1. Головна
  2. Новини
  3. Права працівників та обов'язки роботодавців під час карантину. Роз'яснення фахівця

Права працівників та обов'язки роботодавців під час карантину. Роз'яснення фахівця

Загальнонаціональний карантин та пов'язані з ним обмежувальні заходи стали справжнім викликом як для роботодавців, так і для працівників. На запитання, як захистити свої трудові права у цей нелегкий для всіх час, відповідає завідувач сектору з питань праці відділу економічного розвитку та торгівлі Ліліани Герасимчук.

- Чи можна під час карантину спізнюватися (не з'являтися) на роботу через ситуацію з громадським транспортом?

Відсутність на робочому місці працівника протягом більше трьох годин поспіль вважається прогулом і є підставою для розірвання трудового договору (п.4 ч.1 ст. 40 КЗпП України). Проте, обмеження в роботі громадського транспорту є поважною причиною відсутності на робочому місці. Відповідно роботодавець не має права притягувати співробітника до дисциплінарної відповідальності у зв'язку з відсутністю його особистої вини у порушенні трудової дисципліни.

- Чи законно платити працівнику за дистанційну працю менше?

Виконання роботи у такому форматі не впливає на трудові права працівників. Оплата за дистанційну працю повинна здійснюватися у повному об'ємі. Проте, працівник та роботодавець можуть домовитися про інший розмір заробітної плати шляхом укладання трудового договору або додаткової угоди до нього. Зменшення заробітної плати роботодавцем в односторонньому порядку вважається зміною істотних умов праці та потребуватиме попередження про це співробітника за два місяці (ч.3 ст. 39 КЗпП України).

- Чи можуть звільнити працівника під час карантину?

За певних обставин роботодавець має право звільняти працівника під час карантину. Як зазначалось вище, застосування дисциплінарних заходів (догани або звільнення) за запізнення або прогул, спричинені обмеженням в роботі громадського транспорту, буде порушенням з боку роботодавця. Невиконання працівником службових обов'язків, залишається підставою для звільнення, проте роботодавець повинен мати для цього достатньо вагомі причини. По — перше, службові обов'язки повинні бути чітко прописані у трудовому договорі або правилах внутрішнього трудового розпорядку. По — друге, звільнити працівника за одноразове порушення службових обов'язків неможливо. Відповідно до п.3 ч.1 ст.40 КЗпП України такі порушення мають бути систематичними, тобто до працівника попередньо застосовувались заходи дисциплінарного стягнення.

Отже, як і до запровадження карантину трудовий договір може бути припинено:
- За угодою сторін (ст. 36 КЗпП);

- З ініціативи працівника, а саме:
а) при розірванні трудового договору, укладеного на невизначений строк, за власним бажанням (ст. 38 КЗпП);
б) розірвання строкового трудового договору, з ініціативи працівника (ст. 39КЗпП);

- З ініціативи роботодавця на таких підставах:
а) при змінах в організації праці, у т.ч. ліквідації, реорганізації, підприємства, скороченні чисельності або штату працівників, виявлення невідповідності працівника займаній посаді, внаслідок недостатньої кваліфікації та з інших причин, передбачених ст.40 КЗпП;
б) грубе порушення трудових обов'язків певними категоріями працівників;
в) дії керівника внаслідок чого заробітна плата виплачувалась несвоєчасно, або в розмірах нижче від мінімально встановленої в державі, чи працівник (якщо ці дії дають підстави для втрати довіри до нього з боку роботодавця) та з інших підстав, передбачених ст. 41 КЗпП.


#ЗаконодавствоПроПрацю #Карантин #Підприємці

Коментарі

Читайте також

У Ковелі перевірили мережі аптек. Чи виявили офіційно непрацевлаштованих фармацевтів?

У Ковелі перевірили мережі аптек. Чи виявили офіційно непрацевлаштованих фармацевтів?
В місті тривають превентивні заходи, спрямовані на попередження порушень суб'єктами господарювання трудового законодавства щодо використання нелегальної найманої праці.