1. Головна
  2. Колонка автора
  3. Що таке персональні дані та як їх захистити

Що таке персональні дані та як їх захистити

Трапляються випадки, що людям часто надходять повідомлення з невідомих номерів, наприклад, – від таксі, послугами якого ви ніколи не користувалися, сумнівної організації з пропозицією взяти кредит. Ми залишаємо свої дані (ПІБ, номер телефону, адресу, дату народження) на сайтах, електронних скриньках та інших ресурсах, не думаючи про наслідки. Тому інформуємо конкретніше про те, що ж таке персональні дані.

Відповідно до Закону України «Про захист персональних даних», персональні дані – відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Володілець персональних даних – фізична або юридична особа, яка визначає мету обробки персональних даних, встановлює склад цих даних та процедури їх обробки, якщо інше не визначено законом.

Згода суб’єкта персональних даних – добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її поінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди.

Особисті немайнові права на персональні дані, які має кожна фізична особа, є невід’ємними і непорушними.
Суб’єкт персональних даних має право:

1) знати про джерела збирання, місцезнаходження своїх персональних даних, мету їх обробки, місцезнаходження або місце проживання (перебування) володільця чи розпорядника персональних даних;
2) отримувати інформацію про умови надання доступу до персональних даних, зокрема інформацію про третіх осіб, яким передаються його персональні дані;
3) на доступ до своїх персональних даних;
4) пред’являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних;
5) пред’являти вмотивовану вимогу щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником персональних даних, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними;
6) на захист своїх персональних даних від незаконної обробки та випадкової втрати, знищення, пошкодження у зв’язку з умисним приховуванням, ненаданням чи несвоєчасним їх наданням, а також на захист від надання відомостей, що є недостовірними чи ганьблять честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи;
7) застосовувати засоби правового захисту в разі порушення законодавства про захист персональних даних;
Використання персональних даних передбачає будь-які дії володільця щодо обробки цих даних, дії щодо їх захисту, а також дії щодо надання часткового або повного права обробки персональних даних іншим суб’єктам відносин, пов’язаних із персональними даними, що здійснюються за згодою суб’єкта персональних даних чи відповідно до закону.

Використання персональних даних володільцем здійснюється у разі створення ним умов для захисту цих даних. Володільцю забороняється розголошувати відомості стосовно суб’єктів персональних даних, доступ до персональних даних яких надається іншим суб’єктам відносин, пов’язаних з такими даними.

Поширення персональних даних без згоди суб’єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Порушення законодавства про захист персональних даних тягне за собою відповідальність, встановлену законом, а саме адміністративну або кримінальну.

Адміністративна відповідальність передбачається статтею 18839 Кодексу України про адміністративні правопорушення за вчинення таких правопорушень:

1. неповідомлення або несвоєчасне повідомлення суб’єкта персональних даних про його права у зв’язку із включенням його персональних даних до бази персональних даних, мету збору цих даних та осіб, яким ці дані передаються;
2. неповідомлення або несвоєчасне повідомлення спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань захисту персональних даних про зміну відомостей, що подаються для державної реєстрації бази персональних даних;
3. ухилення від державної реєстрації бази персональних даних;
4. недодержання, встановленого законодавством про захист персональних даних, порядку захисту персональних даних у базі персональних даних, що призвело до незаконного доступу до них;
5. невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань захисту персональних даних щодо усунення порушень законодавства про захист персональних даних.

Стаття 182 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність – за порушення недоторканності приватного життя, а саме за незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконну зміну такої інформації.

#БПД #Legaleid #ПравоЗТобою
Редакція «КовельPost» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.

Коментарі

Читайте також

Вас викликають до відділу поліції: що треба знати

Вас викликають до відділу поліції: що треба знати
Якщо Вас чи Ваших рідних з невідомих на те причин починають викликати до відділу поліції, - не поспішайте кидати все і бігти до поліції. Пам'ятайте, що подібні виклики чи так-звані "запрошення" не можуть здійснюватися у самовільно обраному порядку.

Завдяки юристу системи БПД підприємцю не довелося сплачувати зайво нарахований податок

Завдяки юристу системи БПД підприємцю не довелося сплачувати зайво нарахований податок
У 2016 році набули чинності нові правила сплати ЄСВ ФОПами: цей збір необхідно було сплачувати постійно, навіть у разі, якщо підприємець не здійснював господарської діяльності. Це призвело до масового закриття ФОПів по всій Україні та зростання судових спорів щодо нарахування та сплати ЄСВ.