1. Головна
  2. Новини
  3. Як обиратимуть депутатів та міських голів за новим Виборчим кодексом

Як обиратимуть депутатів та міських голів за новим Виборчим кодексом

Відділ ведення Державного реєстру виборців виконавчого комітету Ковельської міської ради інформує ковельчан про зміни у виборчому законодавстві.

З першого січня 2020 року набув чинності Виборчий кодекс України, яким запроваджуються принципово нові виборчі системи для парламентських та місцевих виборів. Виборча система для виборів Президента України залишиться майже без змін.

Вибори до парламенту

За кодексом вони мають відбуватися за пропорційною системою з відкритими регіональними списками.

Усі 450 народних депутатів будуть обиратися за пропорційною системою в 27 виборчих регіонах. Межі таких регіонів, як правило, збігатимуться з межами областей (за винятком міста Києва та Дніпропетровської області, які в силу свого розміру будуть розділені на два виборчих регіони, окрім того, виборці за межами країни будуть “приписані” до київського виборчого регіону та “Південного” регіону з центром у Херсоні, який буде включати Херсонську область і територію міста Севастополя та Автономної Республіки Крим).

Рівень представництва виборчого регіону у Верховній Раді залежатиме від явки виборців цього регіону у день голосування.

На виборах до Верховної Ради право висування кандидатів закріплено виключно за партіями і самовисування кандидатів не допускатиметься; відповідно, для балотування на виборах незалежним кандидатам треба буде номінуватись від певної партії.

Виборець насамперед голосуватиме за партію і додатково зможе, за бажанням, проголосувати за кандидата в депутати від цієї партії, якого він підтримує. Голосування за партію є обов’язковим, в іншому випадку бюлетень вважатиметься не дійсним.

До Ради потраплять тільки ті партії, які подолають п’ятивідсотковий бар’єр по країні. Першими до Ради потраплять топ-9 кадидатів із загальнонаціональних списків партії, що подолала бар’єр. Вони не братимуть участі у змаганні за мандати, отримані у регіональних округах.

Таким чином на перші 9 місць у виборчому партійному списку поширюється закрита, а не відкрита пропорційна система. Розподіл решти місць в Парламенті відбуватиметься виходячи з виборчої квоти та регіональних списків кандидатів кожної політичної партії, що подолала необхідний 5% бар'єр для проходження до Верховної Ради.

Місцеві вибори
Прийнятим Виборчим кодексом фактично скасовується Закон про місцеві вибори. Це означає, що наступні голови громад і місцеві ради можуть бути обрані в кінці жовтня 2020 року за новими правилами.

Тепер вибори до міських, селищних, сільських рад з населенням до 90 тисяч осіб будуть проводитися за багатомандатною мажоритарною системою, за якою від одного округу будуть обрані від 2 до 4 кандидатів, які отримали найбільшу підтримку. З метою обрання депутатів територія відповідної громади поділяється на багатомандатні виборчі округи. Середня орієнтовна кількість таких багатомандатних округів визначається як ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на три.

Щоб стати головою села, селища чи міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб, достатньо буде набрати на один голос більше від кандидата, який посяде друге місце.

Натомість для перемоги на виборах мера великого міста (з кількістю виборців понад 90 тисяч) необхідно або набрати 50% плюс один голос в першому турі, або перемогти свого опонента в другому турі.

Вибори депутатів Верховної Ради АР Крим, обласних рад та міських рад великих міст (з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) будуть проводитися за пропорційною системою з відкритими виборчими списками, схожою на ту, яка буде використовуватися для обрання депутатів до Верховної Ради.

Території області чи великого міста будуть поділені на декілька окремих округів, в яких партії виставлятимуть списки своїх кандидатів, а виборець зможе обирати і партію, і конкретного її представника.

Для забезпечення права внутрішньо переміщених осіб і трудових мігрантів голосувати на всіх видах виборів, виборці даної категорії тепер матимуть право зареєструвати постійну виборчу адресу для всіх майбутніх виборів і голосувати за місцем свого фактичного проживання. Завдяки Кодексу вперше відбудеться розмежування поняття «виборчої адреси» та «зареєстрованого постійного місця проживання» («прописки»).

Джерело - офіційний сайт Ковельської міської ради


#Вибори #РеєстрВиборців

Коментарі

Читайте також