У Ковелі покупець хотів повернути в магазин телефон, який вийшов з ладу за тиждень після покупки. Чи мав він на це право?

Як часто ковельчани звертаються за захистом прав споживачів і з якими проблемами? З цим питанням ми звернулися до заступника начальника відділу економічного розвитку та торгівлі Лілії Барни.

- З початку 2019 року у відділ надійшло понад півсотні письмових та усних звернень (зокрема й по телефону). Переважно вони стосуються несправності придбаних у місцевих магазинах таких товарів, як побутова та комп'ютерна техніка, а також стільникові телефони. Людям надано роз’яснення їхніх прав відповідно до законодавства, надані зразки заяв та інша необхідна в кожному конкретному випадку інформація, - повідомила Лілія Барна.


За словами фахівця, досить часто покупці плутають дві статті Закону України «Про захист прав споживачів»: восьму та дев'яту. Різниця полягає у тому, якщо покупець упродовж 14 днів користувався придбаним товаром, а потім він вийшов із ладу, поверненню він не підлягає, лише гарантійному ремонту. Обміняти чи повернути можна лише новий товар, який не був у вжитку. А перевірити його справність споживач має ще у магазині при купівлі.

- Один з останніх випадків, з яким довелося стикнутися у роботі, було звернення жінки, у якої вийшов з ладу телефон, яким вона користувалася упродовж перших двох тижнів після покупки. Вона вимагала від продавця повернення коштів, оскільки вважала, що чотирнадцять днів ще не минуло, тож має на це законне право. Проте, у цьому випадку вона може лише скористатися гарантійним обслуговуванням за рахунок виробника. Але аж ніяк не вимагати повернення коштів за товар, який був у користуванні, - розповідає Лілія Барна.


Аби зрозуміти, у чому різниця, пропонуємо ознайомитись із двома статтями Закону України «Про захист прав споживачів».

Ст. 8: У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством, має право вимагати: пропорційного зменшення ціни; безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк; відшкодування витрат на усунення недоліків товару. У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов'язкових для сторін правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника: розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми; вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.

Ст.9: Споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням. Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем. Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.

Детальніше норми закону за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12


#ЗахистПравСпоживача

Додати коментар

Ваше ім’я:
Текст:

Читайте також