьому руслі успішно діють дошкільні заклади № 7, № 6, № 8 та інші.
А щодо інтелектуального, розумового рівня учнів, готових сприймати знання і підвищені навантаження, то перейматися немає підстав. В системі освіти успішно діють дошкільні навчальні заклади, які забезпечують взаємозв'язок, єдність та узгодження змісту, методів, і форм навчання та виховання. Одним словом це можна назвати “наступність”.
Перед ДНЗ – відповідальне завдання: "найкоштовніший" матеріал відшліфувати, довести до досконалості і передати вищій ланці – школі.

– Якою Ви бачите роль батьків у системі Нової школи?
– Погодьтеся, що з новим поколінням дітей прийшло й нове покоління батьків. Вони осучаснені, обізнані, активні, вимогливі.
Тому кожен керівник, вчитель, вихователь-педагог розуміє, що якісне освітнє середовище можливе за умови активної співпраці у трикутнику "учитель-учень-батьки". Це і є головна суть сучасної школи.

– Існує неписаний закон: на піску дім не збудуєш. Яка основа у нашої міської освіти? Який фундамент знань?
– Чи міцна основа, видно із результатів тестування випуск¬ників у системі зовнішнього незалежного оцінювання. Наші учні в переважній більшості продемонстрували достойний та високий рівень у розрізі шкіл і предметів. Хочу підкреслити, що із 316 випускників 11-их класів – 48 нагороджені медалями, із яких 40 – золотих, 8 – срібних. В цьому році рівень підтвердження учнями-медалістами своїх навчальних досягнень у ЗНО значно кращий від минулорічного. Хоч і тут у деяких школах з окремих предметів є невтішні показники.
Але це – життя. Над цим працює методичний кабінет, адміністрації шкіл. Бачення слабких сторін дає нам змогу обирати правильний шлях і забезпечувати належний рівень якості освіти.

– У минулому навчальному році пройшов другий етап Всеукраїнських учнівських олімпіад. Ці творчі змагання визначають інтелектуальний рівень нашого учнівства. Як тут виступили наші "вундеркінди"?
– Участь в олімпіадах різних рівнів (міських, обласних та всеукраїнських) взяли 1226 учнів зі всіх шкіл міста. 67 учнів представили місто на третьому обласному етапі. 42 із них стали переможцями, здобувши 51 призове місце. Лідером за кількістю призових місць є міська гімназія імені Олени Пчілки.
Результативним був минулий рік для слухачів Ковельської філії ВОМАН. На Всеукраїнський конкурс-захист на міському етапі представлено 33 роботи, з яких 29 рекомендовано для участі в обласному конкурсі-захисті. Наші учні вибороли 16 переможних місць.
У фінальному етапі в м. Києві Діана Яновець, учениця 11 класу міської гімназії, нагороджена Дипломом І ступеня. На Всеукраїнському конкурсі-захисті наукових робіт місто Ковель представляла також Соломія Купрійчук, учениця 10 класу (міська гімназія).
В обласних предметних турнірах змагалися 50 учнів. Вищесказане і дає відповідь на Ваше запитання про інтелектуальний рівень школярів.

– Побутує думка, що в порівнянні з європейською наша освіта меншовартісна. Можливо, це неправильна оцінка. Так чи інакше, якість освіти залежить від професіоналізму вчителя. Разом з тим у діяльності педагога має бути оте сухомлинівське – "серце віддаю дітям…". Чи проводяться моніторинги фаховості вчителів?
– Звичайно. У минулому навчальному році атестаційною комісією проатестовано 106 педагогічних праців¬ників. Атестація – це одне з найважливіших управлінських завдань, що стимулює розвиток творчої ініціативи та підвищення рівня професійної майстерності, звідси – і якість навчального процесу.
Зауважте: до того курси підвищення кваліфікації у Волинському інституті післядипломної освіти пройшли 157 педагогічних працівників. Вдумайтеся: 200 педагогів проатестовані на тренінгах "Розвиток творчої уяви дітей", "Освітня мнемотехніка", "Перевернуте навчання – нова траєкторія освіти". Не менш важливим є Всеукраїнський конкурс "Учитель року - 2018". Зросла роль самоосвіти у становленні педагогів міста.
Корисним для молодих педагогів є семінари-практики, які пройшли у 29-и методичних об'єднаннях.

– А як працює сьогодні методкабінет? Від нього залежить якість навчання?
– Залежить, і у великій мірі. Але відповідь проста: методичний кабінет міського управління освіти у 2018 році був нагороджений Грамотою обласного управління освіти, науки та молоді. Це красномовно свідчить про якісний рівень роботи методичного кабінету міської освіти.

– Популярними в Ковелі є заклади позашкільної освіти. Це – осередки юних талантів міста. Тут танцюють, співають, займаються драматургією, пробують свої сили у художньо-прикладному мистецтві. А ще свої таланти розвивають юні туристи, техніки, спортсмени. Як Ви оцінюєте цю освітянську ланку?
– Позашкільні навчальні заклади міста – визнані лідери в області. Ми маємо одну з кращих матеріальних баз. У 127 групах займається більше, як 2600 дітей. Їх перемоги, досягнення, нагороди свідчать про високу професійність педагогів-наставників. Це – гордість міста!

– Вікторе Васильовичу, можна добре вчитися, мати високий інтелект, але бути байдужим до чужої біди, не любити рід свій і землю. Словом, бути таким собі споживачем.
– Час ставить свої виклики. Перед усіма учасниками освітянського процесу гостро постала проблема соціалізації учнівської молоді. На порядку денному – формування моральної культури, толерантної поведінки, духовності, уміння жити у громадянському суспільстві. До слова: сьогодні ми користуємось послугами соціальних педагогів.

– Попри все, сучасні події в Україні диктують нові вимоги щодо виховання дітей. Пріоритетним бачиться виховання дитини у дусі патріотизму, любові до рідного краю, свого роду і народу. Адже триває війна на Сході. Без перемоги у ній годі й думати, що ми будемо навчатися в Українській незалежній державі. Як із цим важливим завданням?
– Кожен заклад намагається бути для дитини осередком становлення громадянина-патріота України, готового брати на себе відповідальність і за захист, і за розбудову країни.
Актуальним є збирання та поширення інформації про героїчні вчинки наших вояків у ході війни на Сході, вшанування пам'яті загиблих воїнів, які навчалися в школах міста. Важливим залишається волонтерство. За участю батьків учні шкіл міста надають посильну матеріальну та моральну допомогу підрозділам армії, які знаходяться у зоні бойових дій.
Є багато інших прикладів, де форми і методи патріотичного виховання грають визначну роль у становленні патріотизму.

– Для становлення Нової української школи велике значення має підтримка влади. Що Ви можете сказати з цього приводу?
– Тільки одне: у міського голови Олега Кіндера та його заступників освітянська галузь – в числі пріоритетних. Відчуваємо підтримку і розуміння депутатського корпусу. Не випадає з поля зору освіта у виконавчого комітету. За все це освітяни щиро дякують. Надіємося на подальшу плідну співпрацю в ім'я розбудови Нової української школи, а разом з тим – і країни.

– За фасадом здобутків та успіхів – важка праця, яку виконують світочі освіти та просвітництва. Можете назвати кращих?
– Їх багато у кожному навчальному закладі. Всі заслуговують похвали. І виділяти когось в переддень свята немає сенсу.

– Професійне свято, яке наближається, вимагає щиросердечних зичень. Що бажаєте собі і колегам?
– Педагог, учитель, вихователь – довірена особа суспільства, якому суспільство доручило найдорожче, безцінне – дитину, свою надію на майбутнє. Тож енергії, творчого духу всім нам! Разом з тим, зичу європейського благополуччя. Словом, будьмо щасливі!

Розмову вів
Анатолій СЕМЕНЮК


#Освіта

Додати коментар

Ваше ім’я:
Текст:

Читайте також

Тетяну Середюк, директора Палацу учнівської молоді імені Івана Франка відзначили Грамотою Міністерства освіти і науки України

Тетяну Середюк, директора Палацу учнівської молоді імені Івана Франка відзначили Грамотою Міністерства освіти і науки України
Ковельських освітян привітали з професійним святом та нагородили за досягнення. В урочистостях взяли участь досвідчені та знані, молоді та креативні педагоги, вихователі, керівники гуртків, методисти та управлінці.