1. Головна
  2. Новини
  3. Ковель на листівках часів Першої світової війни ФОТО

Ковель на листівках часів Першої світової війни ФОТО

Упродовж Першої світової війни фотографи австро-угорської та німецької армій зробили на Волині багато знімків, завдяки яким ми сьогодні можемо дізнатися про те, як виглядав наш край у ті часи. Увазі читачів добірку світлин пропонує Волинський монітор.
Ковель. Млин на річці Турії. 1917 р.

Перша світова війна, яка розпочалася 105 років тому, була однією з найстрашніших в історії людства, адже супроводжувалася величезною кількістю жертв. Вже з самого початку територія України опинилася в центрі військових дій. Сотні тисяч жителів нашого регіону були мобілізовані в армії з обох боків фронту. Мирне населення часто було змушене покидати рідні домівки, втікаючи від війни.
Австро-угорська залізнична комендатура на кінцевій станції Погіньки на трасі Луцьк–Ковель в очікуванні прибуття поїзда. Видавництво братів Хохландів, Кенігсберг, 1917 р.

У 1915–1917 рр. активні бойові дії проходили на волинській землі. І хоча відносини між австро-угорськими й німецькими військами з одного боку та місцевим населенням з іншого були складними, образ німецького солдата далеко не відповідав тому стереотипу, який намагалася створити влада царської Росії.
Знищена будівля біля лінії фронту у Свидниках (нині Ковельський район). Видавництво братів Хохландів, Кенігсберг, 1917 р.

Серед військових австро-угорської та німецької армій було багато інтелігенції, яка, як правило, служила у військових штабах або тилу. Були серед неї історики, археологи, мистецтвознавці та етнографи. На малюнках військових художників ми натрапляємо на надзвичайно цікаві сюжети з волинськими краєвидами. Служили на фронтах Першої світової також фотографи, як нікому не відомі аматори, так і видатні митці, які займалися фотографією ще задовго до початку війни.
Волинські біженці на ковельському вокзалі. Видавництво Карла Харбауера, Відень, 1916 р.

Саме в період Першої світової війни відбулося значне вдосконалення фототехніки, компактні фотоапарати зробили фотомистецтво масовим і загальнодоступним, тому для солдатів «окупаційних» армій воно не було чимось захмарним і неосяжним. Крім того, в німецькій армії знімки часто використовували для воєнних цілей, передусім для розвідки.
Вокзал у Ковелі. Від’їзд генерала-фельдмаршала, головнокомандувача австро-угорської армії, австрійського ерцгерцога Фрідріха. Видавництво Карла Харбауера, Відень, 1916 р.

Періодично проводили аерофотозйомку з позицій ворожої армії, а також міста і села. Також багато військових, маючи на руках фотоапарати, могли зафіксувати, окрім сцен військового життя, побут місцевого населення, та робити пейзажні і фотонатурні знімки. Сьогодні багато світлин, зроблених військовими фотографами-аматорами часто в одному екземплярі, є унікальними документами, що дозволяють побачити втрачені пам’ятки архітектури та відкрити невідомі сторінки історії Першої світової війни.
Вокзал у Ковелі. Король Саксонії Фрідріх-Август ІІІ відвідує німецькі війська на Волині. Видавництво Карла Харбауера, Відень, 1916 р.

Крім аматорів, звичайно, було багато професійних фотографів, які працювали в польових видавництвах і друкарнях військових частин. На основі відзнятого на місцях фотоматеріалу вони видавали велику кількість поштових листівок для своїх солдатів, які часто отримували їх безплатно.
Вокзал у Ковелі. Видавництво Карла Харбауера, Відень, 1916 р.

Надзвичайний професіоналізм, неперевершене вміння вибрати сюжет, динаміка фотознімків були притаманні видавництву братів Хохландів із Кенігсберга «Verlag Gebrüder Hochland». Фотограф видавництва А. Кюлевіндт настільки вміло обирав ракурс, що банальне болото чи поле в поєднанні з динамікою сюжету на листівці виглядало цікаво й захопливо.
Ковель. Сад при офіцерському казино. Видавництво Карла Харбауера, Відень, 1916 р.
Вулиця Луцька у Ковелі. Видавництво Карла Харбауера, Відень, 1916 р.
Ковель. Магазини на вулиці Луцькій. Видавництво Карла Харбауера, Відень, 1916 р.
Австро-угорський бронепоїзд на Волині. Фото Ф. Й. Маріка, 1916 р.
Єврейський базар у Ковелі. Видавництво «Berlin W9», 1916 р.
Генерал-фельдмаршал Пауль фон Гінденбург у Ковелі. Видавництво
«Berlin W9», 1916 р.


Ковель. Італійські військовополонені на ремонтних роботах на залізниці.
18 квітня 1917 р.


#ІсторіяКовеля

Коментарі

Читайте також

Анатолій Семенюк: маловідоме про битву за Ковель

Анатолій Семенюк: маловідоме про битву за Ковель
Ковель був важливим стратегічним вузлом, тож опинився в епіцентрі подій Другої світової війни невипадково. У липні 1944 року від Ковеля лишилися руїни – це був «другий Сталінград».

Ковельська «трилінка» - дорога поміж століттями. Чергова сторінка з історії Ковеля - від Сергія Товкача

Ковельська «трилінка» - дорога поміж століттями. Чергова сторінка з історії Ковеля - від Сергія Товкача
Сто метрів ковельського раритетного вуличного покриття першої третини минулого століття є, безумовно, містобудівним об’єктом культурної спадщини місцевого значення.