1. Головна
  2. Новини
  3. У музеї Ковельської гімназії зберігаються унікальні книги ФОТО

У музеї Ковельської гімназії зберігаються унікальні книги ФОТО

У Ковелі діє музей унікальної книги, який знаходиться у міській гімназії. Пише офіційний сайт Ковельської міської ради.

Експонати українською мовою, видані в Мюнхені, Нью-Йорку, Вінніпезі, Парижі, Лондоні, Торонто, надійшли з-за океану за сприяння професорів Сієна коледж Лідії Тарнавської, Уляни Берези та Ірени Петріної.

Усе розпочалось з випадку, який стався з давньою подругою директорки гімназії Олени Вальчук - Лідією Тарнавською, яка сама родом з Галичини. Якось вона побачила на вулиці, як молоді американці спалюють бібліотеку своєї бабусі, якої вже не стало. Коли вона підняла книги, то зрозуміла, що вони українською мовою. Жінка зупинила цих людей, які їй пояснили, що просто не знають, що робити з усім цим.

Тоді пані Лідія написала в гімназію і запропонувала забрати ці книги. Крім того, вона звернулась до вихідців з України старшого покоління долучитись до цієї справи і теж передати давню українську літературу, яку вони зберігають, у Ковель. Тож у гімназію надійшли понад тисячу примірників різноманітних видань.
- Більшість любителів тих книг не дожили до мрії бачити Україну незалежною, але б напевно тішились вашим проєктом. Яка я вдячна, що на Волині ці книги знайшли домівку і повагу, - зазначила у листі Ірена Петріна, яка теж переслала свою домашню бібліотеку у Ковель.

Про безцінні експонати годинами може розповідати людина, яка є одним з ініціаторів створення музею, заступниця директорки Людмила Барановська.

- Все, що ми отримали, я опрацювала і знайшла унікальні книги. З-поміж іншого це видання, яким більше ста років. Є підручники “Граматика”, “Історія України”, “Географія”, за якими вчилися українці в Америці. Також маємо екземпляри з іменними наклейками, які отримували випускники українських шкіл . Знайшли ми книгу про концтабори, що діяли на території Ковеля у Другу світову війну. Там описано чимало деталей, можна навіть відшукати прізвища, розташування та інше, - розповідає Людмила Леонідівна про надбання гімназії.

У музеї вона показує книгу з підписом українського письменника, нашого земляка Уласа Самчука. Також зберігається тут видання з віршем Івана Франка, якого не друкували за радянських часів. Є книга з твором Олени Пчілки, аналогів якій теж в Україні більше немає.

Серед раритетів - п’єса Івана Багряного “Генерал”, яку можна знайти в бібліотеці Вернадського тільки у цифровому варіанті. Дуже цікаві книги. Виставка у нас змінна, адже багато видань претендують на увагу, щоб їх читали і досліджували, - говорить директорка гімназії Олена Вальчук.

До слова, для облаштування музею Олена Вальчук, Людмила Барановська та вчитель музики закладу Олена Сметюх віддали частину премії, яку вони отримали як переможці міського конкурсу “Успішний педагог” два роки тому. Тоді Людмила Барановська відшукала майстра, який виготовляє скриньки для ключів, а на їх замовлення він їх перетворив на полиці для книг. 26 рідкісних творів завжди можна бачити на стіні музею.

Гімназія часто зустрічає гостей. Були тут і учасники Всеукраїнського конкурсу “Успішний педагог”. Серед унікальних книг їх зацікавив підручник з географії, який вони для себе перефотографували. Кажуть, нещодавно заходив дідусь з онуком, які вивчали пісні УПА. Видання про Волинську трагедію використовують учителі історії. У збірнику колядок теж можна знайти уже давно забуті твори.

Експонати не дозволяють брати додому, але можна читати, вивчати літературу на місці. І хтозна, які ще таємниці та історичні несподіванки чекають на дослідників цих видань. Музей унікальної книги було створено завдяки унікальним жінкам, які живуть по різні боки океану, але їх об’єднує великий ентузіам, нестримне бажання зберегти українську спадщину, передати її у майбутнє.


#Освіта

Коментарі

Читайте також

У Ковелі ліквідують вечірню школу

У Ковелі ліквідують вечірню школу
У новому Законі «Про освіту» відсутнє поняття "вечірня школа". Натомість є школи з класами вечірнього типу навчання. Чотири класи вечірньої школи, у якій нині навчається 121 учень, приєднають до ЗЗСО №5.