1. Головна
  2. Новини
  3. У Ковельському музеї зберігається палеонтологічний експонат

У Ковельському музеї зберігається палеонтологічний експонат

Ковельський історичний музей на своїй сторінці у Фейсбук продовжує знайомити з цікавими експонатами зі своїх фондів.

Цього разу - предмет з розділу палеонтології, а саме – ростр белемніта. Його кілька років тому до музею приніс місцевий мешканець. За його словами, артефакт було знайдено на території Ковельщини.

Белемніт (Belemnoidea) – це група десятируких головоногих молюсків, що були поширені в морях юрського та крейдового періодах. Це були рухливі хижі тварини, зовні схожі на сучасних кальмарів. За мільйони років море відступило і белемніти перетворились в камінь. Скелет белемніта складався з фрагмокону, ростра та простракуму. У викопному стані ростр зустрічається досить часто. У деяких видів ростри могли досягати 50-60 см. у довжину, при цьому розмір скелета тварини досягав близько трьох метрів довжини.

Представлений ростр бурштинового забарвлення має довжину 71 мм., максимальний діаметр – 14 мм. Ростр циліндричної форму з загостреним кінцем, інший край ростра надломлений.

Легенди про белемніти зустрічаються в багатьох народів світу. Появі цього камню приписують міфічні історії, про що говорять самі назви, адже ростри белемнітів відомі в народі як «чортів палець», «русалчин палець», «громовиці», «громові стріли», «ельфійські стріли». Белемніти вважали стрілами богів, які ті метали з неба в непокірних людей. Одна з легенд розповідає, що одного разу чорт захотів заволодіти всім світом, проте добрі сили завадили йому це зробити і перетворили його в неприступну скелю. З того часу єдине, що нагадує про того чорта – це його закам'янілі пальці, які розсипались по всьому світу.

З давніх-давен белемніти наділялись магічними якостями – з них виготовляли амулети, носили як обереги, тримали в домі для захисту від блискавки та інших нещасть. «Чортові пальці» широко використовувались в медицині, вони мають протизапальну та протиалергічну дію. Їх використовували як засіб від зміїного укусу, як протиотруту, для швидкого загоєння ран та опіків, для лікування шкірних захворювань, ними зупиняли кровотечу.

Великим попитом користуються прикраси з цього мінералу – виготовляють намиста, підвіски та сережки.


#Музей #ІсторіяКовеля

Коментарі

Читайте також