1. Головна
  2. Новини
  3. Історію "Старої аптеки" у Ковелі розкриває краєзнавець Анатолій Семенюк

Історію "Старої аптеки" у Ковелі розкриває краєзнавець Анатолій Семенюк

Окрасою міста Ковеля є будинок старої аптеки по вул. Незалежності, 89 – пам’ятка архітектури ХІХ ст. Зрозуміло, що таких цінних з архітектурної і, особливо, з історичної точки зору об’єктів, у місті більше немає. Адже це є наша історична спадщина, пам’ять про видатних людей Ковельщини ХІХ-ХХ ст.

"Стара аптека" занесена до пам'яток архітектури місцевого значення. Побудована вона в XIX столітті. Окремі історичні джерела називають 1799 рік, коли Фрідріксони збудували на тодішній вулиці Луцькій гарний двоповерховий будинок. Він має Г-подібну форму. Зовнішній кут на розі вулиці Міцкевича (Бульварній) "зрізаний" і відсічений аркером, який завершується чотиригранним куполом.

Споруда має беззаперечну історичну цінність і є важливим елементом фонової забудови центру міста. Сучасна добудова не нашкодила давній архітектурі. Вона виконана в стилі XIX століття, з тими ж елементами прикрас, розмірів вікон тощо.

Якщо лікарні, шпиталі, богадільні згадуються у XVI столітті, то становлення аптечної справи у місті Ковелі ми впевнено можемо датувати кінцем XVIII століття. Провізор Фрідріксон по праву є піонером організованого медикаментозного забезпечення населення. Мусимо зауважити, що династія Фрідріксонів утримувала аптеку до 1939 року. Ця установа в регіоні була провідною. Вона "пережила" Першу світову війну, революційні буревії, громадянську війну. Успішно функціонувала і за польських часів, і за німецької окупації.

У 1944 році аптека однією з перших на Волині відновила роботу у повоєнному Ковелі. Але повернімося до кінця XIX століття. В той час послугами аптеки користувалась сім'я Косачів. Хворіла Леся Українка. На сестричок поетеси напала екзема. У важкому стані лежала хвора на дифтерію Ісидора. Скільки разів звертались Косачі за ліками, мазями і різноманітними мікстурами в аптеку, сьогодні не знаємо, але впевнені, що у підтриманні здоров'я знаменитої родини велику роль відіграла саме аптека Фрідріксона.

Ті рецепти, за якими готували ліки, виписував знаменитий повітовий лікар, сімейний доктор родини Косачів, письменник і композитор Модест Левицький. Відомо, що й він не оминав аптеку, в якій на другому поверсі у спеціальній лабораторії висококваліфіковані фахівці виготовляли чудо-мікстури.

Користувались аптекою і військовики. У Ковелі у той час квартирувались штаб 7-ої дивізії, 7-й Кінгбурзький, 19-ий драгунський полки, кінно-артилерійський дивізіон, піхотний полк та інші. 

Аптека мала торговий зал, вхід у який був з перехрестя вулиць Луцької і Бульварної, кабінет власника, лабораторія, складські приміщення, підвал. Умебльована аптека була спеціальними шафами, гарними прилавками столами. В аптеці було сучасне на той час обладнання.

У 1939 році аптека була націоналізована радянською владою. Великих змін аптечна справа місті не зазнала. Згодом почалась війна. Під час окупації аптека не припиняла своєї роботи. І працювала вона не стільки на німців, як на ковельчан. Із спогадів очевидців відомо, що саме з цієї аптеки мама одного з підпільників молодіжної організації "Соколи", передавала медикаменти і ліки воякам УПА в Скулинський ліс. Завдяки цьому було збережено життя багатьох вояків і простих українців-патріотів.

Можливо, за порятунок людей Бог віддячив ковельчанам, зберігши будівлю під час бомбардувань, артилерійських обстрілів та пожеж. Однією з перших в області після визволення міста у 1944 році аптека відновила роботу.

У післявоєнний період завідував аптекою Омелян Кінгер. Ковельська аптека, як і луцька, стала провідною на Волині. У 1945-1947 роках ковельчани створили майстерню і тим самим забезпечували меблями всі споріднені заклади області. Важливого значення в ті часи надавали заготівлі лікарських рослин. Якщо у 1944 році їх заготовлено всього 400-500 кілограмів, то в 1968 році ця кількість зросла в 10 разів.

Вражаючими темпами збільшувався товарообіг. "Стара аптека" функціонувала до 1968 року. Працівники її були тоді переведені в нове приміщення, а в "Стару аптеку" перейшла санепідемстанція. Внизу функціонував магазин "Овочі".

Старіння конструкцій, атмосферні і природні впливи робили свою лиху справу - конструкції будівлі стали руйнуватися. З часом у 1995 році Ковельська санепідемстанція переселилась у новозбудовану сучасну споруду. Перейшли у нове приміщення і працівники магазину. У приміщенні аптеки з ініціативи голови місцевого осередку українського Фонду культури Г. Сарапіна проводились виставки художників в залі, де у свій час відбувалась торгівля ліками.

Постало питання, бути чи не бути історичній будівлі? Виношувалася ідея знести "стару аптеку" для розширення вулиці Леніна. Однак зусиллями демократичних сил "стару аптеку" знову було збережено. На порядок денний постало питання реконструкції і ремонту. Збіднілий бюджет не дозволяв провести необхідні роботи.

На початку XXI століття вдалось проблему зрушити з місця, але завершити реконструкцію не вдалось. У 2006 році нова влада знову повертається до цієї проблеми. Ремонтні роботи контролював особисто міський голова Сергій Кошарук. У 2008 році будівля заграла новими кольорами як ззовні, так і всередині. Було відкрито культурно-просвітницький центр, в якому успішно функціонувала галерея мистецтв, книгарня, школа шляхетних українок, кімната-музей Андроника Лазарчука.

Нині тут знаходяться виставкові зали Ковельського історичного музею, відділ культури виконавчого комітету Ковельської міської ради та конференц-зал, де збираються відомі письменники, поети, музиканти і діячі культури.

Кілька років поспіль у приміщенні діяла муніципальна аптека. Зараз тут аптека №59 ТзОВ "Волиньфарм", у залі якої розміщені музейні експонати старої аптеки, які збереглися до нині.


Автор - Анатолій Семенюк


Читайте також: Історія ковельського аптекаря


#ІсторіяКовеля #АнатолійСеменюк

Коментарі

Читайте також

Пам'ятку архітектури у Ковелі ремонтують та перефарбовують

Пам'ятку архітектури у Ковелі ремонтують та перефарбовують
Споруда, яка має кількох власників, потребувала ремонту балконів, а жовтий колір фасаду не відповідав затвердженому паспорту оздоблення, адже будівля є об'єктом, який підпадає під дію Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Ковельчан запрошують подати пропозиції до маршруту експедиції «Ukrainer», яка вирушає на Полісся

Ковельчан запрошують подати пропозиції до маршруту експедиції «Ukrainer», яка вирушає на Полісся
Команда проекту шукає невідомі цікаві місця та неординарних людей, аби розповісти про них світу. Мультимедійні історії перекладаються дев'ятьма мовами, тож вашу історію дізнаються далеко за межами України.