1. Головна
  2. Новини
  3. У Луцьку хочуть поміняти місцями пам'ятники Лесі Українці і Тарасові Шевченку

У Луцьку хочуть поміняти місцями пам'ятники Лесі Українці і Тарасові Шевченку

Митрополит Луцький і Волинський Михаїл запропонував переставити місцями пам’ятники Тарасові Шевченку та Лесі Українці, що розташовані на центральних площах обласного центру, - пише ВолиньРоst.

Відповідний лист владика надіслав до в.о. луцького міського голови Григорія Пустовіта, ректора ВНУ Анатолія Цьося, директора облдрамтеатру Анатолія Гливи.

Нагадаємо, у лютому лучани зареєстрували петицію із проханням зробити «рокіровку» пам'ятників.

Текст листа подаємо без змін

«Багато років і доволі часто ми чуємо здивування як лучан, так і гостей міста, що пам’ятник Лесі Українці стоїть навпроти Волинського академічного облмуздрамтеатру ім. Т. Шевченка, а Шевченкові – навпроти головного корпусу Волинського національного університету ім. Лесі Українки.

Передісторія такої невідповідності вже не всім відома. У 1960-ті роки посеред центрального міського скверу стояв камінь із написом, що тут спорудять монумент Лесі Українці. Про цей намір було відомо і в УРСР, і в діаспорі. Сквер знесли, на його місці з’явилася Театральна площа з новим приміщенням драмтеатру ім. Шевченка (1976 р.), а пам’ятника «співачці досвітніх огнів» відкрили в 1977-му.

В перші роки незалежності патріотичні лучани виступали за поставлення достойного пам’ятника Шевченку в обласному центрі. Вже освятили й камінь на його місці – тепер це територія храму Холмської ікони Божої Матері. Проте все-таки вирішили, що краща локація – біля головного корпусу ВДУ: як своєрідна альтернатива знесеному пам’ятникові Леніну навпроти цієї будівлі колишнього обкому партії.

Нове покоління лучан не знає цієї передісторії, але невідповідність розміщення монументів – очевидна. Тож виникало декілька варіантів її вирішення: перейменувати майдани (наприклад, Театральний – на Лесі Українки, Центральний – на Шевченка); перемінити назви цих закладів. Але найбільш оптимально, на наш погляд, – переставити пам’ятники місцями.

Розуміємо, що при цьому, крім інших проблем, виникне питання прив’язки монументів до місцевості, адже їх створювали саме з такою прив’язкою. Тут варто згадати, що пам’ятник Лесі Українці, котрий у Центральному парку, стояв до 1966 року на площі Возз’єднання (тепер – територія Хрестовоздвиженського храму). При перенесенні, напевне ж, було зроблено таку нову прив’язку, тож пам’ятник органічно вписався в нове місце. Це, звичайно, справа фахівців.

На нашу думку, перенесення монументів було б найкраще здійснити до 150-ліття з дня народження Лесі Українки, яке відзначатимемо 25 лютого 2021 року».
#ЛесяУкраїнка #ТарасШевченко

Коментарі

Читайте також

У літературно-меморіальному музеї Лесі Українки на Ковельщині презентували українські видання

У літературно-меморіальному музеї Лесі Українки на Ковельщині презентували українські видання
Зустріч відбулась в рамках міжрегіональної літературно-мистецької акції, яка передбачає популяризацію українського письменництва в Україні та за її межами.